Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelszczyzna jest liderem w produkcji malin, porzeczki oraz agrestu. Rolnicy spotkali się na konferencji „Jagodowe Trendy” (zdjęcia)

Przez dwa dni, po raz pierwszy w hali Targów Lublin, producenci i rolnicy związani z branżą sadowniczą i produkcją owoców miękkich, brali udział w konferencji „Jagodowe Trendy”. Były wykłady oraz wystawa.

We wtorek i w środę, w hali Targów Lublin odbyła się XVI edycja konferencji „Jagodowe Trendy”. Jest to cykliczne wydarzenie, organizowane od 15 lat przez Związek Sadowników RP przy współpracy z powiatem kraśnickim. Konferencja co roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem producentów i rolników związanych z branżą sadowniczą i produkcją owoców miękkich.

W trakcie „Jagodowych Trendów” nie brakowało interesujących wykładów prowadzonych przez autorytety z branży sadowniczej. Zostały one podzielone na 4 sesje tematyczne, uwzględniające podjęcie debaty ze specjalistami z kraju i zza granicy. Wśród tematów poruszanych podczas seminarium, znajdowały się niezmiennie te związane m.in. z nowościami agrotechnicznymi i aktualnymi trendami w rolnictwie. Nowością tegorocznej edycji było przyznanie nagród „Kryształowe Jagody” dla podmiotów aktywnie zaangażowanych w organizację wydarzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa, na której nie zabrakło podmiotów działających na rzecz rozwoju rolnictwa z terenu województwa lubelskiego takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Lubelska Izba Rolnicza oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Na uczestników wydarzenia czekało także kilkudziesięciu wystawców eksponujących maszyny i produkty przeznaczone do profesjonalnej uprawy owoców jagodowych tj. środki ochrony roślin, specjalistyczne nawozy czy wysokiej jakości materiał szkółkarski takich gatunków jak: malina, truskawka czy jeżyna.

Województwo lubelskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych i trzecie miejsce pod względem produkcji owoców z drzew. W naszym regionie jest największa w Polsce powierzchnia upraw malin, porzeczki oraz agrestu. W skali kraju zajmujemy też drugie miejsce pod względem powierzchni upraw truskawek oraz trzecie w powierzchni upraw drzew owocowych w sadach. Maliny z Lubelszczyzny stanowią niemal 78% krajowej produkcji, porzeczki 46%, agrest 40%, a orzechy laskowe 38%.

(fot. lublin112)

5 komentarzy

  1. tak tak,, mamy przodujace miejsca w uprawie i produkcji owoców miekich ,,, szkoda ze nie mamy wpływu na ceny po jakich rolnicy sprzedaja swoje owoce,a wręcz oddaja je poniżej kosztów produkcji , a gdzie jakikolwiek zysk ,, a nauczac i szkolic to jest pełno fachowców szkoda ze nikt nie zainteresuje sie opłacalnoscia tej produkcji,
    Na poczatku roku sa szkolenia ,czym nawozic czym pryskac, żeby owoc był ładny i dobry no bo cena sie zapowiada. a jak zacznie sie sezon poczawszy od agrestu a kończąc na jabłku to jest płacz i zgrzytanie zębów bo znów tanio. i co roku jest ta sama historia,
    CZY NA owej wystawie był choc jeden podmiot który zajmuja sie skupem tych owocow ,, dlacego nie chca zakłady podpisywac rzetelnych umów z warunkami i cenami ,,, wolny rynek, a raczej wolna amerykanka ile komu sie uda wyrwac z rolnika,

  2. Jako że sam posiadam 0.5ha malin mogę stwierdzić jedno. Jaka kolwiek opłacalność trzymania malin zaczyna się od 6zl za kilogram. W tamtym sezonie cena od 4-5 zł. Bez nawodnienia cieżko mówić o plonach. O sarnach nie wspomnę które zjadają wieszchołki malin. Całe 1.5 miesiąca ciężkiej pracy Aby na koniec dostać marne 7tys złotych na czysto. Śmiech na sali… przeliczajac roboczo godziny to wychodzi może 4zl za godzinę pracy

  3. A ja chciałam posadzić sobie maliny na działce rządek do jedzenia. Ale zawsze chodzę objadać sąsiada i chyba tak zostanie.

  4. cenzura jak z prl

  5. mam maliny i jak płacą za mało to ich nie sprzedaję tylko robię bimber

Z kraju