690 680 960

Na Andrzejki policzyli wszystkich Andrzejów, Andrzejewski, czy też Andrzejczaków

W związku z imieninami obchodzonymi przez Andrzejów i kultywowaniem w tym dniu Andrzejek, obliczono ile w Polsce jest osób o tym imieniu. Nie brakuje też nazwisk związanych z tym imieniem.

Minione dwie noce przebiegały pod znakiem imprez andrzejkowych. Organizowano je w większości lokali, wiele osób bawiło się też w domach. Przed laty, noc z 29 na 30 listopada przebiegała pod znakiem wróżb, w trakcie których niezamężne kobiety starały się określić swoją uczuciową przyszłość. Obecnie dla wielu osób jest to ostatnia okazja do hucznych zabaw, przed rozpoczynającym się 4-tygodniowym Adwentem.

W tych dniach świętują również Andrzeje. Jest to jedno z najpopularniejszych męskich imion w Polsce. Ma ono greckie pochodzenie, często tłumaczone jako „dzielny i mężny”. Ministerstwo cyfryzacji obliczyło, że w naszym kraju jest aż 578 355 Andrzejów. Więcej jest tylko Piotrów – 700 289 i Krzysztofów – 659 470. Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze, Janowie i Pawłowie. Tych pierwszych jest 541 283, drugich 516 599, a trzecich 512 682.

Mało kto wie, że w języku polskim istnieje również żeńska forma imienia Andrzej, czyli Andrzeja. Nosi je obecnie 46 pań. Imię Andrzej cieszy cię coraz mniejszym powodzeniem rodziców. W pierwszej połowie 2019 r. nazwano tak zaledwie 122 dzieci, a więc znalazło się dopiero na 96. miejscu. Przegrywa m.in. z takimi imionami jak: Antoni, Jakub, Jan czy Szymon.

W Polsce nie brakuje też nazwisk pochodzących od imienia Andrzej. 12 200 mężczyzn i 12 481 kobiet nosi nazwisko Andrzejewski lub Andrzejewska. Nazwisko Andrzejczak ma 4102 mężczyzn i 4211 kobiet, Andrzejak 1758 panów i 1805 pań, Andrzejczyk 1168 mężczyzn i 1176 kobiet, Andrzejczuk 545 panów i 536 kobiet, Andrzejuk 477 mężczyzn i 492 kobiet zaś Andrzejewicz 116 panów i 114 pań. Są też miejscowości z Andrzejem w nazwie. W naszym regionie znajduje się Stary Andrzejów, a w Wielkopolsce i na Mazowszu znaleźć można Andrzejewo.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. A miejscowość Andrzejów w powiecie janowskim? Proszę o sprostowanie artykułu!

  2. Andrzejów, powiat włodawski, gmina Urszuli.

  3. a można było sobie sprawdzić na portalu „moi bliscy” rozmieszczenie danego nazwiska w całej Polsce i ile osób o danym nazwisku występuje w danej okolicy…no przez RODO wylano dziecko z kąpielą…bo strona nie działa…gdzie tu ochrona danych??? w czym to komu przeszkadzało???…a jak dzwonili i oznajmiali że coś wygrałam i żeby się zgłosić po odbiór…nadal dzwonią…ale nawet nie usiłuję być miła…po prostu się rozłączam…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!