Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Mieli produkować luksusowe jachty. Cztery osoby zatrzymane pod zarzutem wyłudzenia 10 mln złotych

Kolejne cztery osoby zostały zatrzymane do prowadzonego przez lubelską prokuraturę śledztwa związanego z wyłudzeniem 10 mln zł dotacji. Jak zapewniają śledczy, niewykluczone są kolejne zatrzymania osób, które działały w ramach struktury przestępczej na różnych szczeblach.

Na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku zatrzymali 4 osoby, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie. Są to kolejne zatrzymania w tej sprawie, tym razem śledczy zajmują się nowym wątkiem, jaki pojawił się w trakcie prowadzonego postępowania.

Śledztwo dotyczy spółki, która w czerwcu 2014 r. podpisała umowę z rządową Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i niedługo później otrzymała 10 mln zł zaliczki. Nowy zakład, który miał produkować luksusowe jachty i zatrudniać 200 osób, miał powstać do końca 2015 r. Tymczasem CBA i prokuratura ustaliły, że wnioski o dopłaty unijne, które złożyła spółka, zawierały nieprawdziwe dane.

Jak wskazuje prokuratura, w wyniku tego przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zostali wprowadzeni w błąd co do rzeczywistego przeznaczenia tych środków, oraz tym samym doprowadzani do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Unijna dotacja, którą próbowano wyłudzić miała opiewać na ponad 38 mln złotych.

Zatrzymani są powiązani ze spółkami, w których pełnili różne funkcje, a także osoby, które uczestniczyły w procederze jako tzw. „słupy”. Proceder trwał od co najmniej 2014 i polegał na pozornym nabyciu udziałów w spółce, a także składaniu przez osoby, tzw. „słupy”, poświadczających nieprawdę dokumentów, które miały istotne znaczenie dla uzyskania milionowych dotacji. Dotychczas w tej sprawie zatrzymano 8 osób.

(fot. poxabay – zdjęcie ilustracyjne)

5 komentarzy

  1. A to czwane liski rabusie.

  2. Jachty pływają , na niebie jako ładne obłoki.
    Złodzieje w białych kołnierzykach , posiedzą troszkę ale co zgromadzili na kontach w rajach podtkowych nikt im nie zabierze , wyjdą i będą źyć jak ” szejkowie”

  3. jak to jest, że na rentę w ZUSie trzeba się stawiać na komisji co roku, żeby sprawdzili czy amputowana noga sama nie odrosła, a milionowe dotacje rozdają po zwykłym zajrzeniu w papiery?

Z kraju

Sport