690 680 960

Masowe zachorowania dzieci w kolejnych szkołach. Są pierwsze wyniki badań

Kolejne szkoły borykają się z problemem licznych zachorowań uczniów. U wszystkich występują takie same objawy w postaci wysokiej gorączki i kaszlu. W placówkach wdrażane są działania, mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o masowych zachorowaniach uczniów w szkole podstawowej w Zalesiu w powiecie bialskim. Pod koniec ubiegłego tygodnia u dzieci zaczęły w się pojawiać takie same objawy w postaci wysokiej gorączki czy też kaszlu. W piątek część z nich nie przyszła na zajęcia. Po weekendzie okazało się, że na lekcjach zjawiło się zaledwie około 90 z ponad 260 uczniów. O wszystkim powiadomione zostały służby sanitarne, kuratorium oraz Urząd Gminy, zapadła też decyzja o całkowitym odwołaniu zajęć lekcyjnych.

Sanepid pobrał od chorych dzieci próbki do badań w celu ustalenia, co było powodem tak nagłego zachorowania. Zapewniono jednocześnie, że uczniowie mają objawy grypopodobne, jednak z całą pewnością wykluczono możliwość wystąpienia u nich koronawirusa. Dzisiaj nadeszły wyniki badań. Okazało się, że za stan dzieci odpowiada wirus grypy typu A.

Szkoły w gminie Zalesie to jednak nie jedyne placówki, gdzie w ostatnich dniach doszło do masowych zachorowań wśród uczniów. Kilka dni temu podobne objawy zaczęły występować wśród dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul Elektrycznej w Lublinie. Chodzi głównie o klasy młodszego rocznika, w których kaszel i gorączka wystąpiły u ok. 60 proc. uczniów. W tym przypadku również powiadomiony został sanepid. Teraz z kolei wirus dopadł uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach. W niektórych klasach chorują praktycznie wszystkie dzieci.

Po konsultacji z pracownikami sanepidu placówka wdrożyła działania mające poprawić sytuację. Na bieżąco, z wykorzystaniem płynu do odkażania stosowanego w szpitalach myte są klamki, baterie umywalkowe oraz blaty stolików. W łazienkach ustawiono zaś pojemniki z mydłem antybakteryjnym, uczula się też dzieci, aby myły nim ręce na każdej przerwie.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

25 komentarzy

 1. W związku z rozprzestrzenianiem się WIRUSA „Po konsultacji z pracownikami sanepidu” ustawili pojemniki z mydłem antyBAKTERYJNYM. Cały ten sanepid rozwiązać, pracowników na bezrobocie bez zasiłku i z zakazem pracy gdziekolwiek. Większych pajaców w życiu nie spotkałem.

  • Dobrze zrobili baranku, bo właśnie brak higieny u rodziców tych dzieci sprawił, że dzieci przejmując prymitywne nawyki rodziców, nie kumają, że cały czas trzeba myć ręce. Nie kichać w rękaw, nie wycierać nosa ręką i myć łapy po sikaniu.

   Z braku higieny są choroby, nawet wirusowe mają łatwiej.

   • A w czym szpadlu, mydło antyBAKTERYJNE jest lepsze od zwykłego mydła w płynie?

    • Ten TNT to jakiś POwiec co my na stukali do łba za komuny tak trzyma .

    • A w tym czajniku, że zwykłe mydło w płynie wypłukuje i rozmazuje bakterie po dłoniach a antybakteryjne niszczy bakterie ale to trzeba uruchomić myślenie.

     • Sam uruchom myślenie, zwykle mydło zabija tyle samo bakterii co antybakteryjne, taki sam chwyt jak z jajkami bez GMO. Wystarczy proste hasło a ludzie jak zwykle beda przepłacać A jak jeszcze napisze to sanepid to juz prawda absolutna musi być i koniec…

     • @Mydło w tym wątku bo nie można odpowiedzieć na twój. Czym się różni alkohol od wody? Też uważasz że to chwyt marketingowy? Zaproś ludzi ma imprezę i postaw im wodę. Wg ciebie jedno i drugie działa na organizmy żywe tak samo. Widzę ze nie ma z kim dyskutować

     • @Fi O czym ty człowieku piszesz ? Znasz podstawy chemii i biologii ? Zwykłe mydło które kupisz w prawie każdym sklepie zabija 99 % bakterii i wcale ich nie rozmazuje takie sa właściwości zwykłego mydła.

     • Mydło antybakteryjne, takie jakie można spotkać w wielu salach szpitalnych w swoim składzie zawiera zawiera alkohol. Ciekawe czemu do odkażania skóry przed wkłuciem używamy alkoholu a nie opier***ilmy miejsca mydłem.

     • Chyba po prostu doszło do nieporozumienia, plyn dezynfekujacy taki jak jest w szpitalach to nie jest mydło, płynu sie nie splukuje a w składzie jest głównie (Ale oczywiście nie tylko) alkohol. Jeśli zaintalowali w szkołach pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk (bez splukiwania woda)gdzieś przy wejściach to ok ale nie jest to mydło antybakteryjne tylko plyn. Mydło z definicji to co innego. Najprawdopodobniej stąd to zamieszanie o nazwę sie przeszło. Pozdrawiam !

     • Ale jest napisane że łazienkach dołożyli pojemniki z mydłem antybakteryjnym- wystarczy mycie zwykłym mydłem i jest ten sam efekt o czym pisałem wyżej, można znaleźć artykuły na ten temat. Mycie zwykłym mydlem pod bierzaca woda tak samo zdezyfekuje rece ! Nie trzeba przepłacać za super mydło antybakteryjne tylko nauczyć dzieci nawyku mycia rąk A efekt będzie dużo lepszy ! Ludzie myślą że jak sanepid rozstawi mydło to załatwi sprawę…

   • Pracując pośród dorosłych i (wydawałoby się) rozgarniętych ludzi codziennie obserwuję jak prychają, czy kaszlą w windach, w kuchni, nie zasłaniając ust w ogóle! Odstawiając dziecko do przedszkola słyszę, jak to kaszle i mówi tatusiowi, że źle się czuje, a ten odpowiada, że to chwilowe… Taki koronawirus po dotarciu do Polski rozprzestrzeni się na 80% populacji w 2 tyg….

    • Miałem na inne dzieci w przedszkolu. Co do samej instytucji przedszkola to wiele dzieci choruje aktualnie na ospę. I co? I nic. Nawet słowa od nauczycieli w tym temacie!!! Wisi tylko kartka o wszach, które były 2 m-ce temu.

   • akurat kichanie w rękaw to najlepsza opcja. większość kicha w dłonie a potem wszystko maca. jak wyzywasz kogoś od baranków, zacznij niestety od siebie.

 2. Jak to wykluczyli? Przecież pociąg z Chin jechał blisko tych wiosek.

 3. I bardzo dobrze ! Nie ma wojen To coś musi trochę zdepopulować ludzkość bo dziki, łosie i inne tałatajstwo już nie ma gdzie żyć :)))

 4. Mydło antybakteryjne powinno być normą w polskich szkołach, a nie dopiero po takiej akcji…

 5. To samo w sp nr 1. W niektórych oddziałach chodzi z 5 czy 6 dzieci z 25.

 6. Kiedyś w szkołach nie było mydła ani ciepłej wody a szczalo się w kucki do wyprofilowanej dziury. Mówię tu o 15stce na elektrycznej dokładnie. Nie było takich akcji. To chyba od nadmiernej higieny to wszystko i naduzywanych szczepień na wszystko.

 7. I tu się zgodzę że szczepień jest zdecydowanie za dużo stąd powikłania a i odporność słabsza …A co do sanepidu to nie mam pojęcia po co utrzymywać tą instytucję ..Ostatnio byłam w biurze pracy w Świdniku i w tym samym budynku jest sanepid i oni tam tylko co 15 minut wychodzą na papierosa to chyba z nudów … Napiszą parę słów do rodziców którzy nie szczepią .. postraszą trochę a potem laba …

 8. Kiedys w zimie zmrozilo to caly ten syf wymrozilo, teraz szyb w samochodach skrobac nie trzeba to mamy… Grypy, kleszcze…

  • Akurat bakterie i wirusy mrozu się nie boją. Potrafią się hibernować. Dlatego grypa panuje w zimie a nie w lecie. To słońce zabija wirusy i bakterie. Gadka typu ” mróz to cholerstwo wymrozi” może być między bajki włożona.

 9. Adrian w regionie był tylko pierwszą z plag…

 10. Ale mi i dramat grypa była i będzie. Wiadomym jest że jedno za drugim dziecko choruje.Sianie głupiej paniki bo Koronowirus jest.no litości

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin