Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miejscy urzędnicy wysłuchali apelu restauratorów. Opłaty za letnie ogródki zostaną obniżone o połowę

Lublin obniżył o połowę opłaty za zajęcie pasa drogowego pod letnie ogródki gastronomiczne. Apelowali o to restauratorzy z centrum i Starego Miasta. Wczoraj odbyło się w tej sprawie spotkanie w ratuszu.

W piątek w Urzędzie Miasta Lublin miało miejsce spotkanie lubelskich restauratorów. Gospodarzem był wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Nowak.

Przedsiębiorcy przyszli do ratusza po raz kolejny zaapelować do prezydenta o pomoc w trudnych czasach wywołanych pandemią koronawirusa. Większość lokali musiało zawiesić działalność, te które zdecydowały się na sprzedaż posiłków z dowozem lub na wynos, notowały spadek obrotów o ok. 90 proc.

Teraz, po wprowadzeniu od 18 maja kolejnego etapu „odmrażania” gospodarki, przedsiębiorcy starają się z powrotem funkcjonować. Jednak jak wyjaśniają, o powrocie do normalności nie ma mowy. Obowiązujące restrykcje, czyli co najmniej 4 m kw. powierzchni na jedną osobę, do tego oddalone o dwa metry stoliki sprawiają, że lokale mogą przyjąć o połowę mniej klientów niż wcześniej. Dodatkowo ruch w lokalach jest niewielki, gdyż wciąż wiele osób nie zdecydowało się na „jedzenie na mieście”.

Koszty działalności pozostają na dotychczasowym poziomie. Dlatego restauratorzy z centrum i Starego Miasta apelowali o obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego pod letnie ogródki gastronomiczne. Opłata ta, choć wynosi 70 groszy za każdy metr kw. za dobę, w ciągu sezonu daje łączną kwotę od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych od lokalu.

Dla przedsiębiorców w obecnych czasach są to bardzo duże pieniądze, które niekiedy nawet decydują o przetrwaniu. Z drugiej strony restauratorzy nie mogą sobie pozwolić na zrezygnowanie z ogródków, gdyż latem to one przyciągają klientów i zapewniają obroty. Przedsiębiorcy wskazywali, że we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju opłaty te zostały obniżone o połowę, a nawet w niektórych przypadkach do symbolicznej kwoty.

Ostatecznie w ratuszu zdecydowano o rozszerzeniu obowiązującego miejskiego pakietu wsparcia dla lubelskich przedsiębiorców poprzez wprowadzenie obniżenia o 50 procent stawek opłat za ogródki gastronomiczne. W przypadku restauratorów na deptaku na wniosek przedsiębiorców zostaną podpisane aneksy do umów dzierżawy obniżające czynsz dzierżawny do końca sezonu 2020 r. Jeżeli chodzi zaś o zajęcie pasa drogowego pod ogródki na Starym Mieście, złożony będzie projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Miasta z propozycją obowiązywania stawek od 1 czerwca.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Hi hi dobre sobie. ”Restauratorzy”, bynajmniej jo widza tutaj w znacznej części knajpe przy knajpie, które to z nazwą nie wiele co ma wspólnego. No ale ”jaki Pan taki kram”..

  2. Wyrzucić połowę urzędników, będzie można pobierać mniejsze podatki od przedsiębiorców.

  3. Karma wróciła do tych pseudo „przedsiębiorców” za to jak traktują swoich pracowników, a mam tu na myśli brak umów i jakieś śmieszne afrykańskie pensje do tego w większości tych przybytków pracownik albo nie ma przerwy a pracuje cały dzień od otwarcia do zamknięcia a jak ja ma to musi płacić za obiad tak jak klient. Piękny widok jak tylną część ciała i pęka a huk słychać na orbicie.

  4. Ochydne koncerniaki w kosmicznej cenie .

Wiadomości z info112