Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na drogach będzie można napotkać kolumny pojazdów wojskowych. Do Polski przyjedzie kilkanaście tysięcy żołnierzy

Od dzisiaj, na drogach w całym kraju, będzie można napotkać poruszające się kolumnami wojskowe ciężarówki, Hummery oraz specjalistyczny sprzęt. Pojazdy będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach.

Od dzisiaj, na drogach całego kraju, kierowcy napotkają na wzmożony ruch pojazdów wojskowych. W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych głównie niemieckich i brytyjskich, wraz ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą oni przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Spora część sprzętu transportowana będzie koleją.

Związane jest to z rozpoczynającymi się międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20, które na terenie Polski potrwają od końca lutego aż do sierpnia. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy ze sprzętem wjadą do naszego kraju już dzisiaj przekraczając około godz. 20:00 i 20:30 granicę w Kołbaskowie. Następnie przejadą przez Szczecin, a po postoju na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej ruszą dalej na poligon w Drawsku Pomorskim. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku oraz Kołbaskowie i korzystając m.in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju.

Dokładnych tras oraz terminów przejazdu armia nie ujawnia, zapowiedziano jednak, że kolumny pojazdów wojskowych będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach. Działania zostały jednak zaplanowane w ten sposób, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać funkcjonowanie kierowcom, jak też mieszkańcom. Większość z przejazdów jest zaplanowana na godziny nocne, jednak niektóre będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

W kolumnach będą jechały m.in. Hummery, cysterny, specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe i ciężarówki. Na wybranych trasach mogą wtedy być wprowadzane czasowe ograniczenia prędkości. Będzie to sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne tablice zmiennej treści. Jednocześnie na niektórych trasach, przed mostami i wiaduktami, ustawione zostaną specjalne znaki. Są one przeznaczone jedynie dla kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia.

Na drogach będzie można napotkać kolumny pojazdów wojskowych. Do Polski przyjedzie kilkanaście tysięcy żołnierzy

(fot. GDDKiA, lublin112.pl)

22 komentarze

  1. Znowu będą wypadki…

  2. Jest ładna okazja dla zydohamerykancow do cichego przerzucenia sprzętu górniczego – akurat ich bazy stacjonują tu, gdzie Polska ma cenne surowce w ziemi….

  3. W którym atomówki z Turcji jadą?

  4. Wojska sojusznicze z Niemiec???

Z kraju