690 680 960

Minister pojechał z dziećmi na rowerową wycieczkę. Lepił pierogi i wziął udział w warsztatach (zdjęcia)

Z Uścimowa do miejscowości Hołowno i zlokalizowanej tam wioski tematycznej „Kraina Rumianku” przejechała wycieczka rowerowa w której uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jej cel był głównie edukacyjny.

W poniedziałek z Uścimowa wyjechała wycieczka rowerowa, której uczestnikami byli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego. Grupa pokonała ponad 30 km, do Ośrodka Edukacji Regionalnej w miejscowości Hołowno i zlokalizowanej tam wioski tematycznej „Kraina Rumianku”. Głównym celem wyprawy były kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz promocja regionu.

Jak nam wyjaśniał Przemysław Czarnek, pomysł na zorganizowanie rowerowej wyprawy wyszedł z inicjatywy ks. Jerzego Grochowskiego ze Starego Uścimowa, z którym był umówiony na pielgrzymkę na Jasną Górę. Jednak z powodu kontuzji kolana nie mógł w niej uczestniczyć. Dlatego też duchowny zaproponował, aby zrobić rajd w późniejszym terminie. Wspólnie uzgodniono, że wraz z młodzieżą ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, udadzą się do Krainy Rumianku.

– Byłem w tym miejscu cztery lata temu więc wiedziałem, że jest to znakomita lokalizacja. Dlatego też w ramach nowego przedsięwzięcia ministerstwa „Poznaj Polskę” i dofinansowania wycieczek szkolnych, właśnie Kraina Rumianku w Hołownie w powiecie parczewskim jest na liście punktów edukacyjnych, które trzeba będzie zobaczyć, żeby dostać dofinansowanie. Połączyliśmy sport i ruch dla młodzieży z edukacją na temat kultury ludowej, tradycji, pieczenia chleba, pieczenia rogali, robienia mydła, ale też edukacji na temat ziół i wszystkiego co można z ziół osiągnąć. Z ziół, które przecież tutaj na Polesiu są wszechobecne – mówił nam minister Przemysław Czarnek.

W trakcie spotkania podkreślano również, że przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” ma służyć temu, aby promować tego typu miejsca edukacyjne, jak właśnie Kraina Rumianku. Chodzi głównie o stawianie na edukację młodzieży, która często myśli, że mleko bierze się z kartonu, a mąka z papierowej torby.

– Dzieci i młodzież mogą dotknąć fizycznie tych wszystkich eksponatów edukacyjno-muzealnych, które mają potencjał edukacyjny dużo większy niż opowiadania w klasie o tym co było w przeszłości, czy też jak się wytwarzało chleb. Jednak ważna jest też teraźniejszość, czyli jak skorzystać z dobrodziejstwa natury, która daje nam wiele wspaniałych rzeczy, roślin i ziół, a których nie potrafimy wykorzystać – dodał minister.

Po przyjeździe do Hołowna uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach pt.: „Od ziarenka do bochenka”, przygotowanych przez wioskę tematyczną Kraina Rumianku. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania tradycyjnych sposobów uprawy zboża i jego przechowywania. „Kraina Rumianku” powstała na terenie zdewastowanej, nieczynnej od lat szkoły w Hołownie. Na zaniedbanym terenie znajduje się m.in. Ośrodek Edukacji Regionalnej. To miejsce służy kultywowaniu tradycji polskiej wsi i przekazywaniu dziedzictwa młodemu pokoleniu.

(fot. lublin112)

40 komentarzy

  1. Nigdy bym swojego dziecka na takie spotkanie nie puściła. Pis przeminie a trauma i wstyd na zdjęciach do końca życia zostanie. 🤮🤮🤮

  2. Pytanie do wszystkich

    USA z sojusznika stało się naszym wrogiem. UE z przyjaciela który nas wyprowadził z ciemnoty stala się wrogiem…
    Niech ktoś powie czy oni nie działają w interesie Rosji??

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas