Na drogach będzie można napotkać kolumny pojazdów wojskowych. Do Polski przyjedzie kilkanaście tysięcy żołnierzy

Od dzisiaj, na drogach w całym kraju, będzie można napotkać poruszające się kolumnami wojskowe ciężarówki, Hummery oraz specjalistyczny sprzęt. Pojazdy będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach.

Od dzisiaj, na drogach całego kraju, kierowcy napotkają na wzmożony ruch pojazdów wojskowych. W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych głównie niemieckich i brytyjskich, wraz ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą oni przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Spora część sprzętu transportowana będzie koleją.

Związane jest to z rozpoczynającymi się międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20, które na terenie Polski potrwają od końca lutego aż do sierpnia. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy ze sprzętem wjadą do naszego kraju już dzisiaj przekraczając około godz. 20:00 i 20:30 granicę w Kołbaskowie. Następnie przejadą przez Szczecin, a po postoju na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej ruszą dalej na poligon w Drawsku Pomorskim. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku oraz Kołbaskowie i korzystając m.in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju.

Dokładnych tras oraz terminów przejazdu armia nie ujawnia, zapowiedziano jednak, że kolumny pojazdów wojskowych będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach. Działania zostały jednak zaplanowane w ten sposób, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać funkcjonowanie kierowcom, jak też mieszkańcom. Większość z przejazdów jest zaplanowana na godziny nocne, jednak niektóre będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

W kolumnach będą jechały m.in. Hummery, cysterny, specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe i ciężarówki. Na wybranych trasach mogą wtedy być wprowadzane czasowe ograniczenia prędkości. Będzie to sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne tablice zmiennej treści. Jednocześnie na niektórych trasach, przed mostami i wiaduktami, ustawione zostaną specjalne znaki. Są one przeznaczone jedynie dla kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia.

(fot. GDDKiA, lublin112.pl)

Zobacz również

22 komentarze

  1. Znowu będą wypadki…

  2. Jest ładna okazja dla zydohamerykancow do cichego przerzucenia sprzętu górniczego – akurat ich bazy stacjonują tu, gdzie Polska ma cenne surowce w ziemi….

  3. W którym atomówki z Turcji jadą?

  4. Wojska sojusznicze z Niemiec???

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka
Zwiedzanie zajezdni, piknik, bezpłatne przejazdy i zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. To wszystko od czwartku w Lublinie
Weekend z archeologią w Lublinie