Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W lesie znaleziono martwego wilka. Działalność kłusowników została wykluczona

W jednym z lasów naszego regionu znaleziony został martwy wilk. O sprawie poinformowano policję. Wstępnie jednak wykluczono, aby do jego śmierci przyczynił się człowiek.

Na martwego wilka natknął się w lesie w okolicach miejscowości Bukownica w powiecie biłgorajskim, jeden z okolicznych mieszkańców. Powiadomił on następnie Nadleśnictwo Józefów, tłumacząc, że znalazł martwe zwierzę wyglądem przypominające wilka. Określił miejsce, a wtedy udali się tam leśnicy. W znacznej odległości od drogi i najbliższych zabudowań, natrafili na nieżywego basiora. Ponieważ wilk jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, niezwłocznie poinformowano policję oraz lekarza weterynarii.

Okoliczny teren, jak też martwy wilk, zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy. Przeprowadzone oględziny wykazały, że był to duży basior, jednak nie znajdował się on w zbyt dobrej kondycji. Na jego ciele odnaleziono również liczne ślady obrażeń. Wstępne ustalenia oraz opinia lekarza weterynarii wykazały jednak, że wilk zginął z przyczyn naturalnych. Tym samym wykluczono, że do jego śmierci przyczynili się kłusownicy. W ocenie lekarza weterynarii, prawdopodobną przyczyną śmierci zwierzęcia, mogło być odtrącenie osłabionego basiora od watahy. Nie można wykluczyć, że liczne obrażenia na jego ciele zostały zadane przez jego pobratymców.

Od 1998 roku wilk podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Dzięki temu z roku na rok notuje się wzrost liczebności tego gatunku oraz coraz większy zasięg występowania. W naszym regionie wilki można spotkać na Roztoczu, w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. Najliczniej występują one na obszarze nadleśnictw: Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów i Zwierzyniec. Jednak w ostatnich latach odnotowano ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części lubelskiej dyrekcji, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew, Chełm oraz Włodawa.

2018-03-22 22:30:23
(fot. RDLP)
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

15 komentarzy

  1. Ciekawe czy zbadali pod kątem ASF….
    Na pewno nie, bo ASF „wchodzi” do chlewni przez zamkniete dzwi i tylko przed świętami a wirusa przenoszą dziki które często wpadają w odwiedziny na podwórko do rolnika i zarażają mu świnie w pomieszczeniach.

    • jak wyzdychają masowo świnie to zamarzysz o schabowym , wątpię że zmądrzejesz

  2. Ale wydarzenie

    • Aaron Fleischman

      Tak, jest to wydarzenie, bo wilki są naturalnymi wrogami chociażby łosi, na których nadmiar podobni Tobie Janusze ciągle pomstują.

      Ale tak już jest, jak ktoś widzi drzewa, a nie widzi lasu i nie postrzega każdego zwierzęcia, jako części ekosystemu, w którym pełni on określoną funkcję.

      • ja tu na deszczu, wilki jakieś

        a co to jest „ekosystemu”…? Aaron tracisz czas on nigdy tego nie zrozumie bo tego nie ma na youtub… a Wilka pewnie zagryzł wściekły myśliwy gdyż wilk jest naturalną konkurencją dla zabijających dla sportu…

  3. Moze pogryzl go ciupakadra.

  4. Pewnie dopadło go YETI bo ponoć widziano je w tej okolicy…

  5. Ha ha ha to jest jeden z ubeków zmniejszyli emeryturę i wgarował bo nie dało się żyć za średnią z ZUS-u

    • jak już przyrodę mieszasz z polityką to może Szyszka zagryzł tego wilka… bo słyszałem, że po wywalenie z rządu błąka się po puszczach i wyje nocami… może teraz zajął pozycję samca alfa w watesze..?

      • Nie obchodzi mnie Szyszka
        Ale słyszałem jak watacha w sejmie wvczoraj wyła z Rozenkiem na czele
        By basiorom wrócić uposażenie .

  6. musial być bardzo chory,skoro watacha go odtrąciła.bo to jest taki akurat gatunek zwierzat ze zostaja do końca.

  7. Amerykański Pomór Wilków(APW)

  8. widziałem dużą watahę wilków pod Wilkołazem

  9. Kłosownikom wilk nie potrzebny.
    Ale myśliwym wilk w łowisku straty czyni i zwierzęta płoszy.

Z kraju