690 680 960

Łęczna będzie miała obwodnicę. Plany mówią o zupełnie nowej trasie z Lublina w kierunku Włodawy

We wtorek w Łęcznej wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał program inwestycji w sprawie budowy obwodnicy Łęcznej. Trasa ma powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Dzisiaj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyło się spotkanie poświęcone podpisaniu programu inwestycyjnego dla budowy obwodnicy Łęcznej. Oprócz władz lokalnych, wzięli w nim udział wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń i wiceminister Infrastruktury Rafał Weber. W ramach planowanej inwestycji zostanie wybudowany nowy odcinek drogi klasy GP, czyli głównej ruchu przyspieszonego. Powstaną obiekty inżynierskie takie jak wiadukty, mosty i skrzyżowania jednopoziomowe, do tego drogi niższych kategorii zapewniające obsługę terenów przyległych do drogi krajowej nr 82, a także m.in. zatoki autobusowe, oświetlenie oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Trasa ma powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Podstawowym celem jej budowy wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez Łęczną, jak również poprawa płynności i komfortu jazdy. Inwestycja pozytywnie wpłynie także na przepustowość drogi krajowej nr 82 z Lublina w kierunku kopalni węgla Bogdanka, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Poleskiego Parku Narodowego i Włodawy. Wszystko to zaś ma się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i podróżnych.

Jak zaznaczają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica Łęcznej to nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem ma być opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Oznacza to, że dokładny przebieg drogi nie został jeszcze ustalony.

Ustaliliśmy jednak orientacyjny przebieg trasy. Plany zakładają bowiem połączenie Łęcznej z obwodnicą Lublina i Świdnikiem oraz ominięcie Puchaczowa. Nowa droga ma mieć początek w rejonie węzła Tatary, następnie biec w rejonie Portu Lotniczego Lublin, po czym przez okoliczne miejscowości do drogi wojewódzkiej nr 829 Łęczna – Milejów. Dalej nowym mostem przez rzekę Wieprz do miejscowości Wesołówka, gdzie połączy się z obecną drogą krajową nr 82. Z trasy będzie wiodła też nowa droga do Łęcznej, która zapewni dojazd z drugiej strony miasta, do osiedla Bobrowniki. Zaznaczono nam jednak, że jest to dopiero wstępnie wyznaczony graficzny ślad obwodnicy. Ostateczny przebieg będzie dopiero ustalany w trakcie prowadzonych prac projektowych.

(fot. GDDKiA)

17 komentarzy

 1. A gdzie maseczki i odstępy?

 2. Soboń na zdjęciu – nic z tego nie będzie. Nos wielki jak Pinokio vel Matołuszek. No może jakiś bardzo mały % szans jest bo na zdjęciu nie ma Sasina. Ten to wszystko spierdzieli łącznie z lotem do Smoleńska.

 3. róbcie swoje Panowie i nie patrzcie na frustratów zwolenników totalnej opozycji

 4. A kiedy będą zrobione boczne drogi nie łatane nimi nie daje się jezdzić

  • zapytaj Tuska – może on wie ? ale wątpię bardziej powie że pinindzy nie ma i nie wie gdzie są zakopane

   • Piniendze to twoje ziomki drukujom na potenge, bo zara siem skuńczom, andy braciaku kryształa.

 5. A czego tu obwodnicę budować? Kilometr i Łęczna przejechana

 6. Dlaczego przez gęsto zamieszkane tereny powiatu świdnickiego? Dlaczego nie przez powiat łęczyński od Turki? Wyborcy pana Sobonia do wysiedlenia? Kolejne hektary lasu do wycięcia?

 7. #bedzie_siedział

  sobon -świdnicki Midas !!! Wszystko czego się dotknie zamienia się w gó..o!

 8. I wy jeszcze w to wierzycie? Naobiecują i tyle będzie.

 9. Jak to ułatwi dojazd do pojezierza?

 10. To nie jest żadna obwodnica!!! No nowa droga z Lublina, przez Świdnik do Włodawy. Ten cwany piękniś z LSW nieźle sobie to wymyślił- Łęczna dostała na obwodnicę, dołoży trochę ze swojej kasy a wybudują całkiem nową drogę, której bliżej do obwodnicy Świdnika niż Łecznej. Planowana kiedys (w sumie jakieś dwa lata temu) obwodnica miała ułatwić dojazd do planowanej elektrowni i omijać Łęczną od strony pojezierza… A tu ani drogi na pojezierze, ani obwodnicy z tej strony… To logicznie myśląc to i z elektrowni cały H. Obiecujew Łęcznej gruszki na wierzbie i…. DPA

Kursy walut

 • USD 4.4012zł 0.87%
 • GBP 5.3195zł 0.02%
 • EUR 4.6147zł 0.12%
 • CHF 4.7848zł -0.04%

Polub nas