690 680 960

Minął rok, kierowcy wciąż nie nauczyli się jak jeździć po rondzie. Pomóc mają czerwone linie (foto)

W Zamościu sięgnięto po kolejne rozwiązanie, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu na rondzie Prymasa Wyszyńskiego. Przez rok niektórzy kierowcy nie zdołali się bowiem nauczyć zasad jazdy na tym skrzyżowaniu.

Na ulicy Wyszyńskiego w Zamościu, przy dojeździe do Ronda Prymasa Wyszyńskiego, na jezdnię naniesione zostały czerwone poprzeczne linie. Mają one na celu przypominanie kierowcom, aby zwracali baczną uwagę podczas wjazdu na rondo, jak też podczas poruszania się po nim. Jeżeli któryś z kierowców nie zauważy linii, z pewnością powinien je usłyszeć. Wszystko dlatego, że technologia ich wykonania sprawia, iż opony pojazdu wibrują.

Powodem wprowadzenia dodatkowego oznakowania jest fakt, iż wielu kierowców wciąż nie stosuje się do nowej organizacji ruchu. A została ona wprowadzona już ponad rok temu. Pomimo doskonale czytelnego oznakowania poziomego i pionowego, niektórzy kierujący zamiast zjeżdżającym z ronda ustępują pierwszeństwa tym, którzy na nie wjeżdżają. Dlatego też Zarząd Dróg Grodzkich postanowił zastosować tego typu rozwiązanie.

Przed zmianą organizacji ruchu skrzyżowanie to rondem było tylko z nazwy. Kierowcy zjeżdżający w stronę ul. Odrodzenia lub Zamoyskiego, na środku skrzyżowania zauważali znak STOP i musieli ustępować pierwszeństwa przejazdu kierowcom wjeżdżającym na rondo. W końcu postanowiono wprowadzić zasady ruchu okrężnego, czyli prawidłowego poruszania się po rondach.

W pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian, na skrzyżowaniu zapanował chaos. Zdecydowana większość kierowców nie zwracała uwagi na znaki drogowe i jeździła na pamięć. Co chwilę dochodziło do groźnych sytuacji. Dłuższy czas na każdym wlocie na rondo stali policjanci, którzy wskazując kierowcom nowe oznakowanie pilnowali, aby nie doszło do żadnego wypadku. Urzędnicy mają nadzieję, że dodatkowe oznakowanie sprawi, iż kierowcy w końcu zaczną dostrzegać jak należy się poruszać po rondzie.

(fot. UM Zamość, wideo VideoFilmowanie – Jarosław Szafran – Fotografia Zamość)

27 komentarzy

 1. Zamojscy to są takie kołki że dorównują im tylko kierowcy LKS. Co oni wyrabiają na rondach.

  • kierownik paleciaka

   LOP-y też są dobre, szczególnie na drodze 747. Potrafią pokazać cuda, że nawet festiwal sztukmistrzów się chowa.

 2. To jest przerażające !!! Po obejrzeniu tego filmu ręce mi opadły. Co 2-gi kierowca nie ma pojęcia o znakach i przepisach i nie potrafi zachować się na rondzie. Przecież ci ludzie nie powinni w ogóle siadać za kierownicą bo stanowią zagrożenia dla siebie i innych na drodze!! Ale w rozmowach z kumplami i kumpelami to zapewne przechwalanie się jacy to nich wspaniali kierowcy, ile to oni nie jechali i jak szybko dojechali z punktu A do B. Żenada 🙁

  • No sorry ale jak przez ostatnie 5lat bo tyle mieszkam TO NIE BYŁO RONDO – to ciężko się przestawić bo nic nie zmienili a rondem być zaczeło

   • Widać myślisz tak samo jak większość tych co pokazani na filmie.
    Zmieniło się i to bardzo dużo. Przede wszystkim postawili odpowiednie znaki a to sugeruje na duże zmiany.

    • Jeśli naprawdę tak myślisz, jak napisałeś, to oddaj prawo jazdy, bo albo znalazłeś je w paczce chipsów, albo nie wiem jakim cudem je dostałeś, bo predyspozycji do prowadzenia auta nie masz za grosz !!!
     Jak to trudno się przestawić???? Jeździsz na pamięć??!! Masz znaki, masz przepisy i masz … OBOWIĄZEK na nie patrzeć i ich przestrzegać !!!

   • Co to zmienia, że wcześniej było to zwykłe skrzyżowanie? Stoją odpowiednie znaki i należy się do nich stosować, a nie jeździć na pamięć.

 3. Dobre ( przez rok nie nauczyli się jak jeździ).Buractwo jeździ po swojemu .

 4. Najlepsze są L jazda na pamięć, w jednej sytuacji widać, że hamuje instruktor na drodze z pierwszeństwem, a w kolejnej na podporządkowanej bez hamowanie na cm od policjanta. A później dziwić się, że ludzie tak jeżdżą jak jest taki poziom L.

 5. tak właśnie jeżdżą w zamości i nawet nauka jazdy na obwodnicy popełnia błędy pod nadzorem instruktora! nie ma dnia aby nie spotkać jołopa na zamojskim rondzie

 6. Wieśniaki! Odbierać prawo jazdy, jak ktoś nie potrafi jeździć. Ślepi że nie widzą znaków czy nie wiedzą jak przejechać po rondzie? Buraki! Ja jak czegoś nie wiem to się doszkalam. Są szkoły jazdy gdzie po uzyskaniu prawa jazdy można sie doszkolić, ale pewnie szkoda kasy. Lepiej kogoś zabić……

Kursy walut

 • USD 4.4074zł -0.57%
 • GBP 5.3351zł 0.26%
 • EUR 4.7402zł -0.16%
 • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas