Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto walczy z dłużnikami. Lokatorzy niepłacący czynszu zostaną przekwaterowani do kontenerów

Puławscy urzędnicy coraz skuteczniej walczą z mieszkańcami, którzy uchylają się od ponoszenia jakichkolwiek opłat za mieszkania, które zajmują. Dłużnicy mają być przekwaterowywani do kontenerów. Ich zakup znalazł się w projekcie budżetu miasta na przyszły rok.

Władze Puław walczą z dłużnikami, którzy notorycznie nie płacą opłat za zajmowane mieszkania, które należą do miasta. Niektórzy lokatorzy mają problemy z regularnym odprowadzaniem opłat zarówno za czynsz, jak też za wodę czy wywóz śmieci. Z roku na rok zadłużenie wzrasta, a wiele osób nie czyni żadnych starań, aby je zredukować. Na koniec ub. roku łączna kwota, jaką zalegali mieszkańcy, wynosiła już blisko 7,5 mln złotych. Szczególnie zadłużony, gdyż na kwotę ponad 2 mln złotych, jest blok przy ul. Romów.

W lutym wystartował program, w którym zadłużeni mieszkańcy mogli odpracować kwotę do 5 tys. złotych. Jak wyjaśniano, tego typu rozwiązanie miało nie tylko pozwolić na zmniejszenie zadłużenia z tytułu korzystania z lokali mieszkalnych, lecz również przyczynić się do wypracowania nawyku regulowania należności oraz wykazać u lokatorów gotowość do odpracowania powstałego zadłużenia. Pomimo danej dłużnikom szansy, zainteresowanie było minimalne. Z 470 osób, które miały zaległości wobec miasta, chęć odpracowywania długów wyraziło jedynie 11 mieszkańców. Co więcej, wszyscy w średnim wieku lub seniorzy. Młodzi nawet nie zainteresowali się akcją.

Dlatego też prezydent Puław Paweł Maj postawił na bardziej radykalne rozwiązanie, pozwalające na większe egzekwowanie zaległych opłat. Zaczęto wypowiadać dłużnikom umowy najmu, odcinać dostawy prądu i gazu, instalować wodomierze przedpłatowe, a w bloku przy ul. Romów wprowadzono system zdalnych odcięć dostaw ciepła. Dodatkowo zapowiedziano, że na terenie miasta ustawione zostaną kontenery mieszkalne, do których będą przenoszone osoby, które mają największe długi za mieszkania komunalne i nie robią nic, aby problem ten rozwiązać. Jak tłumaczył kilka miesięcy temu Paweł Maj, jest to odpowiedź na bezkarność dłużników, którzy niejednokrotnie śmieją się w twarz urzędnikom, gdyż wiedzą, że zgodnie z przepisami, miasto musi im zapewnić lokal mieszkalny.

– Mimo kilkukrotnie mniejszych czynszów, które fundowaliśmy blokom socjalnym od lat, problem narastał, a w tej sprawie nic się nie działo. Dłużnicy czuli się bezkarni, a ich zobowiązanie wobec nas, mieszkańców Puław, w 2018 roku przekroczyło 5 mln zł, co wraz z odsetkami i kosztami sądowymi dawało 7,5 mln zł. Konieczne było wypracowanie skutecznych rozwiązań. Przerwanie tej jawnej niesprawiedliwości trwającej latami. Ciągłego spłacania czyichś długów – wyjaśnia Paweł Maj.

Teraz już wiadomo, że zapowiedź takiego rozwiązania częściowo poskutkowała. Długi czynszowe i zaległości wobec miejskich spółek po wielu latach bezustannych wzrostów zaczęły spadać. Jak wynika z zestawienia, jakie przygotował Urząd Miasta, od początku roku wyraźnie zauważalny jest spadek ogólnego zadłużenia mieszkańców. W ciągu trzech kwartałów, czyli od stycznia do września, długi czynszowe zmniejszyły się o ponad 123 tys. złotych. Dodatkowo 21 osób, w tym 9 pochodzenia romskiego, zdecydowało się odpracować część zadłużenia, co daje łączną kwotę ok. 85 tys. złotych. Jednak to nie koniec działań. Jak dodaje prezydent Puław, dla tych którzy notorycznie uchylają się od pracy i płacenia czynszów, tłumacząc np. że nie mogą nic robić ze względów kulturowo-religijnych, ustawione zostaną kontenery.

– W tej chwili, w świetle obowiązującego prawa, kontenery są jedynym sposobem przeniesienia takiego dłużnika już nie do innego mieszkania o podobnym standardzie, ale do mniej „luksusowego” mieszkania. To mobilizuje choć część dłużników do wywiązywania się ze swoich podstawowych obowiązków i nie zmuszania nas wszystkich do spłacania ich długów oraz ciągłego znoszenia tej jawnej niesprawiedliwości – dodaje Paweł Maj.

Kontenery będą ustawione na obrzeżach miasta. Mają one mieć konstrukcję stalową, zostaną wykonane z płyt warstwowych i wyposażone w okna oraz stalowe drzwi wejściowe. Znajdujące się w nich lokale będą posiadały instalację elektryczną, wentylacyjną i wodno-kanalizacyjną. Co ważne, nie będą podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Osoby, które zostaną do nich przekwaterowane, aby mieć w środku ciepło, zapewnią je sobie za pomocą elektrycznych grzejników, ciepła woda ma pochodzić zaś z bojlera, również zasilanego energią elektryczną. Oczywiście prąd ma być dostępny, jeżeli lokatorzy zapłacą za niego „z góry”. Zakup czterech kontenerów znalazł się już w projekcie budżetu miasta na następny rok. Radni będą nad nim głosować w czwartek 19 grudnia.

(fot. UM Puławy)

37 komentarzy

 1. Brudas zawsze będzie brudasem !!! i nigdy nie dostosuje się do życia w bloku, bo to co mu przeszkadza w mieszkaniu wyniesie za drzwi na klatkę schodową i niech inni to wąchają. To zostało wyssane z mlekiem matki i jest o zgrozo dziedziczone. Ale za to na Facebooku „dama” wstawia zdjęcia gdzie to patola była na wakacjach z piątką dzieci, i gdzie się stołowała tylko często gęsto zapomina schować swoje nie spracowane ręce z brudnymi pazurami i nie domytym kołtunem na głowie. Takich to mi w ogóle nie szkoda.

 2. Wszystko cacy, jestem jak najbardziej ZA. Bezczelnuch pasożytów trzeba zwalczać. Tylko niech prywatny wynajmujący spróbuje walczyć z pasozytami w ten sposób – zaraz go okrzykną czyścicielem kamienic i jeszcze wlepią kilka paragrafów. A urzędasom ani sąd ani inny urzędas krzywdy nie zrobi.

 3. jak ich nie stać na kilkaset złotych czynszu do miasta, to niech wynajmą na rynku nieruchomości kawalerkę za półtora tysiąca…
  jak w dzisiejszych czasach można nie mieć pieniędzy? renta/emerytura gdy już niezdolny do pracy – a jak zdolny, to nawet za najniższą krajową jest się człowiek w stanie utrzymać. widocznie nie płacą, bo nie chcą. albo nie zarabiają, bo nie chcą. na prawdę nie ma takiego bezrobocia, żeby człowiek z dwoma rękami nie mógł grosza zarobić…

  • ,,Nawet za najniższą krajową człowiek jest się w stanie utrzymać”bardzo ciekawe,może kilka dni przy cenach jakie mamy no chyba że żyjąc jak najgorszy dziad to faktycznie nie ma się co dziwić tym co żyją z socjalu ze im się robić nie chce bo na jedno wyjdzie.

   • przestań pieprzyć. najniższa krajowa to ponad 1600zł na rękę. na wynajęcie pokoju lub czynsz za mieszkanie komunalne + jedzenie + środki czystości + ubranie raz na jakiś czas spokojnie wystarczy. kilka lat temu kilkuosobowa rodzina się z takich kwot utrzymywała…
    już ci zaczyna odwalać, jak temu posłowi co za 9k w Warszawie nie da rady przeżyć

 4. Kiedy w Lublinie zapadną podobne decyzje ? Blaszany kontener 5 m2 z prądem przedpłaconym.A zdewastowane mieszkania oddać potrzebującym w zamian za remont mieszkania.

 5. ,,Nawet za najniższą krajową człowiek jest się w stanie utrzymać”bardzo ciekawe,może kilka dni przy cenach jakie mamy no chyba że żyjąc jak najgorszy dziad to faktycznie nie ma się co dziwić tym co żyją z socjalu ze im się robić nie chce bo na jedno wyjdzie.

 6. Podejrzewam ze większość tutaj komentujących i odsyłających tych ludzi do kontenerów to równie głównie mamuśki pińcset puls które przy romach czują się elitą bo monż jezdzi na cienżaróffce albo tirem i jeszcze coś odłoży razem z pińcset plus na wakacyje we władku a może i nawet egipt raz do roku.Na codzień zakupki w biedrze i szmateksie,najtaniej jak można ale przy romach ktorych odsyłają do kontenerów czują się jakby luksusowo he he oj bieda i też dziadostwo ale udawanie że niby nie…

  • Czyli piszesz, że mąż uczciwie zarabia i nikt nie żyje ponad stan? Zamiast na alkohol wydają pieniądze na wakacje? Gdzie tu jest zarzut oprócz twoich kompleksów?

  • no faktycznie, same karyny i sebiksy. tylko wyobraź sobie, że nie znam NIKOGO, kto mieszka w mieszkaniu komunalnym i ma problem z kilkuset złotowym czynszem… większość ludzi spłaca hipotekę na własnym domu, niektórzy wynajmują mieszkania z rynku – więc taka patologia, która mieszka po kilka osób w czynszówkach i paru stów co miesiąc nie może odłożyć powinna iść do kontenerów

   • A ty z pewnością na januszowych salonach czyli 40 metrów w starym bloku i wizualnie też pewnie pasujesz do tego kontenera lub januszowych wnętrz z epoki gierka.Kolejny panisko z biedronki,ubaw

 7. A ty z pewnością na januszowych salonach czyli 40 metrów w starym bloku i wizualnie też pewnie pasujesz do tego kontenera lub januszowych wnętrz z epoki gierka.Kolejny panisko z biedronki,ubaw

 8. Bo tym cebulakom i burakom żal że właściwie ci z socjalu są od nich mądrzejsi bo też żyją dziadowsko ale chociaż nie wstają codziennie rano do roboty.Wszystko jak najtaniej,po co gdzieś wychodzić na Sylwestry i inne,polsata się włączy a schabowy od niedzieli.Przy takim januszowym lifestyle to faktycznie dziady i z najnizszych krajowych coś uciułają.Z powyższym się zgodzę,królowie prlowskich blokowskich,siedzą w swoich małych wieśniackich mieszkaniach i tylko zazdrośc i frustracja ich zżera.A te co żyja na poziomie to oczywiscie złodzieje według nich.

 9. a to będzie dobre. Nie zapłacą za prą- tyłki im w zimie zmarzną 🙂 nawet sobie herbaty obibok nie zaparzy 😀

Z kraju