Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Leśnicy rozdadzą kolejny milion sadzonek drzew i krzewów. Akcja rusza w tym tygodniu

W piątek w całym regionie będzie można otrzymać bezpłatne sadzonki drzew. Leśnicy zapewniają, że powinno wystarczyć ich dla wszystkich chętnych. To już szósta edycja tej akcji.

W piątek, 12 kwietnia, odbędzie się tegoroczna akcja Lasów Państwowych #sadziMY. Zostanie ona przeprowadzona już po raz szósty i tradycyjnie włączą się w nią wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych na terenie całego kraju. W tym roku ponownie przygotowano dla wszystkich chętnych milion sadzonek rodzimych gatunków drzew. Będą to m.in.: sosny, buki, brzozy, olchy i świerki. Celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.

Jak podkreślają przedstawiciele Lasów Państwowych, akcja co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Tegoroczna edycja ma jednak wyjątkowy charakter z uwagi na obchodzony przez Lasy Państwowe jubileusz 100-lecia. Leśnicy będą rozdawać sadzonki rodzimych drzew i krzewów leśnych zachęcając społeczeństwo do posadzenia ich w dowolnie wybranym miejscu na własnym gruncie, pielęgnowania i cieszenia się ich wzrostem przez kolejne dziesięciolecia.

– Każdego roku, dzięki leśnikom i pracownikom zakładów usług leśnych, w Polsce przybywa 500 milionów drzew. Nasza akcja stwarza sposobność osobistego zaangażowania się w działania na rzecz otaczającego środowiska. Dlatego też gorąco zachęcam do licznego włączania się w akcję #sadziMY osoby zamieszkujące teren naszej dyrekcji – mówi dyrektor RDLP w Lublinie, Jan Kowal.

Sadzonki od leśników będzie można otrzymać bezpłatnie między godz. 9.00 a 15.00 we wszystkich nadleśnictwach naszego regionu a także przed siedzibą Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie przy ul. Czechowskiej 4. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed przesuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

12 komentarzy

 1. Sadźta,sadźta… Nimcury albo judejczyki będą miały za jakiś czas co wycinać

 2. Tylko w piątek? To godziny pracy…

  • „jes” skoro nie pasuje ci, że ktoś daje ci coś bez zapłaty ale w godzinach twojej pracy (zauważ, że ich pracy również), to zawsze możesz po godzinach swojej pracy pojechać do miejsca, w którym kupisz sobie wszystkie wspomniane sadzonki.

 3. rzucam hasło – 2zasadzone drzewa za jedno wyciete przy drodze !!!! przydrozne drzewa zabijaja nie daja szans na błedy i na przezycie -przydrożne drzewa to śmierc znależc inne mo żliwosci przyozdabianie poboczy np. na zakretach krzewy amortyzujace ewntualne wypadniecie pojazdu na zakrecie ! wyobrazni trchę! drogowcy i i decydenci!

 4. lasy są wycinane a ludziom za ,,darmo,, daje się drzewko które jak urośnie będzie problemem na działce.
  Bo jak za darmo to nie znaczy że trzeba brać.

 5. Jeśli posadzicie to pamiętajcie żeby wyciąć zanim osiągnie 40 cm obwodu (mierzone na 5 cm od gruntu) bo wtedy przestaje być wasze i do wycięcia potrzebna jest zgoda i opłata.

 6. Jakby zabronili sadzić drzewa, wtedy była by akcja. Jak dają za darmo sadzonki to mamy hejt i krytykę. A tak naprawdę tym, którzy psioczą na darmowe sadzonki nie chce się ruszyć czterech liter z przed ekranu i narzekają.
  Wasze opinie nie są nikomu potrzebne!
  Siedzieć cicho!

Dodaj komentarz