Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy regionu będą mogli spotkać Terytorialsów. W weekend rusza szkolenie rotacyjne

Przed Terytorialsami kolejny weekend szkoleniowy. W dniach 8-9 lutego br. szkolenia zgrywające i specjalisty przejdzie blisko 600 żołnierzy OT. Ćwiczenia odbędą się w kilku lokalizacjach naszego województwa.

W najbliższy weekend mieszkańcy gmin Firlej i Kamionka w powiecie lubartowskim będą mogli spotkać żołnierzy Obrony Terytorialnej w swojej okolicy. To planowe szkolenia rotacyjne Terytorialsów z 215 kompanii z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina. Blisko 100 żołnierzy w ramach szkolenia zgrywającego będzie doskonalić swoje umiejętności z taktyki, pracy z mapą w terenie, obserwacji oraz organizacji bazy patrolowej. W tym czasie, inna grupa około 100 żołnierzy odbędzie szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Srebrzyszczu koło Chełma.

W terenie będą również szkolić się Terytorialsi z batalionu dęblińskiego. W sumie 200 żołnierzy OT w kilku grupach szkoleniowych będzie realizować zadania z zakresu szkolenia specjalisty. Żołnierze OT pojawią się, m.in. w okolicach Sobieszyna w powiecie ryckim, gdzie będą szkolić się z taktyki, topografii i zabezpieczenia logistycznego. Terytorialsi będą ćwiczyć także na pasie taktycznym Zajezierze koło Dęblina oraz na strzelnicy Reduta i strzelnicy garnizonowej w Dęblinie. Szkolenia w sumie przejdzie kilka grup: dowódcza i sztabowa, strzelcy wyborowi i snajperzy, saperzy, medycy, łącznościowcy, grupa obsługi moździerzy i grupa logistyczna.

W ten weekend szkolenie specjalistyczne przejdą także żołnierze z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej. W terenie, a dokładnie w okolicach wsi Jabłoń w powiecie parczewskim będzie szkolić się około 100 żołnierzy z 232 kompania lekkiej piechoty. W ramach tych zajęć żołnierze odbędą egzamin kończący etap szkolenia specjalistycznego, tzw. pętlę taktyczną. Inna grupa będzie ćwiczyć na terenach koszarowych w miejscowości Roskosz oraz w Dęblinie. Główne zadania szkoleniowe żołnierzy to rzut granatem bojowym, topografia wojskowa, rozpoznawanie zapór inżynieryjnych oraz obsługa sprzętu radiotelefonisty.

(fot. OT)

16 komentarzy

 1. wyjawiono szczegóły super tajemnicy wojskowej. strach się bać

 2. Boże, żeby się tylko chlopcy nie postrzelili

 3. Kolejne mięso armatnie

 4. Spróbuj pobiegać w mrozie lub w upale tak jak oni to wtedy się wypowiadaj. A do strzelania przykładają się jak mało kto bo im zależy.

 5. Patriota empatyczny

  Dobrze, że obczajają posługiwanie się mapami, wszak z okresu stanu wojennego pamiętamy, że wyłącza się telefony, zabiera ludziom wszystko co chociażby wyglądem przypomina jakikolwiek nadajnik radiowy spikerów cywilnych wbija się w mundury itp. & itd.
  Teraz wyłączyli by jeszcze GPS i internet.
  Powtarzam: dlatego dobrze jest przypomnieć sobie kompas, mapy, telefony polowe i włażenie na drzewa…

 6. To cale ot to nic wiecej jak parodia wojska Na ktora szkoda kasy zadnego pozytku z nich nie ma I byc nie moze puki calym naszym papierowym wojskiem sterowanym przez USA I przez USA wydawanych rozkazow wiec kogo oni maja niby bronic I przed czym ? DLA rosjan nasza armia nic nie znaczy oni by ja zmietli w jeden dzien przy swoich znikomych stratach .

  • A spróbuj napisać to jeszcze raz, tym razem po polsku

  • Chłopczyku jeżeli już musisz wypowiadać się na temat WP- o ile wiesz co to za skrót, to przynajmniej pisz bez błędów!!!!!!
   Oni przynajmniej chcą się uczyć, wolą wychodzić ze swojej strefy komfortu a nie bezczynnie siedzieć z pilotem w ręku. Nikt im tego nie narzuca, sami chcą służyć a tym samym pomagać swoim bliskim!!!!!
   Przeczytaj najpierw do czego jest stworzony WOT !!!!!!!
   Rozkazy mają od swoich Dowódców a nie od USA -masakra jak ktoś się wypowiada i nie ma o tym bladego pojęcia.
   Zajmij się siedzeniem przed TV JURECZKU!!!!!!

   • „Nikt im tego nie narzuca, sami chcą służyć a tym samym pomagać swoim bliskim!!!!!” Pomagać swoim bliskim zawsze mogą nie ma potrzeby się do tego szkolić za nasze podatki. Znudzeni grą na konsoli chłopaczki bawią się w wojsko, beka z nich.

    • zydekkapraweoko

     za twoje podatki jedli ośmiorniczki, kradli z vatu, byli UB-cy dostawali kilka tyś emerytury i jakoś ci to nie przeszkadzało , to i tym nie zaprzątaj sobie głowy , nic ci do tego

 7. malleusmaleficarum

  „w ramach szkolenia zgrywającego” to znaczy dla zgrywy? Rozpoznawanie zapór inżynieryjnych 😛 czyli jak przeskoczyć rów w lesie. Radiotelegrafista to chyba za pomocą kodu Morse’a pracuje i oni naprawdę tego używają czy to błąd w artykule? Pieniądze psu w dopę jednym słowem.

 8. oni sie szkolą 2 razy w roku ? to zaje…ste wojsko

 9. Ciekawe ilu z was komentujących było w wojsku ilu z was przeszło unitarke ilu z was dzisiejszych 19-20 latków ma pojęcie o tym jak się zachować w danej sytuacji chociazby szkolenie z obsługi broni co drugi z was odstrzelił by sobie pusty baniak. Szacun dla tych którzy nie muszą a chcą

 10. Militarny odpowiednik straży miejskiej -parodia tak samo jak Macierewicz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo