690 680 960

Na dworcu PKP w Lublinie umieszczono napisy w alfabecie Braille’a. Pomogą niewidomym i niedowidzącym

Osoby niewidome i niedowidzące otrzymały ułatwienie w korzystaniu ze stacji i przystanków kolejowych. W tym roku na kolejnych z nich umieszczone zostały oznakowania w alfabecie Braille’a. W planach jest podobne oznakowanie w kolejnych miejscach.

Na stacji kolejowej Lublin Główny umieszczone zostały oznakowania w alfabecie Braille’a, które mają służyć osobom niewidomym i niedowidzącym. Znajdują się one tuż przy nowych windach, na panelach przy i w kabinach dźwigów. Dodatkowo w dostępie do pociągów i w korzystaniu z peronów pomagają pasy naprowadzające i linie bezpieczeństwa z wypukłą fakturą. Dodatkowo poszerzone zostało oznakowanie na zmodernizowanym peronie w Dęblinie. Jak wyjaśniają przedstawiciele kolejowej spółki odpowiedzialnej za infrastrukturę, w ten sposób likwidowane są ograniczenia i z roku na rok kolej staje się coraz lepiej przygotowana do obsługi wszystkich podróżnych.

Do tej pory PKP Polskie Linie Kolejowe umieściły dodatkowe informacje w alfabecie Braille’a na blisko 260 stacjach i przystankach w całym kraju. Osoby niewidome, oprócz wind, mogą odczytać je na poręczach schodów oraz w przejściach i na peronach na tabliczkach ze schematami stacji.

W najbliższym czasie informacje dla niewidomych i niedowidzących pasażerów zostaną zamontowane na kolejnych stacjach. W pierwszej kolejności na kilku zlokalizowanych w województwie pomorskim, jednak kolej zapowiedziała, że w ramach doposażania swoich obiektów w udogodnienia dla wszystkich podróżnych, informacje pisane w alfabecie Braille’a pojawiać się będą sukcesywnie w następnych miejscach.

(fot. PKP PLK)

5 komentarzy

  1. jak można przeczytać Brailla z płaskiego wyświetlacza LCD…

  2. Ciekawe skąd niewidomi wiedzą, gdzie mają szukać tych napisów…

  3. Ehh… jesteście tak inteligentni i krótkowzroczni, że ja się zastanawiam, dlaczego to innych Bóg pokarał brakiem wzroku, a nie was… Bo chociaż macie wzrok i widzicie, to jesteście ślepi… ale… w świecie bez zasad, róbta co chceta. Mnie zastanawia czy to dobry moment, żeby wprowadzać takie ułatwienia i ogłaszać takie świetne newsy, w czasach gdy nikt nie powinien dotykać czegoś, czego ktoś inny wcześniej dotykał. Owacje na stojąco

    • Niewidomym wirusy juz nie zaszkodza, niech dotykaja… W polowie wind w miescie sa oznaczenia Braillem. Kolej Polska kolejny raz potwierdza, ze ma 10 lat opoznienia do swiata.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej