690 680 960

Monitoring GPS a weryfikacja faktów na jego temat

Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że wokół wszystkich dziedzin nagromadził się szereg niezweryfikowanych „faktów”.

Nie inaczej jest w przypadku systemów monitoringu GPS, sprzętu powszechnie wykorzystywanego przez firmy transportowe. Dziś postanowiliśmy zweryfikować poszczególne mity dotyczące tej kwestii.

Kłopotliwa obsługa

System systemowi nierówny, niemniej nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Niezaznajomiona z zagadnieniem osoba w trakcie wyboru modelu może przez przypadek nabyć taki, który z pewnością przerośnie ją stopniem skomplikowania, co będzie równoznaczne z nietrafionym kupnem. Co zatem można zrobić? Zrobić research i znaleźć warianty charakteryzujące się wygodą i komfortu zaimplementowanego interfejsu. Jeśli mamy obawy co do instalacji, to bezpodstawne, ponieważ wiele dystrybutorów oferuje możliwość zamontowania monitoringu.

Monitoring to przejaw sceptycyzmu wobec zatrudnionych kierowców

I tak i nie. Z pewnością osób uznałoby implementację omawianego systemu za gest świadczący o braku zaufania pracodawcy wobec zatrudnionych kierowców. Należy się jednak zastanowić, co zrobić, gdy ci mimo uwag i pouczeń wciąż użytkują pojazdy w czasie wolnym od pracy (i bez wcześniejszej konsultacji z kierownikiem), przekraczają liczbę dopuszczalnych postojów, czy prowadzą je w sposób daleki od ekonomicznego? Prowadzenie biznesu kojarzy się z generowaniem zysków, a nie jedynie stratami, prawda?

Ponadto taka decyzja może przynieść obopólne korzyści. Lepiej funkcjonująca firma przełoży się na większe zyski, a pewną ich część można oddelegować na premie dla kierowców faktycznie przykładających się do swojej pracy, wpływając na ich motywację.

Kontrowersje wokół ochrony danych osobowych

Przede wszystkim należy zrozumieć, że monitoring GPS sam w sobie nie jest nadzorem pracowniczym, a narzędziem służącym w założeniu do analizowania obowiązków wykonywanych przez kadrę. Przepisy mówią jednoznacznie o legalnej możliwości generowania danych na temat pojazdu, w związku z czym nie można mówić tu o naruszeniu. Zakładając jednak, że kierowcy będą mieli obiekcje wobec tej technologii, warto przedyskutować z nimi tę kwestię, przybliżając jej zalety, odnoszące się też bezpośrednio do nich samych.

Podsumowanie

Monitoring GPS to narzędzie niezwykle przydatne dla przedsiębiorstw działających w branży transportowej, które redukuje błędy pracownicze i pomaga zoptymalizować poszczególne działania firmy. Warto więc wiedzieć, czym faktycznie jest ta technologia, a czym nie jest.

Kursy walut

  • USD 4.3833zł 2.11%
  • GBP 5.2764zł 0.37%
  • EUR 4.7195zł 0.59%
  • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas