Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Księża i ministranci liczyli osoby wychodzące z kościołów. Sprawdzano, ilu wiernych uczęszcza na mszę

We wszystkich parafiach liczono osoby uczestniczące we mszy świętej oraz przystępujące do komunii. Co roku badania te realizuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

W niedzielę w kościołach w całej Polsce można było dostrzec księży oraz ministrantów, którzy liczyli osoby wychodzące z kościoła po mszy świętej. Realizowane było bowiem badanie niedzielnych praktyk religijnych, jakie co roku odbywa się we wszystkich parafiach w kraju. Zawsze jest to w październiku.

Oprócz liczby osób, jakie uczestniczyły we mszy świętej, zbierano też dane dotyczące ilu wiernych przystępuje do komunii świętej, a także informacje o wspólnotach w parafiach. Całość realizuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Zebrane dane, po porównaniu z liczbą parafian, mają dać obraz życia religijnego w danym miejscu.

Ostatnie dane pochodzą z 2021 r., wówczas w mszach św. uczestniczyło 28,3 proc. wiernych a 12,9 przystępowało do komunii. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa liczenia wiernych nie przeprowadzano. W 2019 roku, w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 36,9 proc. katolików, a 16,7 proc. przystępowało do komunii świętej. W 2018 roku do kościoła uczęszczało 38,2 proc. katolików, a 17,3 proc. przystąpiło do komunii świętej. W 2017 roku było to odpowiednio 38,3 proc. oraz 17 proc.

41 komentarzy

 1. Frekwencja jest cały czas stała nikt nikogo nie zmusza żeby chodzić do kościoła.

 2. Czy liczyli też ile dało na tace i ile?
  A ile koper było??

 3. Tyle samo wyszło co weszło?

 4. Prawdziwi katolicy będą zawsze chodzić ,inni słabej wiary odejdą.

 5. Ja nie chodzę ponieważ tzw ofiara i chodzenie z koszyczkiem mnie odstrasza – dać nie mam na zbyciu, nie dać też źle. Pracuję, po pracy ogarniam w domu a w niedzielę ogarniam czego jeszcze nie ogarnęłam. Jak mam chwilę wolę się wsypać, słońce zobaczyć. Więcej ganiać jak chomik w klatce już nie dam rady, żeby każdego zadowolić.

 6. Serce rośnie, patrząc na te wyniki. Te 30% to u nas, na Pomorzu poniżej 20%. Ale nie nacieszymy się długo wolnością od religii, Tu sek już zapowiada otwarcie bram, relokację, wjadą tu mocno religijne chłopaki, które nie moglą się za niewiernych, oni niewiernych skracają o głowę.

 7. za 15-20 lat nie bedzie miał kto ani czego liczyć i tyle w temacie

 8. Żeby was klechy odcięto od kasy państwowej od 1.2024 !

 9. Dziwne, że jeszcze ktoś tam chodzi.

 10. Wiadomo że, taki artykuł wywołuje pianę na ustach lewaków. Zamiast pianki do porannej kawy .

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport