Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Linia kolejowa do Włodawy znów ożyje. Latem na trasę wróci szynobus

W ostatni weekend czerwca na torach pomiędzy Chełmem a Włodawą znowu pojawią się pociągi osobowe. Połączenie stworzone specjalnie z myślą o turystach, będzie czynne do końca września.

Trwają przygotowania do uruchomienia sezonowego połączenia kolejowego pomiędzy Chełmem a Włodawą. W tym roku szynobus będzie kursował przez trzy miesiące, od 27 czerwca do 27 września. Podobnie jak w latach poprzednich, połączenie będzie obsługiwane tylko w soboty i niedziele.

Uruchamiane od kilku lat to wakacyjne połączenie kolejowe corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Pasażerowie mogą do wagonu zabierać również rowery. Jest to popularne, zwłaszcza wśród osób, którzy wybierają się na rowerowe przejażdżki po ostępach naszej wschodniej granicy, a także terenach Chełmskiego czy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

Jednak sezonowy pociąg jest nie tylko atrakcją turystyczną, stanowi bowiem doskonały środek transportu dla mieszkańców poszczególnych gmin, przez które przebiega linia kolejowa. Gminy współfinansują również jego utrzymanie. Ponieważ pokrywany jest jedynie tzw. deficyt przewozów, czyli różnica kosztów i przychodów przedsięwzięcia, oznacza to kwotę zaledwie kilku tys. złotych na cały sezon.

Pierwszy szynobus po latach przerwy, pojawił się na tej trasie w wakacje 2012 roku. Od tamtej pory każdego roku sezonowe pociągi wyruszają co weekend w 45 kilometrową trasę z Chełma do Włodawy. Pokonają ją w niecałą godzinę.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

Autor: redakcja

Komentarze wyłączone

Z kraju