Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: Wprowadzamy stan epidemii. Za złamanie kwarantanny kara 30 tys. złotych (wideo)

Na terenie całego kraju zostaje wprowadzony stan epidemii. Premier poinformował również, że wzrasta kara za złamanie zasad kwarantanny z 5000 zł na 30000 zł.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek wieczorem poinformował o podpisaniu rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii w Polsce. Stan epidemii nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

– Dzisiaj jest ponad 400 osób zarażonych koronawirusem. 900 osób jest hospitalizowanych, a kilkadziesiąt tysięcy jest w kwarantannie. Wspólnie z MSWiA podpisaliśmy rozporządzenie wprowadzające stan epidemii – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Tydzień temu ogłosiliśmy decyzję o zamknięciu granic. To była bardzo słuszna decyzja. Wiele krajów idzie w nasze ślady. Staramy się wciąż redukować korki na granicy i zmniejszać uciążliwość przyjazdu do Polski. Codziennie pojawia się już teraz kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie domowej. Wdrażamy aplikację, która pomoże w dochowaniu kwarantanny – to rzecz fundamentalna – powiedział premier.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zostaje podwyższona kara za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5000 zł do 30000 zł. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki to bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.

– Stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii. W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Wiemy, że to ciężki czas dla wszystkich, ale dzięki tej dyscyplinie możemy uratować komuś życie. Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – wyjaśnił premier.

– Minister Zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw, będą mogli delegować do pracy na tym obszarze personel medyczny, ale też inne osoby, które pomogą powstrzymać epidemię – dodał Łukasz Szumowski minister zdrowia.

Premier podziękował nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, uczestniczącym w zdalnych lekcjach. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego – wyjaśnił premier.

– Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Konferencja prasowa premiera

(fot. KPRM)

69 komentarzy

 1. Chciałbym takie coś ujrzeć w newsach:

  W związku z epidemią pijanych kierowców zostaje podwyższona kara za prowadzenie po alkoholu lub innych podobnie działających środkach z 5000 zł do 30000 zł. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki to bardzo ważne, bo ceną może być czyjeś zdrowie lub życie.

  • Pijani kierowcy powodują zaledwie 6% ogółu wypadków.
   W porównaniu z liczbą śmierci jaką niosą ze sobą trzeźwi kierowcy (ale bez predyspozycji,myślenia,odpowiedniego stanu zdrowia-a mimo to również w pełni świadomie wsiadających za kierownicę) to na prawdę nikły odsetek.

 2. Żadne pieniądze nie zwalczą wirusa tylko odpowiedzialność ludzka.

 3. Łatwiej jest kogoś oszukać niż udowodnić mu że został oszukany. Powodzenia w tańczeniu nad przepaścią, przepraszam tańczeniu podczas spadania, bo to się już dzieje i nie mówię o korona wirusie. Mam nadzieje że nie dojdzie do tego że idąc koło wieżowca będziemy patrzeć w górę czy ktoś na nas nie spadnie. Będzie mi bardzo miło jeżeli za trzy miesiące bo takie są prognozy zakończenia epidemii będziemy wszyscy w komplecie mogli dalej prowadzić ciekawe dyskusje. Życzę wszystkim dużo zdrowia i wyrozumiałości dla innych bo w tej sytuacji tylko spokój i pomoc na wzajem może nas uratować.

  • YOUTUBE PROSZĘ WPISAĆ-

   „KORONAWIRUS – realne zagrożenie, czy medialna panika? Eksperci odpowiadają”

   Eksperci siedzący w temacie latami tłumaczą jak dzieciom. Ba wszystko co mówią da się zweryfikować.

   Ponad godzinka wykładu-ciekawego i bardzo przystojny lekarz-Panie oglądamy!!! 🙂

 4. Jak bede zakazony to moga mi jedynie obciągnac a nie odciagnac kare hehe

 5. Złodzieje

 6. Haha będą pieniądze na leczenie..o ile ktoś tą karę zapłaci za kilka lat

 7. mądra władza to nawet na epidemii zarobi,dobra propaganda w tvpis i większość plebsu sama prosi o kary za nieposłuszeństwo,niedługo będą się domagali strzelani do inaczej myślących,w Polsce historia lubi się powtażać