Kraśnik przyjazny jerzykom. W mieście pojawiły się budki lęgowe dla tych ptaków

W Kraśniku pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. W mieście docelowo będą trzy miejsca przyjazne dla tych ptaków. Niewykluczone, że z czasem będzie ich więcej.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, są ekologicznymi tępicielami uciążliwych dla człowieka owadów, m.in. komarów i meszek. Budki lęgowe pojawiły się już w dwóch lokalizacjach, na Urzędzie Miasta oraz Centrum Kultury i Promocji. W bieżącym tygodniu podobne budki zostaną zamontowane na budynku Szkoły Podstawowej nr 4 na Osiedlu Kolejowym.

Jak informują specjaliści od jerzyków, ptaki te każdego dnia są w stanie pokonać co najmniej 1000 km, a przy tym zjadają ogromne ilości komarów, meszek i much. Jerzyki wędrują do nas aż z Afryki i wracają często w te same miejsca. Nie brudzą ani elewacji, ani swojego otoczenia, ich odchody są praktycznie niedostrzegalne, rozpylają się w powietrzu. Ptaki te prawie całe swoje życie, oprócz wysiadywania jaj i karmienia młodych, spędzają w powietrzu, gdzie żywią się owadami, zbierają materiał do wyścielenia gniazda, a nawet śpią.

Ciekawostką jest fakt, że jerzyki alpejskie mogą latać nieprzerwanie przez co najmniej 200 dni. Jerzyki dożywają 20 lat, a dzięki badaniom prowadzonym z zastosowaniem minirejestratorów ustalono wiele interesujących faktów na temat ich życia. Między innymi taki, że ptaki te potrafią urządzić sobie drzemkę zwisając w powietrzu, pod wiatr.

Jerzyki w mieście skutecznie tępią dokuczliwe owady i czynią to w najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób. Koszt instalacji 60 budek w Kraśniku to 2,5 tys. zł:

– Mamy nadzieję, że jerzyki znajdą w nich swój dom już w tym roku i będziemy mogli instalować więcej budek w kolejnych latach – mówi burmistrz Wojciech Wilk.

(fot. UM Kraśnik)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. A to nie za późno już na budki? Nie mylić z łysą pałą z totalnych

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!