Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na granicy w naszym regionie powstanie zapora. Wybrano wykonawcę zadania

Cztery firmy starały się o kontrakt na budowę zapory elektronicznej wzdłuż rzeki Bug w województwie lubelskim. Prace mają potrwać rok.

Wrocławska firma Elektrotim, została wybrana na wykonawcę bariery elektronicznej na rzece Bug. Chodzi o odcinek przebiegający wzdłuż granicy z Białorusią. Spółka zajmuje się realizacją zadań z branży budownictwa ogólnego, elektroenergetycznego, przemysłowego oraz wojskowego. Jak wskazuje kpt. Anna Michalska ze Straży Granicznej, złożona przez firmę oferta okazała się najkorzystniejsza pod względem zarówno ceny, jak też czasu realizacji zadania oraz długości udzielonej gwarancji. Co więcej, ma też doświadczenie w tego typu inwestycjach, gdyż wykonywała barierę elektroniczną na innych odcinkach granicy.

Budowa zapory elektronicznej na Bugu zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Będzie miała ona długość około 172 km a całkowity koszt jej powstania wyniesie 279,2 mln zł. Kamery i czujniki ruchu zostaną ustawione głównie w pasie drogi granicznej, z kolei w miejscach, gdzie przebiega ona dalej od rzeki, urządzenia będą zamontowane przy brzegu. Centrum monitoringu granicy powstanie w Chełmie. Nadzór nad systemem będą sprawować funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Granica polsko-białoruska przebiega środkiem rzeki Bug. Obecnie jest ona patrolowana przez strażników granicznych, żołnierzy oraz policjantów. Zadaniem zapory będzie całodobowe wsparcie funkcjonariuszy i żołnierzy, zapewni też możliwość natychmiastowego reagowania w sytuacjach, kiedy zostanie ona naruszona. Zapora elektroniczna ma być gotowa w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

21 komentarzy

 1. Tak se popatrzyłem na fotkę tego biednego polskiego pogranicznika i se wziąłem i pomyślałem (co każdemu sie może zdarzyć): ” Po jaki olszy „cha” ( jak małego Cygana rączka) objuczony jest sprzętem z którego niewolno mu korzystać ? Przecież kamieniem, gałęzią, czy ręką i bez dygania karabinu może wziąć po twarzy”

  • Dres z Ciebie wylazł i na dodatek stary dres.
   Jak nie wiesz to nie pisz, poczytaj w internecie po co są żołnierze i kim są żołnierze.

 2. A to nie lepiej od razu postawić zasieki i mur na całej długości granicy kraju. Nie wpuszczać i wypuszczać nikogo. Zaminowac wszytko.

 3. Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

  Przed wyborami niektórzy politycy wrzeszczeli, że rozbiorą tę zaporę co już zrobiona, a teraz chcą dobudować, czy rozbudować (niepotrzebne skreślić) ?.

 4. Murem za Polskim Mundurem.
  (Drodzy koledzy z WoT i SG dobra robota 🙂

Dodaj komentarz