Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Rozbita grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem VAT i praniem brudnych pieniędzy

Policjanci z Lublina zatrzymali 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzani zajmowali się wystawianiem fałszywych faktur VAT oraz wyłudzaniem podatku. Łączna wartość sfałszowanych faktur sięga nie mniej niż 280 mln złotych.

Śledztwo w tej sprawie trwało od 2013 roku. Śledczy ustalili, że podejrzani działali na terenie 5 województw – lubelskiego, małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

– Członkowie grupy trudnili się wystawianiem fałszywych faktur VAT od towarów i usług oraz praniem brudnych pieniędzy. Transakcje dotyczyły rzekomej sprzedaży przede wszystkim paliwa, części mechanicznych, motoryzacyjnych, materiałów budowlanych oraz odpłatnego świadczenia usług przez różnych przedsiębiorców – informuje st. sierż. Kamil Gołębiowski z KWP Lublin.

Od 2009 roku do 2013 roku członkowie grupy wystawili nie mniej niż 11800 fałszywych faktur na łączną kwotę co najmniej 280 mln złotych o wartości podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 51 mln złotych.

Prokuratorzy i policjanci ustalili, że grupa dopuściła się prania brudnych pieniędzy na kwotę nie mniejszą niż 30 mln złotych.

– Policjanci na terenie całego kraju zatrzymali łącznie 15 osób w wieku od 27 do 79 lat – mieszkańców woj. lubelskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty – dodaje st. sierż. Kamil Gołębiowski.

Zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową, komputery, laptopy oraz telefony komórkowe. Dokonano również tymczasowego zajęcia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy oraz samochodów w łącznej kwocie 140 tys. złotych. Trwają również czynności zmierzające do zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad 5 mln złotych.

Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Lublin: Rozbita grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem VAT i praniem brudnych pieniędzy
Lublin: Rozbita grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem VAT i praniem brudnych pieniędzy

2015-03-26 10:13:34
(fot. KWP Lublin)

8 komentarzy

 1. za 300gramów środków odużających młodzieńcy dostali również 10lat, a to oczywiście ta sama skala przestępstwa prawda ? Polskie prawo.

  • Rozumiesz różnicę pomiędzy wydanym przez sąd wyrokiem a dziennikarskim sformułowaniem „grozi im kara”?

 2. Co się po bawili, to się po bawili , nikt im tego nie odbierze.Jak żyć , to żyć. Krótko ale intensywnie.Szkoda że , za długo prowadzili interesy. Rozkradziono Polskę dokładnie ,przemysł stoczniowy, maszynowy , cukrownie, żadnego samochodu nie ma naszego , jesteśmy parobkami baronów. Rządzący byli jedni , są drudzy i oficjalnie nikt im nie zarzuca rozkradanie majątku narodowego.To są płotki , próbujący robić interes na własna rękę.Konkurencja nie lubi ,nieposłusznych.

  • Proponuję taką wersję:

   „Co się pobawili, to się pobawili. Nikt im tego nie odbierze. Jak żyć, to żyć. Krótko ale intensywnie. Szkoda, że za długo prowadzili interesy. Rozkradziono Polskę dokładnie; przemysł stoczniowy, maszynowy, cukrownie, żadnego samochodu nie ma naszego. Jesteśmy parobkami baronów (chyba powinno być: baorów- od niem. bauer*). Rządzący byli jedni, są drudzy (przecież to te same mordy od kilkudziesięciu lat. Niektórzy przy korycie jeszcze od czasów PZPR*) i oficjalnie nikt im nie zarzuca rozkradania majątku narodowego.To są płotki, próbujący robić interes na własna rękę. Konkurencja nie lubi nieposłusznych (powinno być: „nie kradnij, Rząd nie lubi konkurencji*).”

   *) przypisy obserwatora

   • No dobrze nich tak będzie , ale miło że wiesz co mam na myśli.

    • Niczego nie rozkradziono. W ten PiSo-populizm wierzą tylko przygłupy. Polska nigdy nie miała przemysłu. To co udawało przemysł za czasów PRL nigdy nim nie było bo stało na gospodarce centralnie planowanej, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Upadek tego pseudo-przemysłu był związany z tym, że po zmianie ustroju został on wyceniony przez wolny rynek i okazało się dokładnie jak jest potrzebny i ile jest wart. W PRL pracownicy z tego „przemysłu” byli opłacani pieniędzmi nie mającymi pokrycia w rzeczywistości i dlatego łatwo było wypłacić im pensje i tolerować związki zawodowe. Po urynkowieniu, gdy pieniądze nabrały wartości okazało się, że związki zawodowe generują takie koszty, że guzik warty pseudo-przemysł sam poszedł na dno. I całe szczęście, gdyby nie to cały kraj musiał by dopłacać do dziadów z tych wszystkich związków tak jak aktualnie musi m. in. do górników.

 3. nie pale.jestem za legalem

  PRZECIEZ TO JAKIES LAMUSY WIADAC ;P

 4. to nie lamusy, a cwaniaki! przestestwa podatkowe to kombinowanie, ale opłacalne dla mafii, ze szkoda zas dla spoleczenstwa i panstwa, a mogli za te pieniadze zbudowac szkołę czy wspomoc szpital

Z kraju