Mateusz Morawiecki: Wprowadzamy stan epidemii. Za złamanie kwarantanny kara 30 tys. złotych (wideo)

Na terenie całego kraju zostaje wprowadzony stan epidemii. Premier poinformował również, że wzrasta kara za złamanie zasad kwarantanny z 5000 zł na 30000 zł.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek wieczorem poinformował o podpisaniu rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii w Polsce. Stan epidemii nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

– Dzisiaj jest ponad 400 osób zarażonych koronawirusem. 900 osób jest hospitalizowanych, a kilkadziesiąt tysięcy jest w kwarantannie. Wspólnie z MSWiA podpisaliśmy rozporządzenie wprowadzające stan epidemii – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Tydzień temu ogłosiliśmy decyzję o zamknięciu granic. To była bardzo słuszna decyzja. Wiele krajów idzie w nasze ślady. Staramy się wciąż redukować korki na granicy i zmniejszać uciążliwość przyjazdu do Polski. Codziennie pojawia się już teraz kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie domowej. Wdrażamy aplikację, która pomoże w dochowaniu kwarantanny – to rzecz fundamentalna – powiedział premier.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zostaje podwyższona kara za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5000 zł do 30000 zł. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki to bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.

– Stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii. W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Wiemy, że to ciężki czas dla wszystkich, ale dzięki tej dyscyplinie możemy uratować komuś życie. Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – wyjaśnił premier.

– Minister Zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw, będą mogli delegować do pracy na tym obszarze personel medyczny, ale też inne osoby, które pomogą powstrzymać epidemię – dodał Łukasz Szumowski minister zdrowia.

Premier podziękował nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, uczestniczącym w zdalnych lekcjach. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego – wyjaśnił premier.

– Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Konferencja prasowa premiera

(fot. KPRM)

69 komentarzy

 1. „(….)patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie(…)”
  Mocna słowa jak na rząd który wolał przekazać kasę na telewizje niż na ratowanie umierających na raka… Czy może liczba 110 000 zgonów rocznie to za małe liczby? (na świecie 8 000000).

  • Tak, a na taki rak płuc, to przeważnie palacz pół życia pracuje.

   • Moja ciocia umarła na raka płuc mimo że nigdy nie zapaliła papierosa. Druga na raka jajnika mimo regularnego badania się.
    Nie wiem na jakim świecie żyjesz ale w moim nie trzeba „się prosić” o raka.
    Tak samo jak śmierć na drodze-11 osób dziennie w Polsce 1,2 miliona na świecie.
    Tępota umysłowa mimo braku predyspozycji,ślepoty,głupoty i otępiona lekami po których prowadzić nie wolno (tak-staruchy) wsiada za kierownicę samochodu i nie wiadomo czy dzięki któremuś z nich nie stanie się i u ciebie tragedia chociażby jutro. Ale jakoś o zaostrzeniu przepisów dotyczących dostawania prawka lub chociaż kontrolach kierowców nic nie ma-pewnie znów za małe liczby.

    • Sory, taki miały genom.

     • Sorry, raczej nie masz wykształcenia, że takie brednie piszesz. O empatię to się w życiu nawet nie potknęłaś.

     • To jest ciekawe z tą twoją ciocią, bo znam dwie osoby które miały raka płuc i obie nigdy nie paliły. Strach nie palić.

    • Papieros, zanieczyszczone powietrze, Czarnobyl, żywność, chodzi o to, że zaawansowany, czy nawet istniejący rak, to pochodna różnych wpływów. Leczenie jest bardzo niewdzięczne. Lepsze jest np; zamknięcie fabryk azbestu. Zanim je zamknięto, wielu ludzi straciło swoje płuca. Czy konieczne jest dodawanie konserwantów do żywności, takich jak saletra potasowa, fosforany, które powodują pęcznienie włókien mięśniowych? Fabryki żywności stracą?

     • Więc dlaczego nikt nic z tym nie robi? Dlaczego nie ma pomocy?
      To jest śmierć w straszliwych męczarniach w nieludzkich warunkach w hospicjum-nad tymi ludźmi nikt się nie telepie ani nie nagłaśnia w telewizji-umierają powoli,tłumnie i w ciszy. Tylko panika z powodu wirusa grypopodobnego, a nowotwory są mniej ważne od datków na telewizję-straszne hipokryzja ze strony „rządu”.

     • bo na „koronawirusy” itp. grypy nie ma leków i nie będzie bo za szybko mutują… a leczenie na nowotwory kosztuje setki tysięcy… wnioski wyciągnijcie sami… i
      Poza tym to dobry przykrywka dla globalnego kryzysu… czyli okresowego strzyżenia baranów…

    • Pomijając twoją Ciocię to duży procent ma raka płuc określany jako „TYPOWY PALACZA” i jest on zgodny z tym co pacjent robił w życiu. Często Osoby nie palące żyją w środowisku takiego dymu,mąż palacz,piec co.

     • Na 100 osób umierających na raka płuc 20 nie jest palaczami.
      To życie osób mających dzieci,rodziców,bliskich a nie punkty w statystyce…

 2. Bardzo dobra decyzja ,będą pieniądze na np.leczenie

  • będą pieniądze na „tarczę antykryzysową”… ale najpierw rząd musi sobie koryto napełnić…
   No bo skąd tak nagłe drastyczne środki…? Lawinowo wzrosła liczba liczba zarażonych…? zgonów…?
   Nie…!
   Po prostu media i społeczeństwo zaczyna się nudzić koronawirusem i interesować kryzysem..!
   Dlatego trzeba wzmacniać medialną histerię..!!!
   Ludzie otwórzcie oczy..!!!

 3. No dobrze . Stan epidemii ,ale co to oznacza w praktyce?

  • Tzn. że można np. zrobić izolowane strefy zamknięte ognisk epidemii.

   • My dziki popieramy pomysł wprowadzenia stanu „epidemii” co w praktyce oznacza możliwość odstrzału człowieków…!

  • że jak będziesz na kwarantannie to żeby zagłosować w nieprzełożonych wyborach prezydenckich zaryzykujesz 30 tys kary

 4. Pie……e głupot, duże zakłady pracy, skupiajace po kilkudziesięciu pracowników na zmianie idą w większości pełna parą, gdzie tu kwarantanna.

  • Kwarantanne przechodzą osoby skierowane na kwarantanne, a nie wszyscy.

  • A co do tego ma kwarantanna? Kwarantanna to odizolowanie osoby podejrzanej o bycie zarażonym.

  • Biorąc pod uwagę zakłady pracy w których pracują ludzie którzy mieli styczność z zarażonymi…i jest to miejsce skąd pochodzi pacjent 0, to nie wygląda to obiecująco.

 5. Jestem za wprowadzeniem surowych kar pieniężnych gdyż nic tak nie boli jak zmuszenie do zapłacenia za to, że nie wykonało się polecenia do wykonania jak największego bezpieczeństwa w stanie epidemii. Straszenie , że ktoś nie dostosował się do zasad i grozi mu kara pozbawienia wolności w zawieszeniu za naruszenie zdrowia i zycia wielu osób nikogo nie wystraszy !!! Jestem za wychodzeniem z domu lecz podstawa maseczka na twarzy i rekawiczki sterylne lecz proszę dajcie każdemu za darmo lub pozwólcie kupić za symboliczną złotówkę. Oczywiście niech kazdy je otrzyma lecz w wiekszej ilości Ci którzy muszą iść i pracować byśmy mieli wszystko w postaci zdrowia, ochrony.

  • A tobie rządzący zapłacą za to że nie zamknęli granic na czas, gdy we Wloszech już było głośno.

 6. To jest zamach na naszą wolność.

  • Czasami wolnośc względami Bezpieczeństwa Narodu, osób nam bliskich jest Tak Wielkim ograniczeniem to jestem w stanie dla Pana zapewnić darmowy pobyt we Włoszech. Opłacę samolot oraz pobyt w ekskluzywnym hotelu. Stać mnie wydać 10.000Pln dla osoby która nie stara się stosować do obecnych zasad

   • Jacku a co jesteś w stanie zrobić dla rodzin tych 11 osób które dziennie giną w wypadkach samochodowych w Polsce? Albo chociaż żeby więcej na drodze nie umierało bo jakiemuś bałwanowi zachciało się wsiadać za kółko mimo braku predyspozycji /głupoty/złego stanu zdrowia?

   • Proszę Pana więcej ludzi jeśli to potrwa do czerwca popełni samobójstwo z powodów gospodarczych niż umrze na korono wirusa. Włochy to teraz getto które zafundowała im władza. Proszę poczytać jaka jest umieralność włochów i ilu umarło na wirusa. Może jak doda Pan dwa do dwóch to otworzy wreszcie oczy. Co do wydatków to jeszcze Pana stać ale rząd już o to zadbał żeby te 10 tysięcy w najbliższym czasie było znacznie mniej warte. Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę zdrowia. Mam nadzieje że to co napisałem skłoni Pana do zdobycia informacji. Wolność jest najważniejszą rzeczą jaką mamy. Nie po to tylu Polaków zginęło żeby ją nam teraz żydzi odebrali.

    • Umieralność Włochów? Dlaczego tak to odnosisz? Odnieś to w czasie i do liczby zakażonych. Podczas gdy średnia życia Włocha wynosiła ponad 82 lat, to średnia przeżycia dla zakażonych, wynosi około 14 dni dla 10 % zakażonych. Ile byłoby zgonów w przypadku braku respiratorów i jakiegoś tam leczenia?

     • Tristan Książę Porn-Walii

      do Bławat – z …1 i mario szkoda dyskutować, śledząc wypowiedzi to dzieci. Zdrowia życzę.

     • Tristan Książę Porn-Walii
      Dzieci? Dziękuje 🙂
      Ty co robisz żeby ograniczyć zagrożenie na drodze? Tankujesz babie posłusznie samochód i liczysz na szczęście? A chcesz zabraniać ludziom normalnie funkcjonować? Więcej twoja baba zabije ludzi na drodze swoimi umiejętnościami niż koronawirus. Patrząc na twój login mam wątpliwości co do ogółu twojego zdrowia psychicznego.

      mario-Włochy to rzeczywiście kiepski przykład-są najstarszym społeczeństwem europejskim.

  • „mario” już nie którzy z kwarantanny też tak krzyczeli że to zamach na ich wolność. Łazili po sklepach, ulicach, do znajomych i w ten sposób z 200 osób zrobiło nam się ponad 400. Teraz ta podwyższona kara będzie dla nich mocnym kagańcem.

  • To samo może powiedzieć więzień który odbywa kare za zabójstwo a taki chory może wyjść i zarazić a nawet w końcowym efekcie uśmiercić kilkanaście osób

 7. Zapomniałem również o bardzo istotnym zdaniu w napisanym komentarzu. Jestem również za tym aby dodatkowo uszczelnić główne jak również lokalne połaczenia dróg pomiędzy województwami oraz wprowadzić liczne kontrole, a przy kontrolach jedynie osoby posiadające oswiadczenie w jakim celu przekraczają rejon województwa są zwolnione.

  • Spokojnie Pana słowa staną się faktem bo to już jest szykowane do wprowadzenia, a następnie będzie mógł Pan zostać królikiem doświadczalnym dla nowej szczepionki która będzie obowiązkowa. Przepraszam za słowo mógł bo powinienem napisać musiał.

 8. Bez sensu takie dzialania

  To dlaczego kwarantanna nie dotyczt osób zamieszkujących z osobą objętą kwarantanną?
  Syn wraca z saksów i nie może wyjsc ale wszyscy inni domownicy chodzą do pracy, do sklepu….. To się rozprzestrzenia błyskawicznie przy takich decyzjach!
  1 zgon = 1000 zainfekowanych

  • Bo to ściema. W czasie miesiąca umiera więcej Polaków na raka niż do tej pory wszystkich na wirusa w europie.

   • Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

    Czyli rozumiem, że swoim niedbalstwem i egoizmem mamy doprowadzić do sytuacji, że liczba umierających na raka i na koronawirusa się wyrówna? Wtedy będziesz zadowolony?

   • Tristan Książę Porn-Walii

    Rakiem nikt się nie zarażą i nie umiera w takim tempie. Lepiej już nie komentuj, bo masz jakiś duży problem, najlepiej wyjedź do Korei PN i przeczekaj, tam nie ma koronawirusa.

    • Bo rakiem nie da się zarazić-masz jakaś podstawową wiedzę? Rak rozwija się z jednej komórki którch każdy ma w sobie miliardy. A nie robi sie nic konkretnego żeby to zmienic-ludzie błagają w internecie na zrzutkach o pieniądze na leczenie.

 9. dziekuje p. Premierze wnioskowalem i pisałem o podwyzszeniu drastycznie kary we wspolnym interesie! 5tys. oraz nieegzekwowanie kary t najgorsze co sie nam przytrafia w tej sytuacji! odpowiedzialnosc za innych powinna być wyegzekwowana! siła! jesli rozum odmawia posłuchu!

 10. Gdyby ludzie przestrzegali zaleceń , nikt nie nakładał by źadnych rygorów , ale ludzie zawsze wiedzą lepiej . Rozumiem źe trudny jest czas , bo sam jestem w największym gronie ryzyka i przeszedłem 2miesiące temu zawał , unikam ludzi jak tylko mogę , bo rozumiem źe to przedłuźa moje źycie.

 11. to z domu juz wyjsc nie mozna???

 12. Morawiecki – ściągnij z januszka i grażynki 30 tys – życzę powodzenia !!!

  • i co jam z Tobą zrobić głupolku?

  • Tristan Książę Porn-Walii

   To ich posadzą w odpowiednim czasie (grażynkę i januszka) przeliczając te 30 tys. na dni odsiadki. Spokojna twoja wyłysiała…. Chyba ze wszystkimi w rządzie piłeś, bo tak per TY piszesz. Ważny jesteś…

   • i co z tego wyniknie? w pierdlu wymagają, a ja jako podatnik muszę płacić !!!!

   • Znów bredzisz panie porn walikoniu.
    Ile takich grazynek i Januszków więzienia pomieszczą? Ile masz lat? 10? Nie pisz głupot bo mama ci komputer skonfiskuje.

 13. za oklamanie personelu medycznego 50tys powinni wprowadzic

 14. apel do rzadu! nic tak nie wyegzekwuje rezimu kwarantanny jak strach! pokazcie w TV w jakich cierpieniach umieraja chorzy! trzeba przestraszyć troche ludzi! bo oni mysla ze to jest lajtowa śmierc a przecież ci chorzy umieraja w meczarniach! zwlaszcza mlodych umierajacych ku przestrodze pokazać!- bo im sie wydaje ze sa niezniszczalni

 15. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  Jeśli ktoś nie chce poddać się kwarantannie dobrowolnie, to powinien mieć kwarantannę przymusową – w pojedynczej celi 2×2 metry.

 16. Dla ratowania Rzeczypospolitej i mieszkańców jestem wstanie oddać moją 13 emeryturę -a żeby było bezpiecznej i tego korony wirusa się pozbyć .Trza zrobić tak by nikt nie wychodził z domu nawet do sklepu przez te 9 dni .A nie słyszałem by z głodu się kto z fajtał .A namówię syna by i zrzekł się tego 500 -a to wszystko dla was wszystkich.

  • Prawidłowa postawa, wszyscy tak powinni zrobić.

   • Dodał bym jeszcze do tego, że wszyscy którzy mają oszczędności większe niż 10 tys. zł. powinni oddać nadwyżkę na służbę zdrowia. Po co im pieniądze jak i tak wszyscy umrzemy na wirusa.

 17. No trzeba podwyższyć,bo…..?Biznes po polsku.Faktycznie państwo z tektury i tylko z piniądzem w myśli.Zacznij Matuszku od tych co biegają na czarno w sukienkach po miastach i odprawiając czary.Oni podatków nie płacą.Przesunięcie płatności ZUSu i kumulacja to już czyste sk…wo.Inne państwa zwalniają z podatków i innych danin,a ten wpadł na pomysł zarobkowania.Może zacząć obarczać nieodpowiedzialnych rodziców z 500+,i odbierać im to co już pobrali z odsetkami za ganiające dzieciaki po ulicach w ramach koronoferii.Państwo,gdzie testów brakuje.Ratownicy robià co mogą,a rządzący mają w d…ie bo piniądz.”Folwark zwierzęcy”to super książka i nawet ekranizacja nie jest głupia,warto poczytać lub obejrzeć .Super Orwell przedstawił świat ponadczasowo.

 18. Może w końcu zamkniecie salony fryzjerskie i kosmetyczne?!?!?! Tam to dopiero wirus się rozprzestrzenia. Szkoły, uczelnie, granice, gastronomia zamknięte żeby nie było kontaktu. A fryzjer kosmetyczka dalej działa bo MOŻE…

 19. Pewnie, to ich przestraszy Panie Pinokio, a co jak poumierają w między czasie? Sądy też pozamyane… i łał, ni ma 500+ skąd brać. A może by tak dla nich izolate zrobić, wtedy by się bardziej przestraszyli…. No macie pojęcie tam na „górze”…

 20. Opaski pozakładać do kontrolowania!!! W ogóle to nie powinni wracać!!! Teraz tylko bedzie więcej przypadków,niczego ludzie nie sa świadomi!!! Wrócili bo sie balu narażając tym swoje rodziny i resztę społeczeństwa, bali sie tam zostać bo pracowali na czarno i brak ubezpieczenia,dobrze ze teraz w UP mozna sie online zapisać

 21. Chciałbym takie coś ujrzeć w newsach:

  W związku z epidemią pijanych kierowców zostaje podwyższona kara za prowadzenie po alkoholu lub innych podobnie działających środkach z 5000 zł do 30000 zł. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki to bardzo ważne, bo ceną może być czyjeś zdrowie lub życie.

  • Pijani kierowcy powodują zaledwie 6% ogółu wypadków.
   W porównaniu z liczbą śmierci jaką niosą ze sobą trzeźwi kierowcy (ale bez predyspozycji,myślenia,odpowiedniego stanu zdrowia-a mimo to również w pełni świadomie wsiadających za kierownicę) to na prawdę nikły odsetek.

 22. Żadne pieniądze nie zwalczą wirusa tylko odpowiedzialność ludzka.

 23. Łatwiej jest kogoś oszukać niż udowodnić mu że został oszukany. Powodzenia w tańczeniu nad przepaścią, przepraszam tańczeniu podczas spadania, bo to się już dzieje i nie mówię o korona wirusie. Mam nadzieje że nie dojdzie do tego że idąc koło wieżowca będziemy patrzeć w górę czy ktoś na nas nie spadnie. Będzie mi bardzo miło jeżeli za trzy miesiące bo takie są prognozy zakończenia epidemii będziemy wszyscy w komplecie mogli dalej prowadzić ciekawe dyskusje. Życzę wszystkim dużo zdrowia i wyrozumiałości dla innych bo w tej sytuacji tylko spokój i pomoc na wzajem może nas uratować.

  • YOUTUBE PROSZĘ WPISAĆ-

   „KORONAWIRUS – realne zagrożenie, czy medialna panika? Eksperci odpowiadają”

   Eksperci siedzący w temacie latami tłumaczą jak dzieciom. Ba wszystko co mówią da się zweryfikować.

   Ponad godzinka wykładu-ciekawego i bardzo przystojny lekarz-Panie oglądamy!!! 🙂

 24. Jak bede zakazony to moga mi jedynie obciągnac a nie odciagnac kare hehe

 25. Złodzieje

 26. Haha będą pieniądze na leczenie..o ile ktoś tą karę zapłaci za kilka lat

 27. mądra władza to nawet na epidemii zarobi,dobra propaganda w tvpis i większość plebsu sama prosi o kary za nieposłuszeństwo,niedługo będą się domagali strzelani do inaczej myślących,w Polsce historia lubi się powtażać

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7963zł 1.01%
  • GBP 4.8759zł -0.11%
  • EUR 4.48zł 0.51%
  • CHF 4.156zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki