Mamy kolejne lotnisko w naszym regionie

Od dzisiaj w naszym województwie przybyło kolejne lotnisko. Co ważne, panuje na nim spory ruch i notuje ono dużo operacji lotniczych.

W czwartek 4 września decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w województwie lubelskim przybyło kolejne lotnisko. Znajduje się ono w Depułtyczach Królewskich pod Chełmem a zarządza nim tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego nadała nowemu lotnisku kod: EPCD, który to ułatwi przewoźnikom organizację transportu lotniczego.

Jest to już piąte lotnisko w naszym regionie zaś 66 w Polsce. Posiada dwie drogi startowe o długości 620 m i 750 m, przystosowane jest głównie dla samolotów i śmigłowców, z nieprzyrządowymi podejściami do lądowania. Powstało ono we wrześniu 2008 roku, kiedy to zostało wpisane do ewidencji lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Od tamtej pory jest używane głównie do szkolenia studentów PWSZ w Chełmie.

Ze względu na brak utwardzonej drogi startowej mogą na nim lądować samoloty o całkowitej masie do 5700 kg. Co ważne obsługuje ruch lotniczy zarówno w dzień jak i w nocy. Jest to piąte po Radawcu, Świdniku, Zamościu i Porcie Lotniczym Lublin lotnisko w naszym województwie. Rocznie wykonuje blisko 8 tysięcy operacji lotniczych.

(fot. PWSZ w Chełmie)
2014-09-04 20:26:56

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych ma skrót IATA i nadaje kody 3 literowe (np. WAW, LUZ) i raczej lotniskom, które obslugują ruch pasażerski/cargo w przewozie typowo zarobkowym (nie mam pewności, ale nie słyszałem, żeby Babice miały kod IATA) . Kod 4-literowy (EPCD) to kod ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), nadawany wg wytycznych tej organizacji (do której należymy), zgodnie z prawem międzynarodowym.

  ——————————
  Zgadza się, już jest poprawnie. Pozdr
  red.

 2. mgr. Ćwierć - Cipkiewicz

  Skoro lotnisk u nas jak „mrówków”, a i latawic sporo, to nic ino latać.
  😀

 3. Taka moda żę każdy chce mieć lotnisko.Tylko lotnisko to też koszty utrzymania przykładem może być Radom który na siłę budował lotnisko a teraz żaden przewoźnik nie chce korzystać bo Warszawa blisko ..

 4. Port lotniczy Lublin i lotnisko w Świdniku oddalone od siebie o grubość siatki ogrodzeniowej.

  • Już od kilku ładnych miesięcy nie ma lotniska Świdnik i wcale nie chodzi mi o Port Lotniczy Lublin w Świdniku, tylko stare lotnisko trawiaste czyli dawne EPSW. Obecnie „trawa” ma status „Lądowiska” i została wykreślona z rejestru lotnisk, a wpisana do rejestru lądowisk. Oznaczenie EPSW nadal funkcjonuje dla heliportu przy zakładach PZL.

 5. Kuba profil bez piwa z głupim uśmiechem na pianie

  na zdjęciu widać że pas jest utwardzony, więc co to za ściema?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew