W Lublinie będą protestować przeciwko wycinaniu drzew w Puszczy Białowieskiej

W poniedziałek przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz mieszkańcy Lublina mają protestować przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczą, akcja będzie miała charakter pokojowy.

W poniedziałek o godzinie 17:00 na ulicy Królewskiej w Lublinie zaplanowano protest przeciwko prowadzonej w Puszczy Białowieskiej wycince drzew. Jak wyjaśniają miłośnicy przyrody, w tym najcenniejszym przyrodniczo lesie nizinnym w Europie, wycinka prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, w tym harwesterów, maszyn, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w ciągu miesiąca. Maszyny pracują również w najbardziej wartościowych, stuletnich drzewostanach.

Pod koniec maja obrońcy Puszczy Białowieskiej rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu. Aktywiści zablokowali maszyny, którymi wykonywana była ścinka. Dodatkowo organizowane są protesty, gdyż jak tłumaczą, każdego dnia pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika.

Lubelski protest zorganizowało Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz wielu mieszkańców Lublina. – Jako naukowiec zgadzam się z głosem przedstawicieli świata nauki, którzy wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej 150 naukowców z całego świata apelowało o to do swojego kolegi, leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO – wyjaśnia dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca UMCS w Lublinie.

Protest będzie pokojowy. – Chcemy zaprotestować przeciwko dewastacji prowadzonej na oczach świata. Chcemy też wyraźnie podkreślić, że Puszcza Białowieska jest naszym wspólnym dziedzictwem i nie możemy pozostać obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie – tłumaczą organizatorzy.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2017-06-18 12:20:37

Zobacz również

32 komentarze

 1. chętnie przyjdę… w lodówce właśnie cała wytłaczanka jajek przeszła mi datę ważności..

 2. Kolejny raz ekoterroryści będą protestować bezmyślnie nie wiedząc, że to jedna z tych idiotycznych organizacji odpowiada za tą sytuację protestując w ochronie kornika. Co doprowadziło do rozrostu ich populacji i w konsekwencji do zwiększonej wycinki. Tak przy okazji to gdzie oni byli jak niemcy wycinali u siebie także w ramach walki z kornikami. To jest tylko pretekst a tak naprawdę to kolejna próba zwrócenia uwagi na siebie i jaki to PIS jest zły.

  • doprawdy marne to „Towarzystwo” nazywający siebie bezprawnie „ekologami” i próbujące pouczać profesora leśnictwa co do metod walki z kornikiem.

   • Aaron Fleischman

    „Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej 150 naukowców z całego świata apelowało o to do swojego kolegi, leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO – wyjaśnia dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca UMCS w Lublinie.”

    Prawdopodobnie nie zadałeś sobie nawet trudu przeczytania tego newsa, więc powściągnij swoje opinie o „marnym towarzystwie”.

    • O Górki Czechowskie również tak zażarcie walczy? Nic dziwnego, że były wykładowca. Ktoś się na nim widać poznał.

   • kretyn jesteś

  • kretyn jesteś

 3. Znowu lewactwo zamierza do własnych celów politycznych wykorzystać część nieświadomego społeczeństwa. Dlaczego nie zostaną przedstawione argumenty środowiska naukowego drugiej strony? Jakim to autorytetem cieszą się te instytucje organizujące protest? Czy w obronie Górek Czechowskich równie chętnie są zaangażowane? Czy wycinka parku na Bronowicach im nie przeszkadzała? Zechce Żuk Park Ludowy wyciąć i sprzedać, to uszy po sobie położą ale o Puszczę na drugim końcu Polski będą walczyć. Tylko to walka o drzewa, kornika czy o co raz bardziej traconą władzę?

 4. Znowu fotoreporter będzie się gimnastykował z aparatem by zrobić tak zdjęcia by wyglądało poważnie. A będzie kilku lewaków głupków i kilku gapiów….

 5. Nie wiem dlaczego na ten temat nie wypowiedział się nikt z kompetentnych naukowców (np jakiś profesor z SGGW) czy istnieje zagrożenie kornikiem czy nie. Czy trzeba wyciąć część drzew czy nie. Wtedy wszystko byłoby jasne i byłoby wiadomo kto ma rację, ale na tym chyba żadnej ze stron nie zależy.

 6. Ciekawe za kogo się przebiorą by wzmocnić siłę przekazu? Za wiewiórki czy korniki?

 7. Aaron Fleischman

  Słodko poczytać komentarze kretynów, którzy w imię „dowalenia lewactwu” nie przeciwstawiają się niszczeniu przyrodniczego dziedzictwa Polski i całej ludzkości. Białowieża to las, który powstał bez udziału człowieka, i w którym od TYSIĘCY lat trwają naturalne procesy ekologiczne. To absolutnie unikatowy ekosystem. Ale co tam – na złość babci odmrożę sobie uszy.

  Pamiętajcie imbecyle: przyrody nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy ją od przyszłych pokoleń.

  • poczytaj jak eksploatowana była puszcza za cara i skąd wzięły się tam tory kolejowe i po co, może wtedy zaczniesz wiązać fakty i wyciągać racjonalne wnioski, a nie paplesz co tam w mediach głównego ścieku wyłapałeś

   • Aaron Fleischman

    No i co z tego? Czy to, że kiedyś ktoś niszczył puszczę białowieską znaczy, że mamy ją w cholerę wyciąć do końca? Puszcza nie jest własnością ani Polski, ani Polaków – ze swoją unikatową fauną i florą jest dziedzictwem całej Europy, która powinna zrobić absolutnie wszystko, by powstrzymać to barbarzyństwo.

    • W/g ciebie, to wytną i wieżowce postawią, czy zalesią teren? Skoro całą Europę i jej dziedzictwo kulturowe lewactwo chce zniszczyć sprowadzając w milionach wyznawców allaha, to jakie ma dla nich znaczenie kilka drzew? Salam alejkum Aronie.

    • TO JEST GŁOS NORMALNEGO CZŁOWIEKA !

  • Nareszcie rozsądny głos,dziękuję.

 8. Ja będę protestować przeciwko brudnej wodzie w zalewie

 9. W jednym muszę przyznać rację ekologom; natura obroni się sama i nawet kornika zlikwiduje gdy zajdzie taka potrzeba. Gdy będzie już naprawdę źle, wyśle jaki piorun, który posprząta po gołej ziemi wszystko co palne, nawet i żubry. Dopiero wtedy dowiemy się jak wygląda las pierwotny.

  • „.. natura obroni się sama i nawet kornika zlikwiduje gdy… ” drzew zabraknie i ten padnie z głodu.

 10. Konkretny Ćwok POPisowski

  co to za rząd co nie rządzi tylko na poprzedników narzeka ??? tylko tyle potrafi ?? żenada

  • Co to za opozycja, która nie ma nic do zaoferowania oprócz ” by było, tak jak było”.. Jakieś konkretne propozycje ustaw, czy tylko wnioski o przerwę lub wotum nieufności. Wracaj na łonet, pomyliłeś portale.

  • Całkowicie popieram Cię Ćwoku POPisowski. I tak nas rozsądnych jest więcej.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych