Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin pomaga Warszawie po awarii kolektora przesyłowego do oczyszczalni ścieków „Czajka”

Dwie specjalistyczne pompy zanurzeniowe trafiły z Lublina do Warszawy, gdzie przez najbliższe dwa miesiące mają tłoczyć ścieki, które obecnie wpadają do Wisły. Wypożyczyła je Elektrociepłownia Wrotków.

Lubelska Elektrociepłownia Wrotków wspomogła Warszawę w opanowaniu trudnej sytuacji, jaka wystąpiła w związku z awarią kolektora odprowadzającego nieczystości do oczyszczalni ścieków „Czajka”. W ramach pomocy do stolicy został wypożyczony specjalistyczny sprzęt w postaci pomp Flygt CP 3602. Są to dwie pompy zanurzeniowe przystosowane do wodnych układów chłodzenia w elektrociepłowniach. Jednak bez problemu poradzą sobie z pompowaniem ścieków komunalnych.

Pompy będą wykorzystane w budowanej w Warszawie pompowni zastępczej, a dokładnie przejmą zadanie przepompowania do rurociągu na moście pontonowym wszystkich nieczystości, które obecnie trafiają do rzeki.

– Podeszliśmy ze zrozumieniem do nagłej potrzeby związanej z awarią, której skutkiem jest zanieczyszczenie środowiska. Udostępniliśmy nasze rezerwowe urządzenia – mówi Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Z kolei Marek Mazur, Zastępca Dyrektora Oddziału, Dyrektor Techniczny PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków dodaje, że to nie pierwszy raz, kiedy Lublin wspiera stolicę podczas awarii kolektora pod Wisłą.

– Nasz sprzęt był wykorzystywany do tego celu w zeszłym roku. Pompa, którą udostępniliśmy, doskonale się wówczas sprawdziła, m.in. ze względu na wysoką wydajność i małą podatność na zatykanie w kanale wirnika – wyjaśnia Marek Mazur.

Sprzęt z lubelskiej elektrociepłowni ma służyć w Warszawie przez dwa miesiące.

Lublin pomaga Warszawie po awarii kolektora przesyłowego do oczyszczalni ścieków „Czajka”

Lublin pomaga Warszawie po awarii kolektora przesyłowego do oczyszczalni ścieków „Czajka”

(fot. PGE EC – nadesłane)

21 komentarzy