Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto zapłaciło za sterylizację ponad tysiąca psów i kotów. Wciąż można czipować czworonogi

Ponad tysiąc psów i kotów poddano w tym roku w Lublinie zabiegom bezpłatnej sterylizacji. O ile obecnie nie jest już ona wykonywana, to wciąż można skorzystać z usługi bezpłatnego zaczipowania psa.

Zakończyła się prowadzona w tym roku przez Miasto Lublin akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Obejmowała ona zarówno koty i psy właścicielskie, jak również koty wolno żyjące. Działania te miały na celu ograniczenie ilości niechcianych zwierząt, które często są porzucane i trafiają na ulice lub do schroniska.

Jak podkreśla Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, sterylizacja jest jedynym skutecznym sposobem rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt oraz braku kontroli nad ich rozrodem. Przeważająca część psów czy kotów staje się bezdomna właśnie ze względu na niekontrolowane rozmnażanie i brak wystarczającej liczy osób, które przyjęłyby je pod swój dach. Dlatego też wykonanie sterylizacji przyczynia się do ograniczenia ilości bezdomnych psów i kotów, a tym samym zapobiega ich cierpieniu i złemu traktowaniu.

W tym roku w ramach akcji sterylizacji poddano łącznie 1382 psy i koty. Wśród nich było 268 psów właścicielskich, 419 kotów właścicielskich oraz 695 kotów wolno żyjących.

O ile bezpłatna sterylizacja w tym roku nie jest już wykonywana, to wciąż można skorzystać z usługi darmowego zaczipowania psa. Polega ona na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia kilkumilimetrowego czipa, w którym zakodowany jest niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Umożliwia to szybkie rozpoznanie i odnalezienie psa w przypadku jego zaginięcia. Do tej pory w 2020 roku zaczipowano 302 psy właścicielskie. Wolne miejsca na bezpłatne czipowanie są do końca listopada w gabinetach weterynaryjnych: Unicka przy ul. Dolińskiego, Eurovet przy ul. Halickiego, Jacek Pyzik przy ul. Kunickiego, Amicus przy ul. Leonarda oraz w przychodni weterynaryjnej Noe przy ul. Wierzbowej.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone