Mieszkańcy Chełma zatankują znacznie taniej. Miasto zbuduje własną stację paliw

Dotychczasowe działania nie przyniosły zmian, więc miasto postanowiło wzorem innych samorządów, zbudować własną stację paliw. Będzie ona samoobsługowa, co w połączeniu z minimalną marżą ma zapewnić mieszkańcom znacznie niższe ceny paliw niż w komercyjnych tego typu obiektach.

Nie tak dawno informowaliśmy o problemie mieszkańców Włodawy, którzy skarżą się na zawyżone, ich zdaniem, ceny paliw w mieście. Jak twierdzą, na włodawskich stacjach za litr benzyny czy oleju napędowego trzeba płacić od 30 do 40 groszy więcej, niż w innych pobliskich miastach i miejscowościach województwa lubelskiego. Dlatego też wielu mieszkańców, którzy wyjeżdżają poza miasto, stara się od razu zatankować swoje pojazdy na innych stajach. Dzięki temu płacą mniej. Z podobnym problemem od dłuższego czasu borykają się także mieszkańcy Chełma.

Już w ubiegłym roku prosili o interwencję w tej sprawie miejskich urzędników. Władze miasta postanowiły reagować i w pierwszej kolejności zainteresowały sprawą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To jednak niewiele zmieniło i obecnie, pomimo że ceny paliw znacznie spadły, to na chełmskich stacjach wciąż są wyższe nawet o kilkadziesiąt groszy od tych, jakie są np. w Lublinie. W końcu zapadła decyzja o budowie miejskiej stacji paliw, na której kierowcy będą mogli zatankować taniej.

Prace związane z jej uruchomieniem właśnie ruszają. Celem stworzenia tego typu obiektu ma być przede wszystkim zapewnienie taniego paliwa, co będzie możliwe do zrealizowania dzięki niskiej marży, a tym samym pobudzenie konkurencyjności na rynku. To zaś ma przełożyć się na obniżenie cen u komercyjnych dystrybutorów. Aktualnie miasto wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej dokonują przeglądu oraz analizy miejsc, w których można byłoby ulokować stację paliw.

Jak podkreśla prezydent Chełma Jakub Banaszek, głównym celem przedsięwzięcia nie są względy biznesowe. Zastosowanie wspomnianej niskiej marży oraz bezobsługowy system działania obiektu pozwoli na wygenerowanie atrakcyjnej dla klienta, finalnej ceny surowca. Powstanie miejskiej stacji to również korzyści dla spółek komunalnych oraz jednostek samorządowych, które, dzięki niższej cenie paliwa, obniżą koszt utrzymania swoich taborów samochodowych.

(fot. pixabay)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Prosze porównać ceny ze stacji w regionie ze stacją w Zamościu na granicznej (ceny kilkadziesiąt gr. różnicy w dół ) Można?

 2. Cel jest szczytny ale znając życie zaraz będzie dyrektor stacji, zastępca, główna księgowa oraz pełny nepotyzm i po paru miesiącach funkcjonowania urzędniczego tworka zabraknie klientów z wiadomych przyczyn. Wyjdzie jak zwykle w urzędniczej polsce.

 3. mieszkaniec okolic Wlodawy

  I h….j strzeli zmowę cenową lokalnych baronów paliwowych .Pozostaje im zyczyć zeby poszli z torbami

 4. To jeszcze w Hrubieszowie nie byliście. Różnica między Chełmem a stacjami tutaj to 30 groszy na litrze. Niestety drożej. Tak jest od paru lat.

 5. Głos rozsądku

  No i znakomicie. Jeszcze jakby jakiś samorząd wpadł na to, że można budować swoim mieszkańcom tanie mieszkania z pominięciem deweloperów, którzy nakładają marże 50% na każdy metr mieszkania, to już całkiem byłoby cacy. Problem tylko w tym, że samorządy w większości siedzą w kieszeni deweloperów i są ich komitetami wykonawczymi.

 6. Popieram, im więcej państwowego tym taniej.

 7. Kraśnik fabryczny Orlen, 1 prywatny, 1 LPG, mrówka LPG.
  Kraśnik Stary 2 orleny, 1 lub dwa prywatne różnica w cenach np Kraśnik Lublin 30-40gr.
  W Kraśniku też były apele włodarzy do Orlenu o obniżkę cen, ale niestety ekonomy z Orlenu byli nie ugieci.
  I dalej mamy jedno z najdroższych paliw 😒

  • przecież jest akcja #tanietankowanie to musi być tanio przecież państwowa firma by nikogo nie oszukiwała to tak jakby premier cię oszukiwał albo nawet sam prezes jaśnie nam panujący

  • To że stacja ma logo koncernu to nie znaczy że jest koncernu, bo może być franczyzowa

 8. Bez szans na powodzenie. Generalnie wszystko co państwowe jest słabe, nieefektywne i trzeba do tego dokładać.

 9. Lublin Auchan Al. Witosa Pb95 3.58, ON 3.62, LPG 1.42(Tezet).

 10. Przecież miasto Chełm, jak każde inne miasto nie swoich pieniędzy. To są pieniądze podatnikow. Może przy dysstrybutorze zapłacą 3 grosze mniej za paliwo tylko każdy z mieszkańców wcześniej zapłaci okrągłą sumkę pieniędzy za wybudowanie tej stacji paliw. Ci co dużo jeżdżą pewnie wyjdą na plus, ale większość i tak dołoży do tego interesu nawet o tym nie wiedząc. Pozostaje tylko liczyć aby stacja była rentowna, bo jak trzeba będzie jeszcze do niej dokładać to już w ogóle będzie interes stulecia.

  • Masz rację ale na dłuższą metę i tak się to opłaca. Przynajmniej widać na co idzie kasa a inne miasteczka może pójdą w ich ślady. Jest to ewidentnie inwestycja „dla” ludzi. Po tym co nasi samorządowcy zrobili z górkami cz. to nie można im już za grosz ufać.

  • To tak jak z rurą z Norwegii czy gazoportem – nieważne że paliwo droższe, sam fakt że istnieje sprawi że inni inaczej zaczną śpiewać.

  • Głos rozsądku

   „Pozostaje tylko liczyć aby stacja była rentowna”

   A niby dlaczego ma być nierentowna? Ludzie przestaną paliwo tankować i zaczną jeździć na wodzie? A żadni mieszkańcy za to dodatkowo nie zapłacą, bo podatki przecież od tego nie wzrosną, a koszty uruchomienia takiej JEDNEJ samoobsługowej stacji to grosze w porównaniu z budżetem, jakim dysponuje takie miasto jak Chełm.

 11. Ja piernicze, jeszcze pół roku temu ceny paliw na większości stacji przekraczały 5 pln/litr i jakoś wszyscy żyli, tankowali, jeździli… A teraz wielki płacz…

 12. A jak mieszkańcy zaczną narzekać na ceny grzebieni, to miasto wybuduje fabrykę produkującą tanie grzebienie? Zakrawa mi to o absurd…

 13. Ale jak to teraz w Chełmie o kilkadziesiąt groszy droższe paliwo niż w Lublinie? Ceny na Orlenie są niższe niż tutaj. Dla porównania LPG Chełm 1,51zł, Lublin 1,64zł. Dawno tak niskich cen nie było, a tu taki artykuł i budowanie miejskiej stacji, no nieźle

 14. Prawidłowo. Ceny w mniejszych miejscowościach stoją w miejscu jak zaczarowane bo ludzie muszą tankować. W dużym mieście jest konkurencja więc nie da się zawyżać ceny. W Opolu Lubelskim czasem cena różniła się o 50 gr w porównaniu do Krakowa czy Poznania. Biednym zawsze wiatr w oczy

  • no fakt – w dużym mieście nikt tankować nie musi… czemu to jest takie trudne do zrozumienia, że ceny wyznacza rynek. RYNEK, nie właściciel stacji. będą tak wysokie, na jakie klient się zgodzi, bo każdy chce maksymalizować zyski. nikt mieszkańcom procy do głowy nie przystawia – nie tankować kilka dni i ceny same spadną! zrzućcie się za kilka pojemników i Orlen czy Lotos całą cysternę w hurtowych cenach przyśle, bez marży stacji. albo otwórzcie sami stację za własne pieniądze (nie państwowe) i sprzedawajcie paliwo po kosztach – przecież to super jest!
   ale zobaczcie, że jakoś nikt się do tego nie garnie… bo tanio wam się po prostu należy i uj! niech inni pracują za darmo – bo to ja mam mieć średnią pensję unijną i ceny na stacji jak w ’95!

 15. w myśl hasła „ludzie chcą tańszego paliwa, więc my im je damy”. szkoda tylko, że kosztem ogółu. stacja postawiona za wspólne pieniądze, której beneficjentami są osoby zmotoryzowane. kosztem stacji prywatnych, na których pracują ludzie, w które ludzie zainwestowali środki. pracowników zwolnić, biznes zagryźć, podatków nie mieć z kogo zebrać – wszystkim mieszkańcom to wyjdzie na dobre… zobaczycie!
  pokażcie jeden przykład, gdzie państwo wkroczyło w gospodarkę i wyszło to na dobre i państwu, i gospodarce… dlaczego nikt nie myśli? dlaczego nikt nie potrafi wyciągać wniosków z przeszłości? czy historia przez tyle lat w szkole była tylko po to, by faraonów i królów zapamiętać?

 16. a za wschodnią granicą paliwo jeszcze tańsze – chcemy ceny z Ukrainy! a na Zachodzie zarabia się znacznie lepiej – chcemy pensję z Niemiec! co to jest, że Niemiec więcej zarabia, a Ukrainiec taniej tankuje? ma być u mnie to samo i już!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online