Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto poznało oferty na budowę przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino. Wykonawcy chcą dużo mniej niż planowano wydać

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną będą mogły ruszyć prace związane z budową przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino do al. Solidarności. Najtańszy z wykonawców wycenił koszt prac na ponad połowę mniej, niż miasto zabezpieczyło na ten cel środków.

W poniedziałek miasto zapoznało się z ofertami, jakie złożyły firmy zainteresowane budową przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino do al. Solidarności. Jeszcze w sierpniu w Ministerstwie Rozwoju prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisał umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Projekt uzyskał maksymalne dofinansowanie. Całkowita wartość projektu miała wynosić 191 mln zł zaś kwota dofinansowania to 155 mln zł. Tymczasem okazuje się, że złożone oferty opiewają na znacznie mniejsze kwoty.

W przetargu oprócz kwoty, oceniane są również inne parametry. Jest to gwarancja na wybudowaną trasę jak też termin zakończenia robót. Jednak wszyscy oferenci zadeklarowali pięć lat gwarancji jak również przyśpieszenie prac, czyli oddanie gotowej drogi pod koniec kwietnia 2018 roku. Dlatego też w ocenie będzie liczyła się tylko cena. Najtaniej, gdyż za blisko 87 milionów złotych trasę chce wykonać firma Mota-Engil Central Europe. Z kolei najdroższą ofertę, wynosząca ponad 120 mln złotych, złożyło Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Do przetragu stanęły również: Budimex, Strabag, konsorcjum firm: PRD Lubartów, Intop Tarnobrzeg i KPRD Lublin oraz konsorcjum firm Balzola Polska, Balzola i Rover Alcisa.

Dzięki przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino od ul. Wojciechowskiej do węzła Sławin kierowcy jadący od strony Warszawy otrzymają kolejny wjazd do Lublina. Zmniejszy on liczbę aut na al. Kraśnickiej a przede wszystkim usprawni dojazd do takich dzielnic miasta jak Czuby, LSM czy też Węglin. – To dla nas jedna z kluczowych inwestycji drogowych w Lublinie. Budowa pozwoli nam wyprowadzić ruch z południa miasta wprost na obwodnicę i drogę ekspresową. Domknięciem miejskiego ringu od południa będzie budowa przedłużenia ul. Dywizjonu 303 – tłumaczył w sierpniu Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

Mająca 1200 metrów nowa droga rozpocznie się od skrzyżowania z ul. Wojciechowską, następnie przez Szerokie pobiegnie do gotowego już, lecz obecnie zamkniętego dla ruchu pojazdów węzła Sławin. Aby nie kolidować z ulicą Nałęczowską, wybudowane zostanie tam dwupoziomowe skrzyżowanie. Z kolei dalej, czyli nad suchą doliną i rzeczką powstaną dwie niezależne estakady. Trasa będzie miała podobne parametry jak przedłużenie al Solidarności, czyli po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

W ramach inwestycji nowy kształt otrzymają także skrzyżowania z ul. Wojciechowską oraz ul. Nałęczowską, przy czym ta druga ulica będzie przebiegała nad ul. Bohaterów Monte Cassino. Przebudowana zostanie też ul. Nałęczowska na odcinku ok. 600 m.

(fot. ZDM Lublin, OpenstreetMap)
2016-11-21 16:40:30

35 komentarzy

 1. „Planowano wydać”… czyli przepłacić. Nie dziwne, że Lublin ma jeden miliard dwieście siedemdziesiąt pięć milionów złotych długu. Hojną ręką szasta kasą mieszkańców miasta p, Prezydent Żuk. A na przedszkola i żłobki kasy NIE MA. Jeśli wszystkie większe „inwestycje” w Lublinie były przepłacane, to wystarczy sobie wyobrazić jak by Lublin wyglądał przy uczciwych gospodarzach.

 2. Dalej brońcie Żuka jeszcze kilka wycieczek i Lublin zejdzie na psy.

  • ale nie widzisz co się zmieniło ? cofnij się pare lat do tyłu zanim zaczniesz publicznie pisać

   • Pojedź na ulicę Lipniak (wjazd od Judyma) i popytaj mieszkańców. Powiedzą Ci co się zmieniło. Rajd camel trophy to betka.

    • śmiech na sali 🙂 znalazłeś sobie ulice która tak naprawde prowadzi do pola i kilku dokków, pewnie liczysz że zrobią tam 2 pasy w jedną stronę bo akurat mieszkasz w pobliżu??

 3. A czy na ul. Naleczowskiej będzie wiadukt wzdłuż doliny???? A nie jak wszędzie na świecie????? Nie rozumiem uzasadnienia przebudowy al.Sikorskiego i Solidarności. Ale może to ja i cały świat jesteśmy ograniczeni????

 4. ludzie nauczcie się że tanio to nie znaczy dobrze? we wszystkich branżach robicie za bezcen. nie liczycie się z innymi

 5. Super, nie mogę się doczekać, może w końcu przestaną mi jeździć ciężarówki pod oknem.

 6. Proponuje porozmawiać o jakości w/w drogi.

 7. No to teraz pewnie rano korki na Wojciechowskiej będą sięgały Gnieźnieńskiej jak zrobią światła z Boh. M.C. Może warto pomyśleć o 2 pasach skrętu w prawo z Wojciechowskiej w BMC… A o g. 16tej skręt z BMC w Wojciechowską będzie zakorkowany do Kraśnickiej…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo