Ławka Niepodległości z pl. Litewskiego otrzymała nagrodę „Misia”. „To jest ławka na skalę naszych możliwości” (wideo)

Znajdująca się na placu Litewskim Ławka Niepodległości otrzymała nagrodę „Ławki najbardziej urzeczywistniającej marnotrawstwo pieniędzy podatników”. Warto dodać, że betonowy mebel po raz kolejny nie działa.

Znajdująca się przed Wydziałem Politologii UMCS na placu Litewskim Ławka Niepodległości otrzymała nagrodę. To symbol „Misia”, który został przyznany przez Fundację Wolności. Nawiązuje ona do kultowego filmu pt. „Miś” w reżyserii Stanisława Barei, a dokładnie do sceny z budowy wielkiego, słomianego misia. „Miś na skalę naszych możliwości, który odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa” został umieszczony w filmie przez jego twórców jako symbol idiotyzmu i bezsensu tamtych czasów.

Jak wyjaśnia Prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski, Ławka Niepodległości z placu Litewskiego zdecydowaną większością głosów fanów i fanek Fundacji, otrzymała nagrodę „Ławki najbardziej urzeczywistniającej marnotrawstwo pieniędzy podatników”. Dodaje również, że ławka nie spaliła się ze wstydu. Po prostu ponownie przestała działać.

-Wiesz co robi ta ławka? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest ławka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą ławką? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasza ostatnia ławka – tłumaczy Krzysztof Jakubowski.

Ławka Niepodległości została zamontowana w ostatnich dniach grudnia 2018 roku. Pomysł ich budowy wyszedł ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ministerstwo zaoferowało też dotację w wysokości 80 proc. wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 30 tys. zł. Poszczególne samorządy zgłaszały m.in. lokalizację ławki, wysokość wkładu własnego, a także propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Najwyżej oceniane były projekty ustawienia ławki w miejscu powszechnie dostępnym, najlepiej w centrum, a także odtwarzania przez ławkę nagrań dotyczących tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości.

Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki w naszym regionie otrzymała gmina Lublin, miasto Zamość i Międzyrzec Podlaski, gmina miejska Hrubieszów, powiat zamojski oraz gminy: Wysokie, Łęczna, Puchaczów i Poniatowa. Dwie ławki stanęły także w Świdniku, jedna przy al. Lotników Polskich, druga przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykonane z betonu ławki, od razu po zamontowaniu, zaczęły być dość często krytykowane za wygląd. Dość szybko zaczęły się też psuć. Lubelska ławka przestała działać już po raz kolejny.

Ławka Niepodległości z placu Litewskiego była też o wiele droższa od pozostałych tego typu obiektów, jakie zostały zamontowane w innych miejscowościach. Kosztowała bowiem blisko 88 tysięcy złotych, zaś np. Świdnik za dwie ławki zapłacił 49 tys. zł. Jak wówczas wyjaśniali miejscy urzędnicy, sama ławka wraz z montażem kosztowała 30 tys. zł, tyle też wynosiła dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej. Miasto musiało dodatkowo zapłacić 10 tys. zł za projekt budowlano-wykonawczy oraz 47 tys. zł za wykonanie przyłączy.

(wideo – Fundacja Wolności)

Zobacz również

47 komentarzy

 1. Lewackiej redakcji ławka niepodleglosci przszkadza ale już o 2 ławkach łysego po 100 tys. Nie wspomną

  • A ktoś napisał z redakcji, że mu coś przeszkadza?

  • lublin112 to jest akurat w miarę neutralny… idź poczytaj sobie komentarze pod artykułami w DzWsch. Tam Żuk jest alfą i omegą, każdy kto ma inne zdanie jest trollem 😛

 2. Po co szukać daleko….. powiat lubelski z nowym „wodzem” po dojnej zmianie i stary PSLowski układzik. bez zmian. Korupcja, przewał, kumoterstwo, …… cierpią ludzie. Ale żadnej pozytywnej zmiany. Klika trzyma się kupy…. chyba własnej kupy, bo strasznie cuchnie. Żałosna farsa za podatki Polaków.

 3. Jeden szwagier zaprojektował, drugi wykopał fundamenty, trzeci przywiózł trochę piasku, czwarty …
  gdzie oni teraz są ?

 4. Polityk z krwi i kości

  Spoko podniosą podatek od użytkowania wieczystego i nieruchomości o 200%, wszystkie umowy zlecenia i o dzieło będą na maxa obięte ZUSem, jeszcze po drodze jakieś podatki od oddychania, stania, siedzenia, klękania itp. się wymyśli i kasa wróci. A LUD GŁUPI TO KUPI:)

 5. Każdy mógł stanąć do przetargu, zaoferować koszt wykonania przyłącza za 46 tysi i zarobić. Dlaczego tak nie zrobiliście, tylko biadolicie na forum?
  Natomiast na temat gospodarności samorządu to może dyskutować. Za taką kwotę to można przez 3 miesiące utrzymywać bibliotekę miejską, która wypożycza kilka książek w miesiącu.

 6. Największym przewałem jest to, że mandat za parkowanie na zakazie Żuk opłaci sobie z pensji opłacanej z naszych podatków… więc to praktycznie wygląda tak: prezydent łamie prawo, płacą podatnicy…

 7. widzę że prezes od misia wiecznie żywy, miś wprawdzie zmalał ale pensja prezesa fundacji wzrosła, żeby temu misiu oczko nie wypadło czasem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia