Lublin: Przyszli na pogrzeb, w trumnie było inne ciało. Właściwe zostało skremowane

Przed pogrzebem na cmentarzu na Majdanku doszło do fatalnej pomyłki. Jedna z firm pogrzebowych wysłała do kremacji niewłaściwe ciało. Sprawę bada lubelska Policja.

W czwartek na cmentarzu na Majdanku w Lublinie na godzinę 15 zaplanowana była ceremonia pogrzebowa. Rodzina, bliscy i znajomi udali się do sali pożegnań. Wtedy okazało się, że znajduje się tam nie to ciało co trzeba. Jak szybko ustalono, doszło do fatalnej pomyłki. Zmarły, który miał zostać tradycyjnie pochowany, został skremowany, a do sali pożegnań dostarczono inne ciało. Rozpoczęły się poszukiwania, po których wyszło na jaw, że poszukiwane ciało znajduje się w urnie. Pogrzeb odbył się z ponad godzinnym opóźnieniem.

Jak ustaliliśmy, organizatorem pogrzebu była firma pogrzebowa Kalla, która otrzymała ciało od Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. To tam miało dojść do pomyłki.

Gdy w piątek rano skontaktowaliśmy się z PUK w celu ustalenia, dlaczego doszło do zamiany i kto jest za to odpowiedzialny, nie chciano na ten temat rozmawiać. Poinformowano nas tylko, że sprawą zajmuje się już policja.

– Firma PUK zgłosiła nam fakt zamiany ciał. Jednak żaden z przedstawicieli obu rodzin nie złożył oficjalnego zawiadomienia w tej sprawie. Policjanci będą ustalać wszystkie okoliczności pomyłki, konieczne będzie dotarcie do obu rodzin. Trwają czynności prowadzone przez III komisariat Policji – poinformował nas podkom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Jak powiedziała nam później przedstawicielka firmy PUK sprawa jest wyjaśniana, rodzina w tym uczestniczy i nie robi żadnych trudności.

Jak ustaliliśmy, nie jest to pierwszy przypadek zamiany ciał. Osoba, która na co dzień pracuje w branży pogrzebowej, tłumaczy, że do podobnych pomyłek dochodzi co jakiś czas. Oczywiście nie chodzi tu o wspomnianą firmę pogrzebową, tylko problem dotyczy całej branży w mieście. Od kilku lat szpitale podpisują umowy z zakładami pogrzebowymi i to one dysponują ciałami. – Aby nie dochodziło do takich sytuacji, byłoby najlepiej gdyby ciało wydawał laborant w szpitalu – mówi nasz rozmówca.

W Lublinie jest tak, że wszystkie chłodnie w 2006 r., „musiały” się wynieść ze szpitali. Obsługę chłodni scedowano na firmy zewnętrzne. Rodzina zmarłego ograniczona jest obecnie co do decyzji, jaka firma ma odebrać ciało, ponieważ szpital ma podpisaną umowę z konkretnym podmiotem, i to do należącej do niego chłodni trafia zmarły.

– Wszystkie ciała przewożone są do chłodni na Majdanku. I tu pojawia się kolejny problem, bo gdyby firmy prywatne nie zabierały ciał, tylko zostawały one w szpitalu, wtedy mogłaby je zabrać firma pogrzebowa, wskazana przez rodzinę. Obecnie dochodzi do sytuacji, w których firma „zleca” drugiej firmie pogrzeb, bo sama nie wyrabia się mając dużo ciał i wtedy nietrudno o pomyłkę. Tak naprawdę jest ona najbardziej bolesna dla rodzin zmarłych – dodaje nasz rozmówca.

2017-03-03 17:31:33
(fot. pixabay.com)

Zobacz również

56 komentarzy

 1. współczuje rodzinie

  • zamiana ciał jak ofiar katastrofy w smoleńsku, tylko, ze tam opłakiwali mogiły obcych ludzi…

 2. W Czerniekowie takiego fo-pa by nie popełnili ; )

 3. Pozwać na grubą kasę to się więcej nie pomylą cwaniaczki

 4. Cyt:(Obecnie dochodzi do sytuacji, w których firma zleca drugiej firmie pogrzeb, bo sama nie wyrabia się mając dużo ciał i wtedy nietrudno o pomyłkę.) Firma nie zleca drugiej firmie pogrzebu… Robi to rodzina , która decyduje się na usługę wybranej już dawno firmy. W ten o to sposób zostaje także wyjaśnione ,że rodzina nie jest zmuszona korzystać z usług firmy , która ma umowę z danym szpitalem. Ogólnie duże współczucie dla pokrzywdzonej rodziny.

  • Chyba to Pan/Pani nie zrozumiał sensu tego zdania. Firma pogrzebowa, która ma za dużo ciał na stanie, że tak się wyrażę, zwiozonych ze szpitala prosi „zaprzyjaźnioną” firmę pogrzebową, żeby zrobiła obsługę 🙂 Bo sami nie mają juuż ludzi, samochodów ani czasu, bo pokrywają im się pogrzeby tego dnia W Lublinie jest ok.15 firm pogrzebowych, a 90% pogrzebów robi jedna ! Teraz zastanówmy się jaka jest jakość usług w takiej firmie. Wiadomo, że prędzej czy później doszło by do pomyłki. Przemiał i tyle.

 5. Fatalna pomyłka, nie chciałbym być w takiej sytuacji, to szok dla rodziny i nie może to pozostać bez zadośćuczynienia dla rodziny. Współczuję. Ps. Redaktor niech poprawi błąd w tekście.

 6. Dla firm widać to tylko towar, jak cegła czy piach… smutne ale prawdziwe. Ilość sztuk musi się zgadzać… i tylko sztuk.

 7. To szpitali juz nie stać na pracownika w prosektorium tylko firma prywatna rządzi ciałem w szpitalu. Co to jest, kasa kasa jeszcze raz kasa.

  • Nie ma co się dziwić jak 80% budżetu szpitali idzie na pensje dla panów doktorów z lepszej kasty 🙁

 8. Do lbn.
  Co fakt to fakt.
  A swoją drogą zadośćuczynienie powinno być sowite.

 9. Dlatego trzeba brać firmę na poziomie a nie pierwszą lepszą z internetu. Ja polecam z Bernardyńskiej nie będziecie zawiedzeni

 10. Firma komunalna a bajzel jak za komuny.

 11. Lukasz gdynia witomino

  Fatalna pomyłka:(:(;(:(

 12. Jak można popełnić taki błąd!? ja się pytam

 13. Tam pracują też tylko ludzie, zazwyczaj za marne jak na taką pracę pieniądze(coś o tym wiem). Nic nie usprawiedliwia pomyłki, ale trzymanie ciał w szpitalu tak jak to zaleca ten tajemniczy rozmówca też myślę nie dałoby 100% pewności że do pomyłki nie dojdzie. Niektóre szpitale mają taki „przemiał” że już po krótkim czasie zapewne nie mieliby odpowiedniej liczby miejsc by te ciała przechowywać . Trzeba sobie jeszcze wyobrazić to że takich ciał niektóre firmy wydają innym firmom po kilka-kilkanaście dziennie. Takie pomyłki nie powinny nie powinny mieć miejsca , ale będą się zdarzały i trzymanie ciał w szpitalach tego za pewne też nie zmieni..

  • To lepiej jak firma ma podpisane umowy z trzema szpitalami a tak jest w lbn ze w ciągu miesiąca potrafi być tam nawet ponad 300 cial z 3 różnych szpitali i O pomylke nie trudno jak idzie sie na ilosc a nie jakosc… Zastanów sie co piszesz zanim zabierzesz glos w tej sprawie… pewnie wlasciciel jednej z tych firm co ma taka umowę…. Bez dalszego komentarza….

   • Nikt żadnej firmie nie zabroni mieć umowy nawet ze wszystkim szpitalami w Lublinie. Pomylić może się zarówno szpital jak i firma pogrzebowa.

    • Nie zabroni? Wedlug ustawy pogrzebowej zabrania się świadczenia usług pogrzebowych, ani ich reklamowania w miejscach działalności leczniczej. Więc samo podpisanie takiej umowy między firmą pogrzebową a szpitalem jest NIELEGALNE. W innych miastach Polski takich cudów nie ma 🙂 Tylko w Lublinie dzieją się takie hece. Rodzina osoby zmarłej dowiaduje się o tym, gdzie jest zmarły już po fakcie. Zmarły to nie jest rzecz, którą można bez zgody rodziny przewozic gdzie się chce. Dlatego rodzina często decyduje się zrobic pogrzeb tej firmie co już bezprawnie zwiozła ciało bliskiego, bo nikt nie ma w takiej chwili ochoty na jeżdzenie po firmach i robienie scen. I działa to na korzyść wiadomej firmy.

     • Malo tego jest zakaz reklamy i akwizycji na terenie szpitali a wg ustawy w szczególności reklama zakładów pogrzebowych. Informowanie rodzin w szpitalu ze ciało znajduje sie w zakładzie pogrzebowym X jest mimowolna reklama nazwy firmy a to jest już łamanie ustawy i prawa! Władze miasta do roboty zlikwidujcie te patologie!

     • No niestety tak ktoś to w Lublinie wymyślił że szpitale nie mają swoich chłodni. Firmy pogrzebowe nie są temu winne. Rozumiem że wolisz by ciała były składowane w piwnicy szpitala? Nikt nigdy nie narzuca na rodzinę obowiązku pochówku zmarłej osoby w tej firmie w której chłodni spoczywa ciało. Rodzina zawsze jest informowana gdzie znajduję się ciało i może sama zdecydować co chce dalej zrobić. Jeżeli chce by pochówek wykonała firma z rodzinnej miejscowości bądź inna firma z lublina poprostu dzwoni i ta firma już wszystko załatwia. Dużo krzyku ludzi którzy mają mało pojęcia o tym o czym krzyczą.

    • Nieprawda Mike, w tej branży nie może pomylić się ani szpital ani firma, ale rozumiem że ty z własnego doświadczenia tak sądzisz.

  • Nie wiesz człowieku co mówisz, tylko ludzie ciekawe we co byś zrobił gdyby dotknęło to Twojej rodziny. Nie masz pojęcia jakie to cierpienie a wypowiadasz się.

   • Studętkom jezdem to wiem że....

    To co? Nie wypowiadać się?
    Najlepiej dosrać wszystkim komentatorom pod hasłem :” A jakby tak to był ktoś z twojej rodziny”.

   • Rozumiem że Ty masz pojęcie o wszystkim i tylko Ty się możesz wypowiadać. OK..

   • W żadnej piwnicy Mike, nie mydl ludziom oczu, po pierwsze niedawno na Jaczewskiego powstało nowe prosektorium a po drugie tak to ktoś w Lublinie wymyślił nie że szpitale nie mają swoich chłodni tylko zostały one pozamykane jednym dniem…i jeszcze jedno : np.na Kraśnickich czasem polecają konkretną firmę tzn. z umowy,dają nawet okładki z reklamą. Ale ty przecież dobrze o tym wiesz.

  • Dobrze napisane Mike”niektóre szpitale maja taki przemiał że już po krótkim czasie zapewne nie mieliby odpowiedniej liczby miejsc by te ciała przechowywać” więc samo przez się nasuwa się pytanie: to jakim cudem są miejsca w jednej firmie na cztery takie największe szpitale + ciała z domów + ciała z wypadków itp.?????????????????? Nie wspomnę już o takich świętach jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Śmierć przecież świąt sobie nie robi ale w święta firma z umowy ciał nie wydaje innym firmom. Nawet cały ich budynek nie zmieściłby takiej wielkiej chłodni. Więc ? Mike sam zapędziłeś się w kozi róg… lepiej niech ciała po staremu wrócą do chłodni szpitalnych i godnie tam spoczywają.

 14. Dziecko po urodzeniu dostaje na rękę opaskę identyfikacyjną-przecież można ją zastosować zaraz po wypisaniu świadectwa zgonu i nigdy takich tragicznych pomyłek by nie było.

  • Dyrdymałko prasowy

   Niby można by tak, ale nie ma kto pomyśleć – no i te dodatkowe koszty.
   Może chociaż jakimś mazakiem PESEL na stópce, albo co…

  • Ze szpitala każdy zmarly ma opaskę…. I to jest właśnie patrzenie tylko na mamonę bo tu w grę poszło niedopatrzenie jednej firmy i drugiej. Nie chcialo sie przeczytac opaski nikomu w tym przypadku bo nie bylo czasu… pogrzeb i dawaj kolejnego i kolejnego bo nie ma czasu. Tam jest wyścig zeby zrobic jak najwiecej bo kasa kasa no i robia ale jakim kosztem… Ile pomyłek jest robionych przy tych ilosciach… a to zamieniona tabliczka na trumnie z danymi zmarlego… a to źle przygotowane ciało bo na szybko… itd… No i teraz spalone i zamienione ciała bo nikomu opaski nie chciało sie przeczytac… Firmy te robią nawet kilkanaście pogrzebow dziennie przez te umowy ze szpitalami… Władze miasta przerwijcie to! W Lublinie jest ponad 15 firm powinno to sie jakos rozkladac no chyba ze macie z tego profity bo na to wygląda ze skoro tak jest to cos jest na rzeczy zeby wszystkie szpitale były opanowane? Czemu w Swidniku czy Lubartowie czy w każdym innym mieście potrafi być normalnie a w Lublinie każdy ale to każdy szpital bez wyjątku ceduje to na firmę z majdanka? Zenada… Mam nadziej ze będzie reakcja wladz do roboty!

   • No wiesz porównanie Świdnika i Lubartowa do Lublina pod tym względem to jak porównanie smarta do piętrowego autobusu.. Jednej nocy w lubelskich szpitalach może być nawet 20 zgonów. Firma w której doszło do pomyłki z tego co się orientuje zabiera ciała tylko z jednego szpitala, podczas gdy inna np z 4 i tam nie było pomyłki.

    • Przedstaw sie 🙂 Pan właściciel haha po 1 w danym szpitalu jest max ok do 4/5 zgonów to skrajne statystyki po 2 rodzina dnia następnego zabiera ciało do wybranej firmy wiec nie pie…..l głupot…. Aaaa właściciel zapomniałem. POZDRAWIAM 🙂

     • Nie napisałem że ta liczba zgonów dotyczy jednego szpitala ale wszystkich. Nie jestem Panem właścicielem, ale na pewno mam większą wiedzę na ten temat niż Ty. Również Pozdrawiam.

    • Na Jaczewskiego powstało duże,nowe i profesjonalne prosektorium….a i tak firma pogrzebowa zabiera w dalszym ciągu ciała do siebie na Majdanek, niby miała być taka sytuacja tylko na czas remontu a trwa do dzisiaj, bo to właśnie największy szpital w Lublinie i żal wypuścić go z rąk z wiadomych przyczyn…Proszę nie mówić że chłodnie mają tylko firmy pogrzebowe, bo to nieprawda.Czasem rodziny chcą oszczędzić swoim zmarłym ciągłych kursów tj.ze szpitala do firmy z umowy, potem do firmy wybranej przez rodzinę innej, i znowu jeszcze do kościoła na pogrzeb. Na takie właśnie myślenie rodzin liczy każda firma z umowy szpitalnej. Rozwiązanie jest proste: ciała powinny w całej Polsce przebywać chłodniach szpitalnych, które są większe od chłodni zakładów pogrzebowych, co więcej nie zapominajmy że zakłady zwożą też zmarłych z domów! Jeśli chodzi o pomyłkę ciał w Lublinie to moim zdaniem jedna i druga firma jest winna, wystarczyło zrobić zdjęcie tel.twarzy os.zmarłej i przed kremacją wysłać rodzinie jeśli nie było pożegnania, (wówczas nie byłby dzisiaj tego tematu i wszystko odbyłoby się z godnością dla obu rodzin ),ale oczywiście większa winna leży po stronie PUK-u bo to niedopuszczalne by nie wiedzieli kogo wydają skoro zmarli są w szpitalach dokładnie oznaczeni.

 15. Wina PUK, dobrali niewłaściwego podwykonawcę, firma skoro ma tyle zlecen to pewnie majętna, więc rodzina powinna trzepnąć ich po kieszeni, może się nauczą przykładać do roboty.

  • Może i powinna domagać się zadość uczynienia. Ale na ile można wycenić godny pochówek, cierpienie i łzy najbliższych. Brak pożegnania …. Za pewne rodzina jest dalej w szoku i nie myśli o tym jak czegoś się domagać tylko ,że nie pochowali go z godnością. Bo ktoś zamienił tak karygodnie ciała.

 16. A ja myślałem, że modlimy się za duszę zmarłego a nie za obżarte przez robactwo truchło.
  Co za różnica kto tam w trumnie leży? Przecież nie modlisz się jeden z drugim do trupa.

 17. Megane jesteś w błędzie i piszesz durnoty . Jestem z rodziny zmarłego zakład wykonujący usługę firmę Kalia został wybrany przez rodzinę i podeszli do sprawy bardzo profesjonalnie i dużo pomogli za co im dziękujemy

 18. a boguś ty takich pomyłek nie masz bo i pogrzebów nie robisz co nie?,du.a żeś i tyle!

 19. Pozwalać na grubszą kasę to się więcej nie pomyla te cwaniaczki

 20. Bajzel jak za komuny

 21. Faktycznie bardzo „profesjonalnie” skoro odbierając ciało z PUKU nikt nie sprawdził kogo bierze .Są opaski w szpitalach na rękach a często i na nogach dodatkowo których nikt po zgonie nie zdejmuje więc jakim problemem było przeczytać czy pan X jest nim faktycznie ? Widocznie chodzi o „przemiał ” i tyle .

 22. puk i wszystko jasne

 23. Mlke – jaką Ty możesz mieć wiedzę… zal mi ciebie. Dziwnie bronisz chorego układu więc albo działasz w imię firmy w której pracujesz albo dostępu do koryta. Podaj mi jeden sensowny argument po co to robisz? Mamy 21 wiek i każdy ma prawo decydować po 2 godzinach lub do 72 godzin (bezpłatnie), gdzie ciało ma trafić. Nie decyduje szpital ani nie firma pogrzebowa z układu również nie Ty. Tylko i wyłącznie RODZINA zmarłego! Żałosne argumenty masz z d..y Pozdrawiam ponownie ;D mam beke z Ciebie

 24. „…aby po raz ostatni zobaczyć się ze zmarłym.” Kto to pisze? Bardzo proszę, używajcie czasem słownika…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8926zł 0.43%
  • GBP 5.0451zł 0.15%
  • EUR 4.5865zł 0.81%
  • CHF 4.281zł 0.85%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach