Kwalifikacja wojskowa zostaje zakończona. Wszystkie wezwania tracą ważność

Z dniem dzisiejszym w całym kraju przerwana została praca komisji lekarskich które działały na potrzeby tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Osoby, które otrzymały wezwania na kwalifikację, nie muszą się już na nią zgłaszać.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu, tegoroczna kwalifikacja zostaje zakończona w piątek 13 marca.

Decyzja taka została podjęta w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. Rozporządzenie przewiduje, że w dniu dzisiejszym zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju.

Oznacza to, że wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia tracą ważność. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia, nie mają już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do chwili obecnej powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

(fot. WKU)

Jeden komentarz

  1. Szkoda że Błaszczak ogarnął się dopiero teraz. Tym co dzisiaj byli na tych kwalifikacjach średnio się to już przyda.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka