Miasto poznało oferty na budowę przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino. Wykonawcy chcą dużo mniej niż planowano wydać

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną będą mogły ruszyć prace związane z budową przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino do al. Solidarności. Najtańszy z wykonawców wycenił koszt prac na ponad połowę mniej, niż miasto zabezpieczyło na ten cel środków.

W poniedziałek miasto zapoznało się z ofertami, jakie złożyły firmy zainteresowane budową przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino do al. Solidarności. Jeszcze w sierpniu w Ministerstwie Rozwoju prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisał umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Projekt uzyskał maksymalne dofinansowanie. Całkowita wartość projektu miała wynosić 191 mln zł zaś kwota dofinansowania to 155 mln zł. Tymczasem okazuje się, że złożone oferty opiewają na znacznie mniejsze kwoty.

W przetargu oprócz kwoty, oceniane są również inne parametry. Jest to gwarancja na wybudowaną trasę jak też termin zakończenia robót. Jednak wszyscy oferenci zadeklarowali pięć lat gwarancji jak również przyśpieszenie prac, czyli oddanie gotowej drogi pod koniec kwietnia 2018 roku. Dlatego też w ocenie będzie liczyła się tylko cena. Najtaniej, gdyż za blisko 87 milionów złotych trasę chce wykonać firma Mota-Engil Central Europe. Z kolei najdroższą ofertę, wynosząca ponad 120 mln złotych, złożyło Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Do przetragu stanęły również: Budimex, Strabag, konsorcjum firm: PRD Lubartów, Intop Tarnobrzeg i KPRD Lublin oraz konsorcjum firm Balzola Polska, Balzola i Rover Alcisa.

Dzięki przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino od ul. Wojciechowskiej do węzła Sławin kierowcy jadący od strony Warszawy otrzymają kolejny wjazd do Lublina. Zmniejszy on liczbę aut na al. Kraśnickiej a przede wszystkim usprawni dojazd do takich dzielnic miasta jak Czuby, LSM czy też Węglin. – To dla nas jedna z kluczowych inwestycji drogowych w Lublinie. Budowa pozwoli nam wyprowadzić ruch z południa miasta wprost na obwodnicę i drogę ekspresową. Domknięciem miejskiego ringu od południa będzie budowa przedłużenia ul. Dywizjonu 303 – tłumaczył w sierpniu Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

Mająca 1200 metrów nowa droga rozpocznie się od skrzyżowania z ul. Wojciechowską, następnie przez Szerokie pobiegnie do gotowego już, lecz obecnie zamkniętego dla ruchu pojazdów węzła Sławin. Aby nie kolidować z ulicą Nałęczowską, wybudowane zostanie tam dwupoziomowe skrzyżowanie. Z kolei dalej, czyli nad suchą doliną i rzeczką powstaną dwie niezależne estakady. Trasa będzie miała podobne parametry jak przedłużenie al Solidarności, czyli po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

W ramach inwestycji nowy kształt otrzymają także skrzyżowania z ul. Wojciechowską oraz ul. Nałęczowską, przy czym ta druga ulica będzie przebiegała nad ul. Bohaterów Monte Cassino. Przebudowana zostanie też ul. Nałęczowska na odcinku ok. 600 m.

(fot. ZDM Lublin, OpenstreetMap)
2016-11-21 16:40:30

35 komentarzy

 1. Patrzą na ręce to nijak koperty pod stołem przyjąć i coś dla siebie ukręcić. Skoro kasa zostanie to podłączyć Głęboką do tego węzła za jednym zamachem, bo zaraz kasa się rozejdzie na kolejną bzdurną inwestycję lub dofinansowanie wycieczek do Izraela.

  • kto tam patrzy na rece?jaka kasa zostanie skoro ok 80% procent dofinansuje unia?jak najtanszy koszt to 87mln wiec ok 70 da unia a reszta ?Zuk pewnie wezmie kretyd na 17mln zeby banki tez na tym zarobily a lubelaki go splacaly.ale bedzie droga!tez tak moglem dawno temu wziasc kredyt na dom ale wolalem 10 lat oszczedzac i dopiero budowac i nie byc niewolnikiem banku.a jak juz ktos ma takie marzenie jak dom to moze sie zdziwi ale najlepiej pojsc przynajmniej na rok na budowe porobic-zarobek slaby ale pozniej procentuje tym ze wiele rzeczy przy wykonczeniu mozna zrobic samemu.

  • Za czasów PO to za 120 mil. zrobili by tylko połowę robót . A teraz Żukowi i innym z długopisami gotowymi do POdpisu patrzą na ręce i jest taniej . he he

 2. To może niech coś jeszcze zbudują skoro taka promocja, a może skończył się poprostu klimat na przewały?

 3. Cud! Tylko PIS doszedł do władzy i okazuje się, że można budować taniej.

  • Jasne. Tak rozłożyli gospodarkę, że branża budowlana leży i kwiczy. Będą zaniżać ceny w przetargach by tylko mieć co robić, nawet po kosztach i bez zysku. Sporo ryzykują, ale bez tego nie przetrwają. Przestój w branży jak na razie skutkuje spadkiem cen materiałów, tańszą robocizną i większą dostępnością podwykonawców. Tak, to zasługa Prawych i Sprawiedliwych. Na razie to „dobra zmiana” zatrzymała lub odsunęła w czasie przygotowane inwestycje, ale 500+ rozdaje na prawo i lewo. Suweren ma pełny brzuch to znów zagłosuje jak trzeba.

   • W sensie zarzucasz PiSowi, że akurat teraz się mniej buduje? Nie rozumiem skąd pretensje, skoro firmy znają plany budowy dróg i autostrad na kilka lat w przód.

    • Po prostu nie widzę by w ostatnim roku zaczęto jakieś większe inwestycje. Co najwyżej są kończone te, które rozpoczęła poprzednia „zmiana”. A z kolei wiele z zapowiadanych i zaplanowanych działań jest odsuwanych w czasie, więc planowanie w takich warunkach trochę za bardzo przypomina wróżenie z fusów. Poza tym słuchając wypowiedzi ambasadorów „dobrej zmiany” na temat np kierunku budowanych autostrad odnoszę wrażenie, że wszyscy prawdziwi eksperci już stąd wyemigrowali i pozostali ci, którzy po prostu za mało wiedzą, ale chcą zabłysnąć. Moim zdaniem ostatni rok dla gospodarki i infrastruktury to w dużej mierze może nie stracony, ale z pewnością niewykorzystany rok.

 4. To może wreszcie skończą remont Boh. M. Cassino ???!!!

  • jest na sali Danka? no to Dance techno

   też się zastanawiam, czy może nie lepiej byłoby najpierw wyremontować monte cassino pod kładką przy Poczekajce? wpadną ludzie nowym odcinkiem od Solidarności i wytelepie ich na tych dołach porządnie…

 5. czy ktoś mi powie dlaczego nie da się zarobić tego firmie z regionu tylko mają zarabiać firmy zza graniicy??!

  w taki jednak sposób z polski b zrobi się polska c.

  • Ja Ci powiem. Dlatego ze sa drozsze, a glownym kryterium wedlug prawa zamowien publicznych jest cena.

  • Bo przynajmniej jeśli chodzi o PRD Lubartów praktycznie wszystkie drogi są wykonywane z opóźnieniem i w kiepskim standardzie. Mało to opinii na SSC czytałem, jak ludzie narzekali na PRD Lubartów?

  • Proste ze j lubelaki nie beda mieli roboty na miejscu to powyjada gdzie indziej

 6. Gdzie takiego kosztorysanta znaleźli?

  • Czy będący na prowizji od wartości wyceny zwróci połowę wynagrodzenia? No chyba , że p. Kieliszek wyceniał z nudów. Najdroższa oferta mniejsza o 70 milionów ? Szykowali przekręt, pewnie ktoś speniał.

 7. To za resztę wyremontujcie balladyny , bo to poligon nie ulica !!!!!

 8. Uczciwej firmie nie da się tak tanio wybudować wiec wygrywają firmy krzaki które z założenia mają policzone że nie zapłacą podwykonawcom i mogą tańszą ofertę przedstawić. Oczywiście nie mówię że tak jest w tym przypadku albo że firma która dała najniższą ofertę ma zamiar kogoś oszukać, tylko tak wielka rozbieżność między wyceną projektową a wykonawczą kończy się oszczędnościami które wpływają na jakość wykonanych prac jak i na wynagrodzenia i warunki pracy pracowników.

  • Troche sie w tym temacie zmienilo. Kiedys faktycznie tak bylo. Teraz zamawiajacy moze zaplacic bezposrednio podwykonawcy.

 9. A kryterium rażąco niskiej ceny? Jak Mota zbuduje tak jak odcinek obwodnicy – gwarancja się nie skończyła a oni już frezują a do tego równość jak na orance – już mi wstyd jako drogowcowi za tą drogę.

 10. Moze przy okazji ktos zwrocilby uwage na oznakowanie poziome na budowie al. Solidarnosci i sikorskiego bo jest taki syf i niektorzy mistrzowie kierownicy nie wiedza co robin. Szczegolnie zjazd z poniatowskiego w strong wawy. Dziekuje.

 11. „Planowano wydać”… czyli przepłacić. Nie dziwne, że Lublin ma jeden miliard dwieście siedemdziesiąt pięć milionów złotych długu. Hojną ręką szasta kasą mieszkańców miasta p, Prezydent Żuk. A na przedszkola i żłobki kasy NIE MA. Jeśli wszystkie większe „inwestycje” w Lublinie były przepłacane, to wystarczy sobie wyobrazić jak by Lublin wyglądał przy uczciwych gospodarzach.

 12. Dalej brońcie Żuka jeszcze kilka wycieczek i Lublin zejdzie na psy.

  • ale nie widzisz co się zmieniło ? cofnij się pare lat do tyłu zanim zaczniesz publicznie pisać

   • Pojedź na ulicę Lipniak (wjazd od Judyma) i popytaj mieszkańców. Powiedzą Ci co się zmieniło. Rajd camel trophy to betka.

    • śmiech na sali 🙂 znalazłeś sobie ulice która tak naprawde prowadzi do pola i kilku dokków, pewnie liczysz że zrobią tam 2 pasy w jedną stronę bo akurat mieszkasz w pobliżu??

 13. A czy na ul. Naleczowskiej będzie wiadukt wzdłuż doliny???? A nie jak wszędzie na świecie????? Nie rozumiem uzasadnienia przebudowy al.Sikorskiego i Solidarności. Ale może to ja i cały świat jesteśmy ograniczeni????

 14. ludzie nauczcie się że tanio to nie znaczy dobrze? we wszystkich branżach robicie za bezcen. nie liczycie się z innymi

 15. Super, nie mogę się doczekać, może w końcu przestaną mi jeździć ciężarówki pod oknem.

 16. Proponuje porozmawiać o jakości w/w drogi.

 17. No to teraz pewnie rano korki na Wojciechowskiej będą sięgały Gnieźnieńskiej jak zrobią światła z Boh. M.C. Może warto pomyśleć o 2 pasach skrętu w prawo z Wojciechowskiej w BMC… A o g. 16tej skręt z BMC w Wojciechowską będzie zakorkowany do Kraśnickiej…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej