Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto wyciąga pomocną dłoń do lubelskich restauratorów. To kolejne rozwiązanie na rzecz wsparcia przedsiębiorców

Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta podjęto uchwałę w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności w postaci czynszów za dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem pod ogródki gastronomiczne. To kolejny etap pomocy Miasta Lublin przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa.

Przyjęta przez Miasto Lublin uchwała przewiduje zwolnienie restauratorów posiadających ogródki gastronomiczne zlokalizowane poza pasem drogowym z opłaty za czynsz. Tym samym dzierżawca zapłaci podatek VAT. Umorzenie może nastąpić na wniosek dzierżawcy, który nie może posiadać zaległości (przeterminowanych) płatniczych wobec Gminy Lublin i nie może toczyć się wobec niego postępowanie egzekucyjne w tym zakresie. W praktyce oznacza to spore oszczędności. Obecnie za ogródek o powierzchni 35 m2, przedsiębiorca płaci ponad 1 tys. zł netto miesięcznie czynszu.

„Przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu”

– Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam na zapewnieniu dla nich wsparcia, które pozwoli przetrwać kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Stąd decyzja o rozszerzeniu lubelskiego pakietu wparcia dla lokalnych przedsiębiorców o kolejne działanie, które zakłada odstąpienie od pobierania opłat czynszu dzierżawnego za ogródki gastronomiczne znajdujące się poza pasem drogowym. Takie rozwiązanie będzie wymiernym wparciem restauratorów działających przy ul. Krakowskie Przedmieście i wyjściem naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przedsiębiorcy, którzy z różnych względów nie będą wnioskować o umorzenie czynszu, nadal mogą korzystać z form wsparcia, jakie są możliwe w ramach obowiązującego Lubelskiego Pakietu Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Pakiet daje między innymi możliwość skorzystania z ulg dla podmiotów będących dzierżawcami bądź najemcami nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin. Oferowana pomoc dotyczy także podatków lokalnych w postaci odraczania terminów płatności bądź rozłożenia płatności na raty.

Miasto Lublin pomaga przedsiębiorcom od ponad roku

W związku z sytuacją epidemiczną Miasto Lublin podjęło szereg działań pomocowych dla biznesu i organizacji społecznych, których działalność została dotknięta skutkami lockdownu. Już od kwietnia 2020 wdrożono Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych.

Od 1 stycznia br. obowiązuje uchwała zwalniająca restauratorów niemal całkowicie z opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Stawka na 2021 rok wynosi symboliczny 1 grosz za 1 mkw powierzchni pasa drogowego. To maksymalna przewidziana przepisami obniżka (nie przewidują one stawki „0”). Podobną stawkę przewidziano dla właścicieli stoisk handlowych w pasie drogowym.

Ponadto, aby wesprzeć lokalną gastronomię Miasto wspólnie z lubelskimi restauratorami realizuje społeczno-informacyjną akcję #ratuJEMYgastro, której celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację restauratorów oraz zachęcenie mieszkańców do wsparcia lokali w czasie trwania epidemii poprzez korzystanie z ich oferty.

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Ja bym i. Dal najpierw niech syfu noid podaja a po drugie jakie ceny jak w szeratonie

  2. reżim (sanitarny)

    Kolejny rok socjalizmu dla bogatych, kapitalizmu dla biednych.

  3. Tak płakali, że im źle. Jakoś wszystkie knajpy otwarte co były, a nawet nowe powstały.

  4. Miasto wyciąga pomocną dłoń do lubelskich restauratorów. Koktajl Mołotowa dobry na wszystko

  5. Brawo miasto

  6. Tyle pieniędzy dostali od państwa za siedzenie w domu jeszcze im mało.

  7. Siki perła po 10 zł zapraszamy.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo