690 680 960

Lubelskie obchody Święta Chrztu Polski (zdjęcia)

W czwartek w Lublinie odbyły się obchody Święta Chrztu Polski. Jest to nowe święto państwowe ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski ustawą z 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości. Święto to nie jest jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

W uroczystych obchodach rocznicowych tego doniosłego wydarzenia historycznego uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka. W archikatedrze lubelskiej sprawowana była msza św. pod przewodnictwem apba Stanisława Budzika. Delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Misyjnym na Placu Katedralnym.

Arcybiskup w homilii wskazał na wagę tego wydarzenia dla historii Polski. Nie zachowały się prawie żadne historyczne przekazy z czasów przedchrześcijańskich. Zapisane i znane dzieje Polski zaczynają się od chwili przyjęcia chrztu.

– W tej dacie splatają się trzy początki: Kościoła, państwa i narodu – podkreślił abp Budzik.

– Uczczenie tej historycznej daty jest niezmiernie ważne. Myślę, że z biegiem czasu będzie to nabierało jeszcze większego, silniejszego oddźwięku w przestrzeni publicznej – powiedział wojewoda.

Jak podkreślają historycy chrzest księcia Mieszka I był przełomowym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego. Miał także doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Chrzest włączał rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za prawdopodobną datę chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

(fot. LUW)

14 komentarzy

 1. W 966 roku Polski jeszcze nie było.

 2. Dla jednych święto dla inny tragedia.

 3. Pies jak nie ma co robić to…… tylko trzeba je mieć 🤣

 4. Fakt. Na zdjęciu z wnętrza katedry wyraźnie widać czyje to jest święto.

 5. Najgorzej jak splączą się interesy tronu i ołtarza.

 6. Tyle czasu a dalej jak za Mieszka.

 7. Kiedyś to był krok do nowoczesności, teraz rzymski katolicyzm to zacofana wiara równa islamowi i największy hamulec rozwoju tych narodów które jeszcze tak wierzą…

  • Teraz nowoczesnością są mobilne krematoria, Zamawiasz usługę do domu i pełny wypas bez możliwości odwołania. Nawet dom Ci spopielą.

  • Komuniści chcieli zniszczyć katolików teraz jest taka sama komuna lewactwo i peło.

 8. Widziałem Ptaka Cień

  no proszę, a wieńce … pogrzebowe. beka xD

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!