Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lekarze wystawili już prawie 20 tysięcy elektronicznych zwolnień. Wciąż trafiają się jednak papierowe druki

Nie wszyscy lekarze zastosowali sie do obowiązku wystawiania zwolnień elektronicznych. Pacjenci nie mają jednak powodów do obaw.

Od 1 grudnia lekarze muszą wystawiać tylko zwolnienia elektroniczne. Jedynie one są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Jeśli pracodawca nie odbiera e-zwolnień przez internet, to potwierdzeniem niezdolności do pracy może być dla niego wydruk elektronicznego zwolnienia opatrzony podpisem i pieczęcią lekarza. W przypadku braku dostępu do internetu, np. podczas wizyty domowej, lekarz może też wypisać zwolnienie na formularzu zastępczym, wcześniej wydrukowanym z systemu ZUS. Dane z takiego formularza musi jednak wprowadzić do elektronicznego systemu w ciągu trzech dni. Wciąż jednak zdarzają się zwolnienia w starej, papierowej formie.

Do dzisiejszego poranka lekarze w całej Polsce wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Największą liczbę e-zwolnień ZUS odnotował w poniedziałek, było uch prawie 151 tys. Wpłynęło też 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, które od 1 grudnia nie powinny być honorowane, bo nie mają umocowania w przepisach. W województwie lubelskim lekarze wystawili 19,7 tys. elektronicznych zwolnień. Natomiast zwolnień na niezgodnych z przepisami papierowych drukach było w regionie 95. Ponieważ jednak pacjent nie może być poszkodowany, może liczyć na zasiłek chorobowy, nawet jeśli lekarz wystawił mu zwolnienie na formularzu, który już nie obowiązuje.

– Pacjent nie może ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu nieprawidłowego druku. Dlatego jeśli na blankiecie papierowym znajdą się dane wymagane do wypłaty świadczenia oraz pieczęć i podpis lekarza, to taki druk może być wyjątkowo podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS oraz pracodawcę. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości – wyjaśnia Małgorzata Korba z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli zabraknie w nim niektórych danych. Ważne by na druku znalazły się: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Gdy tych informacji zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy, należy pamiętać o numerze NIP pracodawcy i adresie pobytu chorego podczas zwolnienia. Wszelkie wątpliwości dotyczące e-zwolnień pacjenci mogą wyjaśniać na infolinii pod nr. tel. 22 560 16 00. Działa ona w dni powszednie od 6.00 do 22.00.

(pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Jeden komentarz

  1. było uch prawie

Z kraju