Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kupno OC i AC – jakie rzeczy brać pod uwagę?

Kupno OC i AC w przypadku ubezpieczenia samochodu ma bardzo duże znaczenie. Jest to związane z tym, na wykupienie jakich konkretnie składowych zdecyduje się dany właściciel.

Zakup ubezpieczenia pojazdu

Niezależnie od tego, czy będzie chciało się wykupić ubezpieczenie OC do:

  • motorów,
  • samochodów osobowych,
  • przyczepek,
  • samochodów ciężarowych,
  • innych pojazdów, w przypadku których konieczne jest wykupienie takiego obowiązkowego ubezpieczenia

należy mieć na uwadze to, w jakim celu zostanie ono wykorzystane.

OC posiadaczy pojazdów mechanicznych znajduje zastosowanie w momencie, gdy osoba kierująca danym pojazdem, niekoniecznie jego właściciel, nieumyślnie wyświadczy szkodę jakiejś osobie lub rzeczy. Może to być np. przypadkowe wjechanie w znak drogowy, potrącenie pieszego, czy kolizja z innym samochodem. Wówczas odszkodowanie przez ubezpieczyciela jest wypłacane względem osoby, która doznała uszczerbku lub na naprawienie danej rzeczy.

Ubezpieczenie OC nie dotyczy więc szkód wyrządzonych własnemu samochodowi. Należy więc mieć na uwadze to, że akurat za tę składową ubezpieczenia nie należy szczególnie przepłacać. Pomocą w tym zakresie okazuje się możliwość udania się do multiagencji lub sprawdzenie stawek w porównywarce internetowej.

Czy warto kupować dodatkowe składowe ubezpieczenia?

Wszystko zależy od tego, ile trzeba będzie za nie zapłacić oraz czy faktycznie okazują się one niezbędne. W porównywarce ubezpieczeń OC i AC – PolisowyEkspert.pl można sprawdzić, ile konkretnie będzie należało zapłacić za dodatkowe składowe ubezpieczenia, które już nie są obowiązkowe.

Wśród nich wyróżnia się:

  • ochronę zniżek OC. Jest to związane z tym, że w przypadku jednej szkody, która zostanie wyrządzona na własnym samochodzie niezależnie od tego, czy kierowcą będzie właściciel, czy inna osoba, zniżki OC nie ulegną zmniejszeniu. Jest to więc świetna opcja skierowana nie tylko do młodych kierowców, ale także tych, którzy np. mają współwłaścicieli.
  • ubezpieczenie szyby. W przypadku uszkodzenia wyłącznie elementów szklanych w samochodzie, w tym także świateł czy szyb w lusterkach odszkodowanie jest wypłacane bez konieczności naruszania zniżek w AC.
  • NNW. Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków są obowiązujące w momencie, gdy okazuje się, że np. doszło do złamania ręki, nogi, skręcenia palca przez kierowcę oraz wszystkie osoby, które poruszały się danym pojazdem.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?

Kolejno warto zwrócić uwagę również na ubezpieczenie Autocasco. Więcej na jego temat można dowiedzieć się w miejscach takich jak to: https://polisowyekspert.pl/ubezpieczenie-ac/, gdzie wyjaśnione zostały różne składowe. Już teraz warto jednak wiedzieć o tym, że jest to ubezpieczenie dobrowolne. Każdy właściciel pojazdu sam może podjąć decyzję odnośnie do tego, czy chce skorzystać z wykupienia tej dodatkowej opcji.

Autocasco jest ochroną własnego samochodu. O ile OC działa w przypadku do osób i samochodów obcych, o tyle Autocasco przypisane jest wyłącznie do danego auta. Opiera się ono na tym, że gdy przypadkowo obetrze się własny samochód, urwie lusterko, czy dozna kolizji z innym samochodem lub rzeczą z winy kierującego, nie trzeba samodzielnie płacić za naprawy.

Można korzystać z kilku napraw w ciągu roku trwania ubezpieczenia. Najwyższy limit, jaki można wykorzystać, jest tym, na jaką kwotę został ubezpieczony dany samochód. Warto mieć na uwadze jednak także to, że w przyszłym roku składka ubezpieczenia będzie wyższa. Nie ma jednak problemu z przepisaniem ubezpieczenia pojazdu do innej firmy.

Pomocą w tym zakresie okazuje się wykupienie ochrony zniżek AC:

  • można mieć jedną szkodę przez rok,
  • w momencie powstania jednej szkody z winy kierującego pojazdem w ciągu 12 miesięcy okresu ubezpieczenia zniżki AC nie ulegają pomniejszeniu.

Dodatkowe składowe ubezpieczenia Autocasco

W ramach ubezpieczenia AC klient może dokupić dodatkowe rozszerzenia. Wśród nich warto wspomnieć o:

  • wartości 100%, tzn. że przez cały okres trwania polisy wartość pojazdu nie ulegnie zmianie,
  • niepomniejszaniu sumy ubezpieczenia, czyli po wypłaconej szkodzie suma do wykorzystania z AC nadal będzie taka sama jak na początku,
  • holowaniu,
  • pojeździe zastępczym,
  • możliwości oddania samochodu do serwisu, otrzymaniu na czas naprawy samochodu zastępczego i dostarczenia naprawionego pojazdu pod wskazany przez ubezpieczającego adres.

Warto zwrócić także uwagę na to, by upewnić się, ile wynosi szkoda minimalna oraz czy w ubezpieczeniu występuje udział własny. Te wszystkie składowe będą miały wpływ na końcową kwotę propozycji ubezpieczenia Autocasco.

Zarówno ubezpieczenie OC, Autocasco, jak i wszystkie inne składowe, które można dokupić w ramach wykupowania ubezpieczenia na okres kolejnych 12 miesięcy, co roku nie muszą być takie same. Nie ma także żadnego obowiązku wykupowania ubezpieczenia co roku w tej samej firmie. Najważniejsze jest pamiętanie o tym, by odpowiednio wcześnie zadbać o wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, by nie zapłacić kary za brak spełnienia tego obowiązku.