690 680 960

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli wspólnie z brytyjskimi kawalerzystami (zdjęcia)

W dniach 17-18 marca br. w Kierzbuniu odbyło się wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 Lubelskiej Brygady OT. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu wykorzystania koni w 2 LBOT.

Celem treningu taktycznego z wykorzystaniem koni była wymiana doświadczeń w zakresie użycia koni do realizacji takich zadań, jak pokonywanie stref niebezpiecznych i przeszkód terenowych, działania rozpoznawcze oraz transport wyposażenia wojskowego. Trening został przeprowadzony z inicjatywy żołnierzy z Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej (The Royal Lancers) stacjonujących w Polsce w ramach sił NATO. Szkolenie zaplanował i zorganizował pododdział konny 2 Lubelskiej Brygady OT.

– Zadania realizowaliśmy w terenie trudno dostępnym dla pojazdów mechanicznych, gdzie występuje duża liczba dolin, wzgórz, wód rzeczno-jeziornych oraz zwartych terenów leśnych. Szkolenie potwierdziło, że konie, jako alternatywny środek transportu w tych warunkach, są niezawodne ze względu na ciche i sprawne przemieszczanie, możliwość szybkiego pokonywania terenu podmokłego, zalesionego, pokonywania długich dystansów bez dodatkowego zabezpieczenia logistycznego – powiedziała kpr. Karolina Salamon, kierująca programem wykorzystania koni w 2 LBOT.

Brytyjczycy wysoko ocenili umiejętności jeździeckie, wiedzę i sposób użycia koni w warunkach taktycznych.

– Wspólny trening jeździecki był fantastycznym doświadczeniem. Sposób wykorzystania koni w WOT do pokonywania trudnego terenu, jest interesującą taktyką, której nie stosujemy w armii brytyjskiej, tym bardziej było to wyjątkowe doświadczenie. Wielu naszych żołnierzy ma doświadczenie w jeździe konnej, a wysoko wykwalifikowani instruktorzy z 2 LBOT zadbali o to, aby było to ciekawe i pełne wyzwań szkolenie. Podczas naszego pobytu w Polsce intensywnie współpracowaliśmy z WOT i wiele się od nich nauczyliśmy, to jest współpraca, która będzie trwała przez wiele lat – powiedział por. Dan Evans, uczestnik szkolenia, rzecznik prasowy The Royal Lancers (Prince of Wales Troop).

2 LBOT jako pierwsza brygada WOT rozpoczęła wdrażanie projektu wykorzystania koni, m.in. do transportu uzbrojenia i wyposażenia w terenie trudno dostępnym. W październiku 2021 roku lubelscy terytorialsi po raz pierwszy wykorzystali konie w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”, do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią. O skierowaniu patroli konnych na granicę zdecydowała, m.in. doskonała mobilność koni w trudnym terenie, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkość przemieszczania, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie. Patrole konne 2 LBOT na granicy są z powodzeniem realizowane do dziś.

(fot. źródło LBOT)

21 komentarzy

 1. Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

  Powinni też przejść szkolenie z umiejętności strzelania z łuków, cicha, dyskretna i skuteczna broń alternatywna dla głośnych „kałachów” i innych gromów.
  Albo w ostateczności z kusz…

 2. Widzę, że PIS nas cofa w czasie nie tylko gospodarczo, ale już zahaczamy o ułanów. Ciekawe kiedy wprowadzą husarię?

 3. Konie pędzą po lodowatej wodzie?Samemu nie łaska się zamoczyć?

 4. Konie świetnie się sprawdzają w służbie w wielu armiach, u nas w straży Granicznej w Bieszczadach…skoro WOT realizuje podobne zadania, czemu mieli by ich nie wykorzystywać?? Nie rozumiem skąd takie „hallo”. Wiele osób ma swoje konie i jeśli mogą swoje umiejętności pożytecznie wykorzystać, to nie rozumiem w czym widzicie problem.

 5. Darek Izydorczyk

  Dosyć koni! Wczoraj przez 2 godziny czytałem twitterowe wypociny Giertycha!

 6. Lu koniom w kopyta zimno taki komentarz mógł napisać tylko pustak mający mózg jak ziarenko maku.

  • Chłop nigdy zwierzęcia nie poszanuje dla niego to jak rzecz. A tak na marginesie kon ma kopyta do kolan czy na całych nogach do brzucha? Pptrzebne te ćwiczenia jak q majtki.

 7. :))))))) to koni jeszcze nie oddaliśmy? wow, w zbroje ich i będzie broń pancerna :))

 8. Niech żyje Wojsko Polskie niech żyje!!.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas