Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelska spółka donosi do prokuratury na internautę. Miał się podszywać pod pracownika i działać na jej niekorzyść

Lubelski Biomed, który ogłosił niedawno rozpoczęcie produkcji pierwszego na świecie leku na koronawirusa, złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o wpis na jednym z portali, który zdaniem zarządu miał na celu manipulację kursem akcji i osłabienie wizerunku spółki.

Spółka Biomed Lublin złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, poprzez umieszczenie w sieci nieprawdziwych wpisów na jej temat. Na początku września na portalu Investing.com osoba podająca się za pracownika Biomedu zamieściła komentarz, w którym doniosła o trudnej sytuacji finansowej spółki oraz planowanych zwolnieniach grupowych. Jak wynika z wpisu, pod koniec września ma się odbyć zebranie, po którym nastąpi wymiana papierowych akcji na elektroniczne, a potem ogłoszona zostanie upadłość. Sam Biomed ma być mocno zadłużony, w wyniku czego firma nie dokończy badań. Autor wpisu dodał, że obecnie „sam prezes pożycza firmie kasę i mówi, że muszą zrezygnować z części badań, bo już nie ma na nie środków”

Reakcja Biomedu Lublin była błyskawiczna. Od razu zarząd spółki z całą stanowczością zdementował te „rewelacje” wskazując, że osoba, która umieściła ten wpis, działa na szkodę Biomedu i jego akcjonariuszy. Ponadto zapewniono, że proces wytwarzania pierwszej serii immunuglobuliny anty-SARS CoV-2 do badań klinicznych przebiega w sposób niezakłócony. Zarząd wskazuje również, że tego typu działania miały na celu manipulację kursem akcji, co więcej mogły wpłynąć na osłabienie wizerunku firmy. Dlatego też zapadła decyzja, aby śledczy dokładnie zbadali tą sprawę.

Tymczasem z najnowszego raportu giełdowego wynika, że w pierwszym półroczu bieżącego roku Biomed Lublin znacznie poprawił swoje wyniki finansowe. Przychody wzrosły o 7 procent do 19,7 miliona złotych, zaś zysk operacyjny o 13 procent do 2,24 miliona złotych. Jeżeli zaś chodzi o cenę akcji, w ostatnim czasie kurs jest mocno zróżnicowany. Kiedy w połowie sierpnia wynosił on ponad 20 zł to w ostatnich dniach potrafił spaść nawet do ok. 11-12 zł. Jednak w podobnej sytuacji jest wiele notowanych na giełdzie spółek z sektora biotechnologicznego. Biomed dobre półrocze tłumaczy dużo lepszym sprzedażowym miksem oraz także wzrostem sprzedaży poza granicami naszego kraju.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Pożyjemy, zobaczymy.
    Za jakiś czas się okaże która strona miała rację.

    • Dokładnie. Stara mądrość mówi: Nie należy wierzyć w informacje niezdementowane. Inna z kolei: Ten który zna prawdę o tydzień wcześniej, przez siedem dni uchodzi za idiotę… Na wszelki wypadek skopiuję sobie link do tego newsa, żeby mieć co podrzucić w komentarzu pod hipotetycznym artykułem o plajcie 🙂

  2. Skąd wiedzą, że to nie pracownik a ktoś się podszył?

  3. A gdzie wolność słowa? Przecież mogę mówić co chcę . Posłowie kłamią codziennie rozsyłając bzdety i kłamiąc w żywe oczy na wizji.