Mieszkańcy naszego regionu wracający do kraju utknęli na granicach. Wkrótce sytuacja ma się polepszyć

Po wprowadzeniu kontroli na granicach, jak też ograniczeniu miejsc, w których można wjeżdżać do kraju, od razu zaczęły się tworzyć kolejki przed przejściami. Obecnie aby wjechać do kraju, trzeba odczekać nawet blisko dobę.

Przywrócenie na granicach pełnych kontroli, jak też ograniczenie miejsc, w których można przekraczać granicę, doprowadziło do ogromnych kolejek. Sznur aut na większości przejść granicznych ma po kilka lub nawet kilkanaście kilometrów długości. Z kolei czas oczekiwania na wjazd do Polski wynosi nawet ponad dobę. W kolejkach utknęło wielu mieszkańców naszego regionu, którzy podjęli decyzję o powrocie do kraju.

Jak wyjaśniał nam nasz czytelnik Marcin, stoi on po niemieckiej stronie od wczoraj. W kolejce ustawił się po godzinie 21 i sądził, że do północy uda mu się wjechać do kraju. Tymczasem minęło już 14 godzin i dopiero zbliża się do granicy w Zgorzelcu. Podobne sygnały otrzymujemy od kierowców ciężarówek. Wszyscy oczekują na kilkuminutowe badanie temperatury ciała oraz wypełnienie karty pobytu potrzebnej do obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny domowej. – Po tym jak dowiedzieliśmy się, ile trzeba czekać w kolejce, mieliśmy jechać na inne przejście graniczne. Jednak jak nas poinformowano, praktycznie na każdym występuje podobna sytuacja – dodaje Marcin.

Obecnie najgorsza sytuacja jest na granicy z Niemcami w Olszynie, gdzie czas oczekiwania na wjazd do Polski wynosi 23 godziny. W Jędrzychowicach jest to 20 godzin a w Zgorzelcu 15 godzin. W miarę na bieżąco ruch odbywa się jedynie na przejściach Kostrzyn nad Odrą i Świnoujście-Gartz. Kolejki utworzyły się również na granicy z innymi krajami. Aby wjechać do kraju z Litwy w Budzisku odstać trzeba 15 godzin, na granicy z Czechami w Jakuszycach kierowcy w kolejce stoją 8 godzin, w Gorzyczkach 6 godzin a w Cieszynie 4 godziny. Powracający do Polski ze Słowacji muszą się spodziewać 1,5 godzinnego oczekiwania na kontrolę.

Niebawem sytuacja ma się polepszyć. Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. Dzięki temu ruch na przejściach granicznych ma się odbywać płynniej. Ma to również pozwolić na rozładowanie kolejek. Granicę z Czechami będzie można przekroczyć na trzech nowych przejściach: w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Będzie odbywał się tam ruch osobowy i towarowy. Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy.

Z kolei na czterech przejściach drogowych z Niemcami rozszerzony zostaje zakres ruchu. Chodzi o przejścia: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

39 komentarzy

 1. Trudno się temu dziwić, wszyscy wracają jednocześnie.

  • Zobaczyli że tu mają szansę na przetrwanie. Ciekawe ilu z nich wiezie ze sobą niechcianego pasażera.

   • i każdy był lepszy bo pracował za euro a nie harował za złotówki przyszła kryska na matyska

  • Niech dalej siedzą w tym dobrobycie (nie dotyczy turystów kierowców i innych z obowiązku) i leczą się w kraju miodem płynącym

 2. Szkoda tylko kierowców ciężarówek. Reszta dorobkiewiczów niech sobie grzecznie czeka.

 3. Wracających powinni traktować jak cudzoziemców, pracują za granicą, podatki płacą za granicą to i niech siedzą za granicą a nie teraz zwozić wirusa .

 4. Przecież tak świetne im tam się wiedzie finansowo, to po co wracają?

 5. stary szybki i wściekły

  Czyżby wracali odchorować w kraju? Panika na zachodzie jeszcze większa niż u nas , w końcu chorujących jeszcze więcej . Na powroty na święta jeszcze stanowczo za wcześnie. Poczekajmy jeszcze trochę i słoiki z GB zaczną wracać , to dopiero się zacznie .

 6. He he , to polska im śmierdzi a teraz wracają ?

 7. Z granicy prosto do Urzędu Pracy po ubezpieczenie

 8. Cebulowa inteligencja sie wypowiada.. a co to ma do rzeczy kto z kad wraca? Ludzie popadli w tarapaty nie z wlasnej winy ale wschodni nosacz oczywiscie wszystko do pieniadza sprowadzi. Ciekawe jak by ktorys z was wyjechal bo dziecku trzeba na operacje zbierac forse albo matce zchorowanej pomoc to tez taki madry bys byl januszu?

  • Tia wszyscy dziecku i matce pomagają, a co z resztą?

  • Większość zbiera, ale na chore BMW, na nowy dom, na mieszkanie dla dorosłego dziecka.

  • Panie Lahaha!
   Na początek proszę nauczyć się pisać po polsku i z polską czcionką (znaki diakrytyczne):
   – kto z kad wraca? (kto skąd wraca?),
   – Ciekawe jak by ktorys (Ciekawe jakby któryś),
   – matce zchorowanej (matce schorowanej)
   – bys byl januszu? (byłbyś Januszu?)

   Po drugie:
   100% zarobkowych emigrantów zbiera na operacje dla dziecka lub pomoc schorowanej matce?
   BZDURA!!
   99% wyjechało budować obcą gospodarkę za lepsze pieniądze, że kupić Januszowego VW Passata!!!

   Po trzecie:
   W czasie zagrożenia epidemicznego każdy niech siedzi w domu!!! (vide akcja #zostanwdomu!)
   Trzeba zauważyć, że COVID-19 został przywieziony do naszego pięknego kraju właśnie z Europy Zachodniej!!!
   Nie wracajcie więc teraz do Polski, siedźcie u siebie i nie roznoście nam wirusa!!!

   Chociaż, niedługo Wielkanoc więc Janusze biznesu zjadą na Święta i tak swoje nam przywiozą…

 9. Wracają z tego dobrobytu ? nie może być ? Przecież tam lepsze życie i kasa wieksza i służba zdrowia na poziomie ,nie to co u nas

 10. BWM trafiłeś w samo sedno . Brawo ! Ubezpieczenie za darmo , a zagranicą trzeba bulic ….ale Polsza zła …

 11. i po co robia ten sztuczny tłok ? Strach ogarnął ? Przecież tam służba zdrowia dofinansowana i na wysokim poziomie ? to czego tam nie siedzą ,czego się boją ? Tu bida z nędzą ,przecież dlatego wyjechali ….

 12. Fajnie się bierze zasiłki w Polsce, a pracuje na czarno za miedzą. Kolejki pokazują m.in. świadomość kosztów leczenia za granicą. Życia by zabrakło by później spłacić dług za leczenie. Stąd sunie fala wirusów do Polski.

 13. witamy w kraju !!!

  lahaha ,nie fantazjuj i nie „cebuluj „tu wszystkim ,bo nie uwierze że wiekszosć z tych powracających zbierała tam na operację i dla chorej matki ,babci czy innego czlonka rodziny

 14. Wychodzi, że ten nasz ciemnogród, zaścianek i „wstyd Europy” nie jest taki zły… Ale nie jestem za tym aby zabraniać im wracać czy nawet utrudniać.

 15. abdul wisimulacha

  Przyzwyczajajcie się.Jak pisuar wyprowadzi nas z Unii to będzie to normą.
  Przecież rezydent du..pa mówił o UE:
  „Wyimaginowana wspólnota, z której dla nas niewiele wynika”

 16. Ludzie w sytuacji wyjątkowej wracaja do rodzin. Nie rozumiem z kad tyle jadu w tych komentazach. Sam wyjezdzam w celach zarobkowych bo w mojej okolicy w mojej branzy stawki sa glodowe i zarabiam za granica ale place cene rozstania z dziecmi wiec nir jest to latwa decyzja. Robie to po to by utrzymac rodzine na normalnym poziomie a nie glodowym i przez to jestem dorobkiewiczem? Jakies do..bane te wasze komentaze…

 17. Przed wyjazdem większość pluła na godło Polski i chciała oddawać dowody osobiste… A teraz z podkulonym ogonami wracają marnotrawni synowie i córki… Ratuj mateczko raaaatuj… A poszła won zarazo…

 18. Rozumiem,że większość tu komentujących to Ci zatwardziali katolicy i Ci co nosa nie wystawili poza swój powiat oraz co zazdroszczą normalniejszego życia.Polacy wracają do domu ze względu zazwyczaj na święta,termin został przyspieszony pewnie z ograniczeniem pracy tak samo jak tutaj.Po co ten cały wylew pogardy?Sami do sklepów rzuciliście jak stado bydła w ubiegłym tygodniu nie przestrzegając żadnych zasad.Wielu pracuje i utrzymuje dwa domy,tu i tam,płaci podatki i opłaca składki na ubezpieczenie też w tych krajach,gdzie pracuje (również obowiązuje ubezpieczenie wewnątrz UE)Czepcie się smogu,bo większości przeszkadzał,poszerzcie wiedzę czytając lub zajmijcie się swoim zainteresowaniem i hobby,sprzątaniem mieszkania itd,a nie za przeproszeniem pierd….m na innych.Każdy chce wrócić do domu i rodziny.

  • Na dwa domy jeden chłop w Polsce a drugi za granicą

  • Kolego/kolezanko nie przemowisz do nich. Oni uwazaja ze kaczynski daje im pieniadze. Szkoda strzepic jezyk… ale popieram twoj tok myslenia. Pozdrawiam

   • Nic mi nie dał. więcej zabrał gdyby nie upór i praca nie miałbym tego co mam. W Polsce żyję mi się dobrze.

    • Ale BWM ,powiedzmy sobie szczerze,czy ta kaska od przysyłających z poza granic nie rozwinęła gospodarki?Możesz przekłamać wszystko,ale nie ekonomii.Pomyśl trochę albo za krótko w tym siedzisz.

   • [email protected],ja po prostu nie mogę zrozumieć tej polskiej mentalności.Większość ludzi w skali planety Ziemi zostanie zakażona lub już miała styczność z tym wirusem,wszystko kwestia czasu i u nas chodzi tylko o proces spowolnienia,by nie było tak jak Włochy czy Chiny.Żaden system nie wytrzyma przeciążenia.Pewnie większość Polaków nie odczuje,bo jesteśmy narodem przepracowanym i o
    mocno uodpornionym.Najbardziej mordy drą Ci z tych Ą i Ę,lub Ci co żadnej wiedzy nie posiadają.CHRONIĆ LUDZI Z PRZEWLEKŁYMI CHOROBAMI CZY DZIECI CZY OSOBY DOROSŁE CZY STARSZE.Pomagać,ale nie narażać i szczególnie na to zwracać uwagę.Reszta to przejdzie,pewnie szkody w organizmie zostaną,ale przeżyjemy.Ale szczucie jadem na wszystkich co dookoła nikomu nie pomaga.Wam szczującym też nie,bo wirus przejdzie prawie przez wszystkich.Zrozumieli.Pozatykaliście już kratki wentylacyjne w blokach?Nie radzę,grozi znowu tlenek węgla i jest 100% śmiertelny.Zastanówcie się trochę,bo biegnąc po srajtaśmę możecie być również potrąceni przez auto.Trochę więcej rozsądku i CHRONIĆ SŁABSZYCH.ot cała filozofia.

 19. Masz ci los patrioci ze strachu wracają

 20. A polski kierowca co robi za granicą po co tam pojechał… ? Po niemiecką żywność polacy nie potrafia wyprodukować? Patrioci

 21. Ale czego oczekujecie powracający z zagranicy ? Jak było super to smialiscie się z parobków polskich , chcieliście publicznie dowody oddawać polskie , zrzekaliscie się obywatelstwa polskiego ….przyszedł czas że macie to wszystko wypominane , zapamiętajcie to sobie na przyszłość ….

 22. Ja w tym morku spedzilem ponad23h i nie powiem bo od niektorych komentarzy uszy bolaly… Ale zaskoczylo mnie to ze dzis od raba dostarcano nam wode i jesli ktos potrzebowal nawet jedzenke… A wiem ze nie znalazl sie taki co by wszystkim dogodzil… Tak samo i tu dzieki panie i panowie co poswiecili swoj czas zeby choc troch nam pomoc…. Wielkie dzieki

 23. Czy na Świnoujście-gartz też mogą przekraczać ciężarówki?

 24. Polaki cebulaki żal im, że ktoś zarabia porządne pieniądze, nie wierze po prostu jak można być takim zawistnym. Niech zarabiają ile się da a takich gamoni jak wy zatrudniają na zlecenie na 12zl/h

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki
  Dzień Ziemniaka w Końskowoli. Będą pokazy i smaczne dania z ziemniaków