Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Mogli wystawić nierzetelne faktury na kwotę ponad 50 mln zł. Cztery osoby tymczasowo aresztowane

Funkcjonariusze CBŚP, wspólnie z KAS i Prokuraturą Okręgową w Zamościu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która przy pomocy sieci spółek generowała koszty, pozwalające zaniżać należny podatek VAT. Śledczy ustalili, że grupa mogła wystawić nierzetelne faktury na kwotę ponad 50 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Wówczas to zatrzymano 9 osób.

Akcje przeprowadzono w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku poprzez wystawianie „pustych” faktur VAT. W trakcie działań funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby biur oraz spółek, w efekcie czego zabezpieczono dużą ilość dokumentacji finansowo-księgowej, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych przyszłych kar, mienie o wartości 3,5 mln zł.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała na terenie województwa mazowieckiego w latach 2013-2015 i w tym okresie mogła stworzyć sieć spółek z branży przemysłowej. Firmy zamieszane w przestępczy proceder częściowo obracały fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, „robiąc” koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podmioty te miały możliwość obniżenia należnego podatku VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 50 mln zł. Z wstępnych ustaleń wynika, że uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku działania podejrzanych wyniosły blisko 3 mln zł.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, „prania pieniędzy”, a dwie osoby kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karnoskarbowych. Sąd tymczasowo aresztował 4 osoby. Podejrzanym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

(fot. CBŚP\źródło CBŚP)

Autor: redakcja

10 komentarzy

 1. Duduś (nie mylić z panem prezydentem)

  Jak widać, prawdziwi Polacy potrafią 😆

 2. Mogli, a już o nich piszą. Każdy coś może i o nich nie piszą 😀
  Swoją drogą jak to bywa w naszym kraju, rząd trzeba okradać szybciej niż on okrada nas. Brawa dla chłopaków, jeśli to zrobili i im się udało.

  • Ale chyba przyznasz, że ten rząd, kradnąc dzieli się łupem, choć bywa, że jedną ręką daje, a drugą zabiera więcej niż dał.

   • Rząd nie dzieli się tym łupem. Rząd tym łupem przekupuje elektorat. Przekupuje i uzależnia finansowo. Działa znacznie gorzej, bo wykorzystuje naiwność, biedę i głupotę swojego elektoratu.
    Działa dokładnie tak, jak sprzedawcy garnków za 5 klocków.
    TVP od kilku lat stało się takim właśnie sprzedawcą garnków, który ogłupił 30% narodu.

 3. Przedsiębiorcy „obniżali” sobie VAT, czyli robili to samo co rząd od kilku miesięcy – który też obniżył VAT na niektóre produkty.
  Dla tych pierwszych jest to przestępstwo, zaś Ci drudzy się tym szczycą i chwalą.

 4. Brawo PiS za czasów PO takie sprawy były nie do wykrycia.

  • Wykryć to jedno, udowodnić to drugie. I na tym artykule skończy się dochodzenie, bo ich dobrze załatwili hahaha

 5. Bogatin tez w USA namieszal z podatkami wrocil do polski zalozyl super bank a i tak deportacja i siedzial w wiezieniu za podatki

 6. Mogli poczekać do wyborów aż wygramy. Za nas nikt przedsiębiorczych ludzi nie rusza.

 7. Jak ja lubię to magiczne „do” przy wyrokach :-).