Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkanki województwa lubelskiego będą mogły wziąć udział w bezpłatnym badaniu mammograficznym

Mammobusy wyjechały w trasę już w marcu. W maju pojawią się w kolejnych lokalizacjach w Polsce, również w wybranych miastach województwa lubelskiego, między innymi w Puławach oraz Białej Podlaskiej. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat.

Biała Podlaska, Puławy oraz Lubartów – to miasta, w których już w maju panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę internetową.

Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu, w tym pracownice w sieci Kaufland.

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki.

Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 666 24 44 (LUX MED) lub 58 767 34 44 (Geneva Trust). Szczegółowy „rozkład jazdy” mammobusów dostępny jest na stronie – https://firma.kaufland.pl/odpowiedzialnosc/zaangazowanie-spoleczne.html.

Profilaktyka mimo epidemii

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych.

Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W ubiegłym roku ponad 44 tysiące Polek skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych zorganizowanych przez Kaufland i partnerów strategicznych: LUX MED oraz Geneva Trust. W tym roku sieć handlowa ponownie zachęca do odwiedzenia mammobusów, które pojawiają się na wybranych parkingach sklepów Kaufland.

Tylko w marcu i kwietniu mobilne punkty do badań zaparkowały w blisko 170 lokalizacjach w kraju, a w maju pojawią się w kolejnych 94 punktach.

WYBRANE LOKALIZACJE:
– Biała Podlaska – 26 maja, parking Kaufland przy Alei Jana Pawła II 163
– Lubartów – 6 i 20 maja, parking Kaufland przy ulicy Lubelskiej 102
– Puławy – 7-10 maja, parking Kaufland przy ulicy Lubelskiej 2h

(fot. mat. org.)

Jeden komentarz

  1. jak mammografia to tylko stacjonarnie- jak cos wyjdzie dwa wymienione osrodki nie robią badań pogłebionych wiec i tak trzeba się zgłosic do stacjonarnych placówek jak cozl, luxmed koncertowa sanitas czy top medical, pozatym sprzęt w przyczepie zawsze jest roztelepany

Z kraju