Maty leżą porozrzucane po całej drodze. „Czy ma to jakikolwiek sens?”

Nasi czytelnicy po raz kolejny zwracają uwagę na brak jakiegokolwiek nadzoru nad matami, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Są one rozkładane w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się ogniska tej choroby.

O wielu miesięcy w naszym regionie trwa walka z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. Jednym z elementów tych działań, są maty dezynfekcyjne. Rozkładane są one na drogach w pobliżu miejsc, gdzie stwierdzono ognisko choroby. Za ich umieszczenie odpowiada zarządca drogi, zaś za nadzór oraz uzupełnianie płynu dezynfekującego gmina, na której się znajdują. Nasi czytelnicy zwracają jednak uwagę, że jest to jednak tylko teoria.

-Tyle się mówi o problemie ASF, licznych działaniach związanych z walką z tą chorobą, na co przecież przeznaczane są też ogromne środki finansowe. Mimo tego, wirus wciąż się rozprzestrzenia. Jednak jak ma do tego nie dochodzić, skoro maty dezyfekcyjne są w opłakanym stanie – napisał do nas Adam.

– Bardzo głośno było ostatnio o miejscowości Dawidy w powiecie parczewskim. W kolejnych gospodarstwach wykrywany był wirus ASF. Jechałem dzisiaj przez ten teren i nie dziwię się, że dochodzi do takich sytuacji. Maty mające zahamować rozprzestrzenianie się wirusa są porozrzucane po całej drodze – alarmował Maciej.

-Nie wiem czy maty przeciwko ASF maja jakikolwiek sens. Tak to wygląda we wsi Wólka Nowa w gminie Spiczyn – pisze kolejna osoba.

Tymczasem jak przyznają lekarze weterynarii, za rozprzestrzenianie się wirusa ASF mają w głównej mierze odpowiadać dziki, a nie zły stan zabezpieczeń. W ostatnich tygodniach zauważalny jest wyraźny spadek liczby nowych ognisk choroby. Obecnie nikt nie chce jeszcze mówić o sukcesie w walce z wirusem, jednak na kolejnych terenach znoszone są restrykcje. Dotyczy to już czterech powiatów. W przyszłym tygodniu to samo czeka również północną część powiatu parczewskiego.

100

110

111

112

113

114

115

116

(fot. nadesłane)
2018-09-21 20:31:32

Zobacz również

30 komentarzy

 1. Te maty to taka sama ściema , jak badanie świń przez weterynarza który pomylił nr. telefonu .

  • W Zezulinie to samo. Maty suche, raczej nie nasączone niczym, pobocze wyjeżdżone bo samochody omijają przeszkodę, poza tym położone są tylko w dwóch kierunkach od Zezulinoe, a Pani z inspekcji jak chodzi po obrotach, to nawet rąk nie umyje.

   • Bo tak gumofilcom od Sosnowskiego zależy na rolnikach. Za to w godzinach pracy wychodzą sobie na pikiety. Skoro nie mają co robić, postawić tę trzodę niech mat pilnuje.

    • Próbujesz nas przekonać, że partia rządząca w Polsce nie ma kontroli nad tym krajem…? Może i masz rację… Ryba psuje się od głowy…

     • W samorządach gumofilce z PSL rządzą i to ich broszka. Jeszcze pyszczą by urząd Wojewody zlikwidować jak i CBA. A wtedy samowolka i wolna amerykanka by zapanowała. Mogli by kraść całymi garściami bez obawy, że ktoś im na ręce patrzy. Kompletnie nie znasz się na kompetencjach poszczególnych szczebli władzy i jej obowiązków. Co do ryby. Poszła na śmietnik w ostatnich wyborach a w obecnych pójdzie jej ogon.

 2. całe szczęście już emeryt

  Wolska naszych marzeń, czy jak tam totalna opozycja woli, Polska w ruinie.

 3. ASF to ściema tak złodzieje z uni chcą zlikwidować Polskie hodowle świń.

  • Zgadzam się w 100%. Ja nie będę jadła szwabskiego mięsa, którego coraz więcej w sklepach.

  • to było wiadomo od dawne, wszelkie BSE, ptasie, świńskie grypy itp to element walki gospodarczej…Jednego nie jestem w stanie zrozumieć: dlaczego „polscy” urzędnicy nie są po stronie Polaków…?

   • Bo są tylko „polscy” z nazwy…

   • Proste X- monet euro plus drobne dodatki które wystarcza dla córek synów i wnuków jesteśmy sprzedawani 🙂 prawie każdy ma swoją cenę…
    Wiec rasumujac Polska MA BYĆ RYNKIEM ZBYTU dla silniejszych gospodarek NIE PRODUCENTEM założenia odgórne
    CIEKAWE jaki VIRUS będzie na owoce i warzywa za X Lat .
    Pozdrawiam kumatych

  • Popieram !!!!

 4. Ludzie, jak macie możliwość to powyrzucajcie te maty!!! On nic nie dają poza propagandą. Czy dziki chodzą po tych matach? Jaką drogą rozprzestrzenia się wirus? Nikt nawet nie znalazł chorej świni a jedynie stwierdzono gdzies w pobliżu ogniska choroby. Co z tego jak świnia zdechnie z powodu tego wirusa, który zupełnie nie zagraża człowiekowi? Wystarczy tylko postawić się jakiemuś imbecylowi z weterynarii a ten automatycznie stwierdza obecność wirusa. Ostatni przykład z zachowaniem się rzeźnika-weterynarza a można się przekonać, że ktoś celowo działa na niekorzyść naszej polskiej gospodarki. Nie do takiej unii chciałem.

  • Maty to można by było położyć na wjazdach do większych gospodarstw tylko co z tego jak agenci UE weterynarze psia ich mać nie zmieniają ubrań i butów odwiedzając kolejne gospodarstwa. Dowodzi to temu, że wiedzą że to ściema i czy ASF jest czy nie ma to i tak wynik badań „wykryje” ASF i utylizacja… Taki rozkaz z góry czyli „polskiego” rządu… na rozkaz UE…

 5. Prosta droga, równy asfalt. Kto będzie hamował? Żeby to miało sens trzeba było zrobić szykany, aby spowolnić ruch.

 6. To ściema, ostatnio znajomek żalił się ze jak mu banda z gminy wpadła i zaczęła wymyślać jak ma mieć w oborze urządzone żeby trzymać jedną jedyną świnię na własne potrzeby to dał jej czapę bo taniej wychodziło kupić gotowe mięso. Niemcy nie wykończyli polskiej wsi za okupacji za to robi to teraz w białych rękawiczkach unia w osobie polskich urzędników, paranoja .

 7. Polska w RUINIE, racja! Maty to sciema dla obywateli czerpiacych wiedze z TVP oraz Faktu i SE! Za pare lat dowiemy sie o kolejnej super aferze ASF. Pewnie nakrecane jest to przez swinie unijne, swinie zydowskie lub swinie ruskie, ktore to manipuluja nami od x lat a to wszystko przez to aby jeden sprzedawczyk zarobil na szkodzie tysiecy ludzi i ich rodzin! Normalny obywatel to juz chyba nie czyta i nie slucha tego bo mozna sie wykonczyc. Po co my wszyscy pracujemy? Aby sponsorowac ten caly legalny gang?

 8. Celowy plan wyniszczenia resztki polskiego rolnictwa

  Epicentrum ASF to Bruksela i Berlin. Tam rozkladajcie maty, a nawet klatki.

 9. Jest ograniczenie do 30km/h i jakby kierowcy stosowali się do tej prdkości nie byłyby one w takim stanie. Jaki jest sens omijania takiej maty poboczem skoro i tak kierowca musi zwolnić? W dodatku artykuł jest o tym w jakim stanie są maty, a nie o tym czy wykrycie wirusa jest prawdą czy nie.

 10. A skąd wiesz ze ktoś celowo tego nie porozp… na wszystkie strony bo go te farmazony delikatnie mówiąc już zirytowały ?

 11. Nie ma to sensu ja wciskanie ludziom kolejnego chlamu jakim jest ASF wymysł rządu ktory ma na celu zniszczenie hodowców i rolników. Skoro jest to takie groźna to dlaczego nie wycofano ze sklepów wieprzowiny i wyrobów jej zawierajacych.

 12. Ale z tego co mi wiadomo to wirus jest nie widzialny i łata w powietrzu nie chodzi ani nie lata w powietrzu,ktoś chce na wsi zrobić ludzi ze średniowiecza i po części się udaje.

 13. Cała ta „walka” z ASF to kpina poprzez jedno wielkie niedbalstwo osób za to odpowiedzialnych.

  Swoje niekompetentne i nie mające nic z profesjonalizmem działania leniwi urzędnicy zganiają na Bogu ducha winnego dzika, który przecież nikomu na siłę do chlewa nie wchodzi i nie wejdzie

  Najlepszym przykładem jest nowe ognisko choroby, a gdzie? W Belgii!!!

  Jak to dziki roznoszą chorobę to znaczy, że mają skrzydła.

  Trzeba powiedzieć i mówić otwarcie. Przenoszenie się choroby to sprawa głównie ludzi. W połowie nieświadomych a w drugiej połowie nieodpiwiedzialnych.

  Wina dzików jest tylko pretekstem do ich likwidacji ze względu na lobby rolnicze. Nic więcej.

  I tak wszyscy obwiniają wszystkich a nie widzą winy po swojej stronie.

  Minister Ardanowski udaje że walczy z chorobą no bo przecież wybory za pasem a wszyscy wokół udają że z nią walczą waląc totalną zlewkę

  Chce się powiedzieć : nic nowego. Polska.

 14. Najpierw czepiali się krów że gabczaste zwyrodnienie mózgu, potem była ptasia grypa, teraz afrykański pomór świń. Nie pachnie to wam dogadaniem się urzedasów z UE? Wybijemy w waszym kraju a puścimy na rynek nasze chodowle na antybiotykach? To jest podstęp grubymi nićmi szyty i wiemy lepi co trza? Ktoś tam w tej uni niezła kasę musiał zgarnąć za te przekręty.

  • Nie ktoś ino TuSSk. Dziwne, że wirus zaatakował jak PO/PSL straciło władzę. Dwie pieczenie w jednym ogniu folksdojcz chce upiec. Zniszczyć hodowlę w Polsce, by rynek zbytu dla unijnych hodowców zrobić a na krzywdzie Polskich rolników pomóc totalnym dorwać się do władzy.

 15. Oczywiście, że ma sens!
  Mietek wziął za przetarg, Stacho wziął za montaż, Zdzicho za utrzymanie – generalnie: By żyło się lepiej.
  (dobra zmiana)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8286zł -0.1%
  • GBP 4.9437zł 0.68%
  • EUR 4.3317zł 0.17%
  • CHF 3.815zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.