Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy alarmują o podejrzanych SMS-ach. Tym razem nie wysyłają ich oszuści

Wczoraj wielu mieszkańców naszego regionu otrzymało wiadomości SMS, których nadawcą jest sprzedawca energii. Ruszyła kampania informacyjna.

W dobie coraz większej pomysłowości wszelkiej maści oszustów, którzy wysyłają SMS-y podszywając się pod m.in. banki, firmy kurierskie czy też nawet ministerstwa, bardzo ważna jest ostrożność. Niestety wciąż wiele osób daje się nabrać i traci oszczędności, jednak co bardzo cieszy, coraz większa jest też świadomość społeczeństwa.

Wczoraj otrzymaliśmy szereg informacji od mieszkańców naszego regionu o otrzymanych przez nich podejrzanych wiadomościach. Ich nadawcą jest sprzedawca energii, firma PGE-Obrót. W treści jest zaś prośba o zaktualizowanie danych i wyrażenie wskazanych zgód aby zapłacić o 125 zł mniej za prąd. Do tego dołączony jest link.

Całość rzeczywiście wygląda na kolejny pomysł oszustów, jednak jak ustaliliśmy, tym razem nie jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Rzeczywiście spółka ta, podobnie jak inne podobne, czyli Tauron czy Enea, rozsyłają swoim klientom tego typu wiadomości.

Związane jest to z wejściem w życie rozporządzenia, które nakazuje sprzedawcom obniżenie opłat za energię elektryczną dostarczaną dla gospodarstw domowych. W związku z tym spółki te informują swoich klientów, jakie warunki mają spełnić, aby skorzystać z wprowadzonej przez rząd obniżki.

Przypomnijmy, konsumenci mają szansę na obniżenie rachunków za prąd jeżeli: zmniejszą o 5 procent jej zużycie w okresie co najmniej trzech miesięcy, potwierdzą poprawność swoich danych, wyrażą zgodę na otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną, zgodzą się na otrzymywanie informacji o produktach i usługach, lub też złożą oświadczenie o tzw. odbiorcy uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Należy pamiętać, że wskazana kwota dotyczy całego roku, a więc oznacza ona obniżkę o ok. 10 złotych miesięcznie.

26 komentarzy

 1. Wystarczy spełnić JEDEN z wymienionych warunków:

  „5. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną
  weryfikuje, czy odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym spełnili co najmniej jeden z warunków za-
  stosowania obniżenia, o którym mowa w ust. 1.”

 2. zwykła kiełbasa wyborcza, 125 zł ZA ROK. PiS rzuca ludziom ochłap a ludzie się cieszą ,że DAJĄ. I nie mówcie ,że dobre i to, tamci nie dawali, bo z pustego to i Salomon nie naleje. Starsi ludzie, emeryci, dla których każdy grosz jest ważny i tak z tego nie skorzystają, bo nie wiedzą jak, nie dysponują aplikacjami epuapami itp. Reszta machnie ręką, a im właśnie o to chodzi. Dawaliśmy-nie chcieliście. S Z L A G by ich…

 3. Do Agi
  Dlaczego Pani uważa, że starsi ludzie emeryci z tego nie skorzystają . Czy uważa Pani,że ja człowiek 70 letni nie dam sobie rady. Bo nie wiem, nie znam aplikacji, paltform elektronicznych itp. Szanowna Pan,i kiedy ja w 1987 roku posługiwałem się komputerem Amstrad CPC, a dzisiejsi emeryci, może Pani dziadkowie również Atarii, Commodore 64 Pani prawdopodobnie nie było na świecie. Dalatego tak ważna jest rola jaką wy młodzi ludzie powinniście teraz spełniać . Pomóżcie więc swoim dziadkom by z tych wszystkich dóbr za waszym pośrednictwem skorzystali

  • może i korzystałeś więc znasz te tematy, naucz więc 70latków którzy mają problem z włączeniem telefonu lub wybranie osoby z telefonu to zobaczysz że to droga przez mękę. Przy podwyżce rachunków o 100% te 10 śmiesznych złotych niech sobie wsadzą wiadomo gdzie…

 4. Do kingo
  Ja zwróciłem się z apelem do młodzieży o pomoc dla swoich dziadków, może i rodziców. Zdaję sobie sprawę ,że dla niektórych starszych osób to poważny problem dlatego wasza rola jako młodych jest do nie przecenienia. Prosze zauważyć jaki skok technologiczny w obszarze IT nastapił w okresie ostatnich 40 lat. I my starsi byliśmy zmuszeni się w tym odnaleźć. Dzisiaj już kilkulatek bierze do rąk iphone , stuka w klawiaturę laptopa i jest to dla niego naturalne bo obcuje z tym od najmłodszych lat. Dla mojego pokolenia, pokolenia pani dziadków nie było to tak oczywiste.Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Z kraju