Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy nie odpuszczają w protestach przeciwko planom rządu. Znów zablokują ruch na drodze krajowej

Protestujący od kilku miesięcy mieszkańcy powiatu krasnostawskiego zapowiedzieli kolejną akcję. Podobnie jak poprzednia, będzie ona polegała m.in. na blokowaniu ruchu na drodze krajowej nr 17 Lublin – Zamość.

Na najbliższy piątek zaplanowana została kolejna akcja protestacyjna mieszkańców powiatu krasnostawskiego. Związana jest ona z planami rządu dotyczącymi budowy tzw. szprychy nr 5 CPK na wschodzie Polski. W jej ramach ma powstać szlak kolejowy do Tomaszowa Lubelskiego i Bełżca. Inwestycja zakłada budowę w sumie ok. 90 km nowych torów. Będą to odcinki od Trawnik do Krasnegostawu i z Wólki Orłowskiej przez Zamość i Tomaszów Lubelski do Bełżca.

Inwestycja od samego początku budzi sprzeciw mieszkańców. Pomimo tego, że stworzono cztery alternatywne warianty przebiegu linii, żaden z nich nie zyskał aprobaty lokalnych społeczności, gdyż zbyt głęboko ingeruje w miejską zabudowę i społeczną własność.

Tylko na terenie gminy Izbica, gdzie odbędzie się protest, zniszczonych ma zostać około 60 gospodarstw. Mieszkańcy podkreślają, że burzone będą nie tylko domy, lecz również prowadzone od pokoleń firmy. Na liście obiektów do rozbiórki są też nowo wybudowane i aktualnie powstające budynki mieszkalne.

Protestujący podkreślają, że pomimo zorganizowania już kilku akcji, podczas których pokazane zostało stanowisko mieszkańców wobec planów rządu, nikt sobie nic z tego nie robi. Co więcej, prowadzone są kolejne przygotowania do inwestycji. Przed kilkoma dniami Marszałek Województwa Lubelskiego poinformował o zakończeniu postępowania i zatwierdzeniu robót geologicznych dla określenia warunków hydrogeologicznych panujących w rejonie projektowanej linii kolejowej.

Dlatego też podjęta została decyzja o kolejnej akcji. Tym razem zaplanowano ją w Izbicy. Jak wskazują organizatorzy, celem jest poinformowanie mieszkańców zarówno miasta i gminy Izbica, jak też innych gmin i powiatów, o planowanych wywłaszczeniach pod inwestycje związane z CPK.

Uczestnicy spotkają się o godz. 17:00 w parku w Izbicy, następnie przemaszerują do drogi krajowej nr 17 Lublin – Zamość, gdzie zamierzają przechodzić po dwóch przejściach dla pieszych. Pierwsze z nich zlokalizowane jest przy aptece, drugie na wysokości posesji nr 102. Na koniec, około godz. 19:30 wrócą do parku w Izbicy.

Jak nam przekazano, podobnie jak przy wcześniejszych protestach, akcja będzie przebiegała pokojowo. Jednak jak dodają mieszkańcy, są coraz bardziej zdenerwowani tym, iż wszyscy odpowiedzialni za ten projekt, mają ich lekceważyć. Dlatego też kolejne protesty mogą mieć już bardziej zdecydowany charakter. Na razie jednak nie chcą wyjawiać swoich dalszych planów.

Mieszkańcy nie odpuszczają w protestach przeciwko planom rządu. Znów zablokują ruch na drodze krajowej

(fot. gmina Izbica)

31 komentarzy

  1. Obory i chlewnie blokować dziady.

  2. POżyteczni idioci są wykorzystywani przez POżytecznych cwaniaków, którzy obiecują gruszki na wierzbie a w rzeczywistości niosą zarazę i zablokowanie rozwoju regionu. Każda inwestycja jest blokowana a później są pretensje że autobus nie kursuje pociągów brak a drogę kury rozdrapały. Gdy budowano s17 oraz s19 było POdobnie a ludzie dostali godziwe wynagrodzenia i za jedno siedlisko wykupili sobie kilka. Inwestycje będą służyły wszystkim i przez wiele pokoleń a narzekanie jest krótsze i bardziej krótkowzroczne. Jeżeli dalej będziemy słuchać się takich co mówią po co nam lotnisko i koleje jak są w berlinie to równie dobrze możemy w zimie powiedzieć po co nam węgiel jak jest pod ziemią. Jeżeli jest możliwość inwestowania to należy ja rozwijać bo w przyszłości taka szansa może się nie powtórzyć.

  3. Ciemny lud.

  4. Ciekawe, czy jak miłościwie nam panujący zapuka do nieba/piekła bram, to czy projekt dalej będzie kontynuowany??

Z kraju

Polityka i społeczeństwo