Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski sąd wydał decyzję o aresztowaniu Zbigniewa S. Prokuratura wyda za nim list gończy

Zbigniew S. ma być ścigany listem gończym. Taką decyzję podjęła lubelska prokuratura po orzeczeniu sądu w sprawie tymczasowego aresztu. Sam Zbigniew S. poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że przebywa w Norwegii, gdzie ma się starać o azyl polityczny.

W środę Sąd Rejonowy Lublin-Zachód wydał decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy wobec Zbigniewa S. Orzeczenie takie zapadło po wniosku Prokuratury Regionalnej w Lublinie, która nie zgodziła się z decyzją o wypuszczeniu Zbigniewa S. na wolność. Śledczy argumentowali, że sądowa ocena zachowania podejrzanego wskazująca, iż nie popełnia przestępstwa przywłaszczenia mienia osoba, która wykorzystuje do celów prywatnych środki pozyskane w ramach prowadzonej przez siebie fundacji, jest niezrozumiała. Zanim jednak wniosek został rozpatrzony, Zbigniew S. przestał stawiać się na policyjny dozór. W wyniku tego sąd postanowił o jego aresztowaniu.

przypomnijmy, policjanci na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymali Zbigniewa S. w połowie października. Został on doprowadzony do Lublina, gdzie śledczy przedstawili mu zarzuty dotyczące działania na szkodę Fundacji swojego imienia, przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z wpłat od darczyńców, a także prania pieniędzy. Jak podkreślono, zatrzymany uczynił sobie z tego procederu stałego źródła dochodu. Prokuratura przypomina również, że to nie pierwsze tego typu działanie zatrzymanego, co oznacza, że ma on odpowiadać w warunkach recydywy.

Jak wynika z akt śledztwa, prokuratura zgromadziła dowody, że Zbigniew S. w okresie od 2 października do 27 grudnia 2019 roku, zorganizował co najmniej 23 zbiórki pieniędzy. Były to akcje na różne cele charytatywne np. na budowę lub dokończenie budowy domu dla potrzebujących, dla chorego na białaczkę i nowotwór jelita, na zakup protezy nogi, na rehabilitację, a także na pokrycie długów i jedzenie dla potrzebujących. Śledczy wyjaśniają, że z zebranych od darczyńców pieniędzy 253 tysiące złotych trafiło nie dla osób potrzebujących, lecz dla Zbigniewa S.

– Podejrzany przeznaczył przywłaszczone środki w kwocie 217 tysięcy złotych na zakup żetonów do gry w jednym z warszawskich kasyn. Pozostałe pieniądze rozdysponował poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 11 tysięcy złotych oraz zapłatę honorarium adwokackiego i zwrotu kosztów procesowych w prywatnej sprawie w wysokości 25 tysięcy złotych – wyjaśniał Piotr Marko z Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Śledczy skierowali do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie wniosek o zastosowanie wobec Zbigniewa S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Prokuratura motywowała go faktem, m.in. trwającą od wielu lat przestępczą działalnością zatrzymanego, który to w okresie od 2000 do 2020 roku był 20 razy skazywany przez sądy różnych instancji, czy też jako pensjonariuszowi zakładów karnych wymierzono mu 51 kar dyscyplinarnych gdyż nie przestrzegał obowiązującego porządku i dyscypliny, posługiwał się agresją werbalną i groźbami, był niezdyscyplinowany i wulgarny. Sąd postanowił jednak, Że Zbigniew S. będzie odpowiadał z wolnej stopy. Tymczasem wysuwana również obawa ucieczki podejrzanego się spełniła. Jak wskazują śledczy, wyjechał on poza granice naszego kraju. Dlatego też prokuratura zapowiedziała wydanie za nim listu gończego.

Zbigniew S. poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że przebywa w Norwegii, gdzie ma się starać o azyl polityczny. Podkreślił również, że Polsce miał być prześladowany i fałszywie oskarżany przez prokuratury. Określił siebie jako zwierzynę, która codziennie jest wzywana do sądu. Podziękował też wszystkim sędziom lubelskich sądów za zachowanie niezawisłości i niezależności podczas orzekania w jego sprawach. Jak stwierdził, Lublin, Warszawa i Kielce są ostoją demokracji w Polsce i sędziowskiej niezależności.

(fot. Polsat)

17 komentarzy

  1. A teraz tego sędziego, który nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie pociągnąć do odpowiedzialności!!

  2. szmaciarz sie doigrał

  3. pocałujcie w d... Stonogę

    Panie Zbyszku niech Pan nie wraca do tego BAGNA!!

  4. A kim są prokuratorzy,największe bagno na świecie.Oni są dobrzy w skazywaniu ludzi niewinnych.

  5. A wiadomo, który sędzia odrzucił wniosek o tymczasowe aresztowanie tego delikwenta?

  6. Co za patologia w tym sądz….