Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańców Lublina czekają spore podwyżki opłat za wodę i ścieki. MPWiK chce wprowadzić nowy cennik

W Lublinie mogą znacznie wzrosnąć opłaty za dostarczanie wody i odbiór ścieków dla mieszkańców miasta. Nowe taryfy musi wcześniej zatwierdzić Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie planuje wprowadzić nowy cennik na dostawę wody i odbiór ścieków od mieszkańców. Spółka złożyła już wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, która weszła w życie latem ub. roku i miała być aktualna przez trzy lata. Decyzję w tej sprawie podejmie teraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie.

Obecnie mieszkańcy Lublina płacą 9,39 zł za metr sześcienny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków. MPWiK chce, aby kwota ta wzrosła do kwoty 11,39 zł netto. Do tego trzeba jeszcze doliczyć podatek. Przy czym, jak wskazuje spółka, stawka ta ma obowiązywać tylko przez pierwszy rok. W drugim ma wynieść 11,62 zł, a w trzecim 12,10 zł.

MPWiK podwyżkę tłumaczy drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju, w tym wzrostem o kilkaset procent kosztów energii elektrycznej oraz zagospodarowania osadów ścieków.

– Wniosek o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy i złożeniu nowego wniosku taryfowego wynika z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych, które zaistniały po wejściu w życie obecnie obowiązującej taryfy. Zmianie uległo otoczenie ekonomiczne, co spowodowało, że założenia przyjęte przy tworzeniu taryfy diametralnie zmieniły się. W konsekwencji obowiązujące ceny i stawki opłat nie pozwalają pokryć kosztów eksploatacji i utrzymania ponoszonych przez spółkę w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, a co za tym idzie prowadzić działalności na wymaganym poziomie – wyjaśnia Magdalena Bożko z MPWiK.

Spółka wskazuje, że na początku 2018 roku płaciła za energię 182,89 zł/MWh, obecnie jest to 952,17 zł/MWh. W ostatnim czasie dynamika wzrostu cen energii wyniosła aż 369 proc. przez co tylko w ciągu roku rachunki będą wyższe o ponad 11 mln zł. Do tego dochodzi wzrost o 260 proc. kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych, za które spółka zapłaci więcej o 6 mln zł, oraz rekordowy poziom inflacji w Polsce wynoszący 13,9 proc.

Jeżeli podwyżka wejdzie w życie, to więcej zapłacą nie tylko mieszkańcy Lublina. MPWiK dostarcza bowiem wodę w rejonie ul. Aksamitnej i ul. Ziemskiej w gminie Jastków, w rejonie ul. Raszyńskiej, ul. Laskowej i ul. Nałęczowskiej na terenie gminy Konopnica, w rejonie ul. Barwnej, ul. Podleśnej, ul. Abramowickiej, ul. Strojnowskiego, ul. Zorza na terenie gminy Głusk.

(fot. MPWiK)

43 komentarze

  1. Ciekawe ile z tych „proponowanych ” podwyżek pójdzie na rozwój infrastruktury a ile do kieszeni tzw zarządu – obawiam się , że dysproporcje będą zróżnicowane na naszą niekorzyść, żeby za pół roku ponownie zażądać kolejnych podwyżek . To jest biznes : załap się do „zarządu” a będą Ci płacić za nic nie robienie i stawianie ŻĄDAŃ !!- typowe towarzystwo wzajemnej adoracji !!!!>

  2. Zmniejszyć zatrudnienie w spółce rodzinnej. Połowa ludzi tam jest nie potrzebna bo tylko grzeją miejsca. I w ten czas wydajność pracy sie zwiększy u tych co zostaną. Spółka zaoszczedzi na wypłatach sporo pieniądzy. Brygady serwisowe zmniejszyć o połowę bo żeby 5 osób jeździło po punktach żeby tzw wymienić żarówkę to lekka przesada.

  3. He he , to i tak tanio , ja mieszkając na wsi za wywiezienie M3 ścieków ostatnio płaciłem 30 zł .

  4. W mosir i mpwik powinna być jak najszybsza redukcja etatów dość utrzymywania pasożytów.

  5. A kiedy nam pensje wzrosną.

    • Redukcji etatów nie będzie bo zmniejszy się ilość popierających/ dla słupków poparcia/ w wyborach. Stołki muszą być, a że to kosztem całego społeczeństwa to nikogo to nie interesuje.

  6. Tak nas doją pisowskie szmaciarze. I tępy lud jeszcze na nich głosuje!

  7. I już zacząl si e wrzask ludzi , potrafiacych jeszcze wrzeszczeć „Ja-ro-slaw” „ja-ro-slaw” na żdanie mistrza ceremonii. To, że dzieki polityce Partii i Rzadu maja tak a nie inaczej do nich nie dociera

Z kraju