Łuków będzie miał dużą obwodnicę. Podpisano umowę z firmą, która przygotuje dokumentację

Ma się przyczynić do poprawy przepustowości i płynności jazdy na trasie prowadzącej do przejścia granicznego w Sławatyczach, pozwoli również na znaczne skrócenie czasu przejazdu. Mowa o planowanej obwodnicy Łukowa.

W poniedziałek na ul. Radzyńskiej w Łukowie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber w towarzystwie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, parlamentarzystów oraz samorządowców ogłosił podpisanie umowy na przeprowadzenie prac, których celem jest przygotowanie dokumentacji tzw. dużej obwodnicy miasta.

Chodzi o studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do tego dochodzi dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Planowana trasa ma połączyć drogi krajowe nr 63 i 76. Droga na całej długości będzie biegła w nowym korytarzu, czyli zostanie zrealizowana od podstaw. Będzie to jednojezdniowa droga główna ruchu przyspieszonego, gdzie maksymalną prędkość określono na 80 km/h w terenie niezabudowanym i 60 km/h w terenie zabudowanym.

Drogowcy wyjaśniają, że przebieg obwodnicy dopiero zostanie ustalony. Niedawno jednak starosta łukowski Dariusz Szustek tłumaczył, iż jedynym rozwiązaniem, jest wyznaczenie jej po śladzie, który kilka lat temu został ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że trasa miałaby się zaczynać przy ulicy Radzyńskiej, biec obok ulicy Zachodniej, przez strefę inwestycyjną i w okolicy zalewu Zimna Woda, a następnie ominąć Gołaszyn.

Obwodnica Łukowa ma się przyczynić do poprawy przepustowości i płynności jazdy na trasie prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Sławatyczach. Udrożnienie ciągu drogi krajowej nr 63 i nr 76 pozwoli również na znaczne skrócenie czasu przejazdu. W ramach inwestycji powstaną m.in. skrzyżowania z drogami poprzecznymi i dojazdowymi, przejścia dla pieszych, ciągi pieszo-rowerowe, drogi dojazdowe zapewniające dostęp do obwodnicy, obiekty inżynierskie i ochrony środowiska.

(fot. UM Łuków)

7 komentarzy

  1. Русский тролл

    Drogi rowerowe to tam potrzebne tylko dla większych konfliktów na linii kierowcy-rowerzysci.

  2. Jak widzę zdjęcia polityków śmiejących się do obiektywu, jak robią jakiś dil, wzbiera we mnie złość i pogarda, zastanawiam się jeszcze gdzie jest klecha z kropidłem, nie wiem dlaczego .

  3. Krystyna Blondi

    Jaka obwodnica? Toż to parametry lokalnej którą niedługo właściciele działek szybko obudują . Trzeba będzie prędkość wtedy dopuszczalną skorygować do co najwyżej 50 ciu.

  4. Taka pompa wczoraj w Panoramie z tego była . Myślałem że autostradę otworzyli. A tu umowa na koncepcję .a oficjeli się najechało do tego. Wyraźny znak że jakieś wybory nadchodzą.

  5. jak za Gierka propaganda pisu :D:D

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska