Krajobraz po niedzielnej nawałnicy. Zerwane dachy, zniszczone samochody, wyrwane drzewa z korzeniami i uszkodzone linie energetyczne (wideo, zdjęcia)

Trwa szacowanie strat i sprzątanie po nawałnicy, która przeszła w niedzielę po południu nad woj. lubelskim. Uszkodzonych jest kilkadziesiąt samochodów, silny wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, woda zalewała ulice i posesje. Strażacy nadal pracują przy usuwaniu skutków żywiołu.

Ulice zamieniły się w potoki i rozlewiska, wiatr łamał drzewa i wyrywał je z korzeniami, uszkadzał dachy oraz linie energetyczne, upadające zaś drzewa dosłownie miażdżyły pojazdy, woda uszkadzała drogi i chodniki, na polach zaś uprawy – tak w skrócie wyglądała niedzielna nawałnica, która przeszła nad woj. lubelskim.

Strażacy od niedzielnego popołudnia prowadzą działania przy usuwaniu szkód po nawałnicy, która dotknęła kilka powiatów woj. lubelskiego. Najwięcej szkód żywioł wyrządził w powiecie radzyńskim, lubartowskim i lubelskim.

Powalone drzewa i połamane konary

W Lublinie silny wiatr powalił wiele drzew. Uszkodzeniu uległ m.in. pomnik przyrody przy ul. Staszica. Drzewo od silnego podmuchu wiatru runęło na parking przy szpitalu. Kasztanowiec złamał się na wysokości kilku metrów, drzewo nadaje się tylko do całkowitego usunięcia. Kilka drzew zostało powalonych na błoniach przy lubelskim Zamku. Jedno z nich częściowo uszkodziło znajdujący się w pobliżu al. Unii Lubelskiej budynek. Wiatr połamał również drzewa na Placu Kaczyńskiego w Lublinie.

W rejonie ul. Diamentowej drzewo upadło na trzy zaparkowane auta oraz słup oświetleniowy. Doszczętnie niemal zostało zniszczone osobowe mitsubishi, oprócz tego stojący obok peugeot, w kolejnym pojeździe została wybita szyba.

Poprzewracane drzewa znajdują się także pomiędzy ul. Zamojską a al. Unii Lubelskiej. Na ul. Zamojskiej w pobliżu hotelu złamane drzewo upadło na latarnię uszkadzając ją, zaś kolejne upadło na chodnik i ścieżkę rowerową w pobliżu Bystrzycy.

Z kolei na ul. Lipowej powalone drzewa uszkodziły nagrobki na cmentarzu oraz ogrodzenie nekropolii. Jak przekazał nam Czytelnik uszkodzone są także zabytkowe nagrobki. Podobne szkody wyrządziła nawałnica w Lubartowie.

Do bardzo groźnego zdarzenia doszło na ul. Nadstawnej. Silny podmuch wiatru powalił drzewo na zaparkowane auta. Dwa z nich zostały zmiażdżone. Podczas opadów na tej ulicy zebrała się duża ilość wody, która sprawiła, że zaparkowane pojazdy zaczęły się przesuwać i uderzać w siebie. Co więcej, do wnętrza pojazdów nalała się woda.

Dużo powalonych drzew strażacy usuwali w rejonie Bychawy. Przez kilkadziesiąt minut niektóre drogi były nieprzejezdne. Silny wiatr przewracał i niszczył wyposażenie restauracji. Porywane silnymi podmuchami wiatru parasole zostały połamane i uszkodziły m.in. zaparkowane w pobliżu pojazdy. Tak się stało m.in. w Lubartowie.

Zerwane dachy i uszkodzone linie energetyczne

Z informacji, które spłynęły od Czytelników wynika, że wiatr uszkodził dachy m.in. w Lublinie, Wierciszowie, Jabłonnie, a także Woli Dużej koło Bychawy. Na przesłanych do nas zdjęciach widać również złamany słup energetyczny. Nawałnica wyrządziła także zniszczenia w uprawach m.in. kukurydzy. Połamane drzewa strażacy usuwali również pomiędzy Bychawą a Zaraszowem.

Strażacy cały czas prowadzą działania

Jak informują strażacy w woj. lubelskim uszkodzonych lub zerwanych zostało około 40 dachów. Najwięcej interwencji strażacy przeprowadzili wczoraj w Lublinie, okolicach Lublina, Jabłonnej, Bychawie oraz na terenie gminy Bychawa.

Straż pożarna przyjęła ponad 200 zgłoszeń m.in. do usuwania połamanych drzew, wypompowywania wody zalanych budynków i posesji. Ze wstępnych szacunków wynika, że zalanych zostało około 20 budynków. Cały czas trwa szacowanie strat. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Zobacz także: Gwałtowna burza przeszła nad regionem. Połamane drzewa, zalane budynki, uszkodzone auta i nieprzejezdne drogi (wideo, zdjęcia)

 

 

 

 

(fot. lublin112.pl, nadesłane Paweł, Jakub, Bartek, Kornelia, Marcin, Dorota, Iwona, Monika, Milena, Karolina, Marcin, Krzysztof, Mariusz, Paweł, Artur)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. Krystian from Dżamajka

  Lepiej było pokazać jak bydło ucieka wczoraj z plaży w Nieliszu

 2. Całe szczęście że wszyscy dostali ostrzeżenie SMS i każdy zdążył się schronić oraz dzięki temu obyło się bez szkód w ludziach. Szkoda tylko że nie informowali o wyborach, więcej osób by zagłosowało na jedyną słuszną partię.

 3. Pan Solejuk z Rancza

  A było sie tak przesadnie modlić o deszcz ??? 😆
  Chcieliśta to mata !!!

 4. Tylko zastanówmy się jakie to w samym Lublinie mamy drzewa, wł. nad ich kondycją. Większość z nich to wielkie i kruche klony albo jesiony którym wystarczy mały podmuch albo nieco mokrego śniegu i łamią się jak zapałki. Jeszcze gorzej jest z klonami jesionolistnymi ktore co prawda wyciągnięte są przez MŚ na listę gatunków zagrażających rodzimej florze ale jakoś nikomu nie spieszy się by je usuwać choć wyrastają same i mają mega przyrosty. Nasadzane są robione z gatunków rosnących szybko bo szubko chcemy mieć duże drzewa, a efekty mamy każdego roku o tej porze, bo drzewa są słabe. Może warto jednak sadzić dęby.

 5. Fundacja pomocy Niedacznikom z BMW

  pewnie i to wina Tuska

 6. muwicie że ludzie alertty dostali ale nie wszyscy bo np nie ja

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8759zł 0.24%
  • GBP 5.0579zł -0.06%
  • EUR 4.5774zł 0%
  • CHF 4.2734zł 0%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach