690 680 960

Lubelska Kolej Aglomeracyjna wchodzi w kolejny etap realizacji. Wybrano firmę, która przygotuje koncepcję

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace mające na celu stworzenie koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Określony zostanie też dokładny obszar, jaki obejmować będzie LKA.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na opracowanie koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. To oznacza rozpoczęcie kolejnego etapu w realizacji tego projektu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Schuessler-Plan Inżynierzy, która opiewa na kwotę 650 tys. zł netto. Połowę tej kwoty zobowiązał się pokryć Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, resztę sfinansują PKP PLK.

Koncepcja wskaże kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej. W ramach koncepcji dokładnie przeanalizowany zostanie obszar, jaki obejmować będzie Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika. Przede wszystkim ma ułatwić codzienne podróże do szkoły i pracy. Wśród założeń jest m.in. modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będzie też lepsza integracja z innymi środkami transportu, dzięki planowanym węzłom przesiadkowym.

Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowane jest w listopadzie. Zgodnie z zapisami umowy wykonawca będzie miał 495 dni na opracowanie koncepcji.

(fot. PKP PLK)

8 komentarzy

 1. kolej powinna zniknac. dmm janowska diamentowa

 2. Lotnisko w Lublinie to pomyłka

 3. 495 dni na opracowanie koncepcji

  To ja już wolę nie myśleć ile potrwa wdrażanie tej koncepcji…

 4. Najbardziej podoba mi się pomysł z węzłem do lotniska od strony chełma

 5. już jeden wpadł na pomysł centralnego letniska , lepiej już wybudować na srebrnej ten wieżowiec a potem przerobić go na pomnik

 6. Aglomeracja lubelska od morza do morza!

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas