690 680 960

Minister zdrowia w Lublinie. „Sytuacja w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza, odstaje na tle kraju”

Sytuacja epidemiczna w woj. lubelskim była tematem briefingu prasowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz wojewody lubelskiego Lecha Sprawki oraz prof. Krzysztofa Tomasiewicza i prof. Mirosława Czuczwara w SPSK1 w Lublinie.

– Wiele do zrobienia jest w zakresie konsekwentnego stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zasady DDM wymagają regularnego i konsekwentnego stosowania. Sytuacja w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza, odstaje na tle kraju – zarówno na poziomie liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców, jak i skuteczności odsetka pozytywnych testów, które są tutaj wykonywane – powiedział minister zdrowia podczas wizyty w Lublinie.

Adam Niedzielski zwrócił się z apelem do włodarzy miast, gmin, powiatów, do wszystkich służb miejskich, które mogą egzekwować obowiązek noszenia maseczki, aby wspierały w tym zakresie walkę z IV falą.

– Jeżeli myślimy o przyczynach tych wzrostów, to wynika to z niskiego poziomu zakażeń podczas III fali, niewiele osób przechorowało COVID-19 i wirus ma przestrzeń do rozwoju, a odsetek szczepień jest tutaj stosunkowo niewielki i obecność przeciwciał jest na Lubelszczyźnie stosunkowo niska – dodał minister.

Jak dodał szef resortu zdrowia, sytuacja w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza, odstaje na tle kraju – zarówno na poziomie liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców, jak i skuteczności odsetka pozytywnych testów, które są tutaj wykonywane.

Nadal nie ma informacji o ogniskach epidemicznych w woj. lubelskim

Niestety nadal nie wiemy, gdzie w woj. lubelskim występują ogniska zakażeń SARS-CoV-2, ponieważ ani lubelski Sanepid ani Ministerstwo Zdrowia nie chce udzielić tych informacji od wielu miesięcy. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, na zadane pytanie, dlaczego nie są publikowane informacje o ogniskach epidemicznych.

– W przypadkach związanych z chorobami szerzącymi się drogą oddechową, które niosą ryzyko transmisji we wszystkich sytuacjach życia codziennego, ustalenie miejsca, w którym doszło do zakażenia w konkretnym indywidualnym przypadku, jest niezwykle trudne. W szczególności w okresie powszechnego występowania wirusa w czasie epidemii – jednoznaczna identyfikacja miejsca, w którym doszło do transmisji zakażenia jest możliwa najczęściej jedynie w określonych sytuacjach np. w przypadku pobytu osób w miejscach całodobowego, długookresowego pobytu, których dana osoba nie opuszcza lub w innych sytuacjach braku mobilności społecznej. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty oraz dynamikę zmian danych dotyczących ognisk, odstąpiono od publikowania danych o liczbie ognisk – poinformowała nas Katarzyna Kubicka-Żach specjalista Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

(fot. LUW)

91 komentarzy

 1. Ale zestaw: Lech Sprawka – kiedyś gość na poziomie (jako nauczyciel), teraz dyżurny panikarz w służbie PIS (ze trzy tygodnie temu był na imprezie z panią Dudą w Żyrzynie – fura ludzi, zero masek), Tomasiewicz – wybitny badacz i prawie wynalazca lekarstwa na Covid, odznaczony przez pana Sprawkę za walkę z pandemią i pan Czuczwar – wielbiciel szczepień, który uznał je kilka dni temu za wyjątkowe dobrodziejstwo… Ot trzej muszkieterowie…

 2. Tu trzeba przyznać im rację, lubelskie wyróżnia się na tle kraju.
  Było to widać po wyborach, pęd ciemnoty za jarkiem i andrzejem zbawicielem 😂

  • I co z tego będa mieli … Wyższe od nowego ładu ceny i podatki. Brawo moherki i wschodnia+ a i jeszcze domy starców i opieki gdzie głosowało 100% za pis ludzi którzy nie mają świadomości

 3. Serce się raduje jak widzę ludzi wolnych bez kagańców na twarzach w sklepach i wszędzie gdzie niewolnicy je zakładają. To są ludzie wolni, madrzy i zasługują na najwyższą cześć i w nas nadzieja na zakończenie tego q stwa.
  Jeszcze nam kiedyś podziękujecie.

  • Cytuję:
   „Serce się raduje jak widzę” głupka wypisującego bzdury na oddziale covidowym pod respiratorem.
   „To są ludzie wolni, madrzy i zasługują na najwyższą cześć” w postaci pomnika na cmentarzu.
   nnn tylko nie dziękuj !!!!

 4. Jak tam szpitalik na Herberta? Dalej pompujemy statystyki? Teścik rozróżnia grypę od covida? U Nas raczej nie! A szkoda…W świętokrzyskim mało zaszczepionych i przypadków zakażeń 10 i więcej mniej. Jak to wytłumaczycie!?

 5. Marek do ciemnoty nie przemówisz. Zobaczymy co wymyśla z początkiem roku 2022, bo te lipne testy tracą ważność z końcem tego roku. Żadnej choroby nie można dokładnie zdiagnozować za pomocą testu PCR

 6. Pierd….e o Szopenie .W poprzedniej wersji liczby zachorowań czepili się Mazowieckiego i Małopolskiego .Teraz pora na Lubelskie. Kto następny kukiełko kaczogrodu.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…