690 680 960

Ministerstwo Zdrowia: „Historyczna refundacja najdroższego leku na SMA”

W 2022 roku polscy pacjenci zyskali dostęp do 84 nowoczesnych terapii. Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będą mogły z niego skorzystać dzieci do 6 miesiąca życia. – Polska jest jednym z nielicznych państw, które zapewniają kompleksowe leczenie SMA – podkreślał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia Adam Niedzielski.

Od września na liście refundacyjnej znajdzie się ok. 4 tys. leków. Wśród nich – najdroższy lek w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, Zolgensma.

– W 2022 r. polscy pacjenci zyskali najszerszy dostęp do 84 innowacyjnych terapii – 29 w zakresie wskazań onkologicznych, 55 nieonkologicznych, w tym 32 w chorobach rzadkich. To historyczna refundacja -wskazał minister zdrowia.

– Zolgensma to przełomowy lek, który zmienia życie – mówił Kacper Ruciński z Fundacji SMA.

Wprowadzanie nowoczesnych technologii jest możliwe dzięki Funduszowi Medycznemu. Roczna refundacja tylko leku Zolgensma wyniesie ok. 300 mln zł.

– Rodzice chorych dzieci oczekiwali na refundację leku Zolgensma. Fundusz Medyczny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, będzie nadal wspomagał polskich pacjentów – mówiła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

W Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest od 2019 roku finansowane ze publicznych środków. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy powszechne badania przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. przebadano prawie 282 tys. noworodków. U 38 zdiagnozowano SMA.

– Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z 4, które oferują kompleksowe leczenie – wyliczał prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Kolejnym lekiem na SMA, który znajdzie się na wrześniowej liście refundacyjnej, będzie Evrysdi. Tym samym Polska jest jednym z liderów w leczeniu SMA.

– Dajemy dostęp do wszystkich trzech leków na SMA. To szansa dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. Mamy znakomite wyniki w leczeniu 810 pacjentów – podkreślała prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM.

(fot. MZ)

19 komentarzy

 1. Wszystkie leki za darmo, darmowa komunikacja moiejska, zniesienie opłat parkingowych… i 3 dniowy dzień pracy przy tych samych zarobkach. Kto da wincyj, kto da wincy no…

 2. Może ktoś z rządu ma chore dziecko na SMA -wcale bym się nie zdziwił.

 3. Szkoda, że nasz rząd zapomniał o dużej grupie dzieci już zbierających miliony na terapię genową Zolgensma. Niektóre z nich mają prawie 13,5kg granicznej dla terapii wagi ciała. Niektóre nie mają 6 mieisęcy lecz objęte są już inną metodą leczenia – przyjmują Spinraze. Niektóre mają 7 mieisęcy… W czym te dzieci sa gorsze? Czemu nikt o tym nie napisze, że jak zwykle nasz rząd zrobił segregację na zasługujących i nie… Niby wszystko pieknie a jednak NIE 🙁
  1) siepomaga marianna-sma
  2) siepomaga dla-wiktorka
  3) siepomaga iga
  4) siepomaga leon-sma
  5) siepomaga oliwier-sma
  6) siepomaga sofiia-sma
  7) siepomaga dima
  8) siepomaga jagoda-sma
  9) siepomaga malgosia-dzamalowa
  10) siepomaga walka-antosia
  11) siepomaga gabrysia-sma
  12) siepomaga filip-nowacki
  13) siepomaga bartosz-jedrasik
  14) siepomaga lila-sma
  15) siepomaga. kinga
  16) siepomaga miki-sma
  17) siepomaga katarzyna-zasuha
  18) siepomaga pola-matuszek
  19) siepomaga dla-zosi
  20) siepomaga siostry-sma
  21) siepomaga maksym-kyryk
  22) siepomaga. zosia-pajak
  23) siepomaga weronika-sma
  24) siepomaga wiktor-sma
  25) siepomaga franek
  26) siepomaga roman-antsikewicz

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin