690 680 960

Konwoje niemieckich pojazdów wojskowych na drogach Lubelszczyzny. To żołnierze Bundeswehry

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej, na Lubelszczyznę docierają niemieccy żołnierze. W przyszłym tygodniu ruszyć ma z kolei proces relokacji pierwszych baterii systemu Patriot.

W ostatnich dniach na drogach naszego regionu można dostrzec wojskowe ciężarówki oznaczone flagami Niemiec, które konwojowane są przez żandarmerię wojskową. Wielu mieszkańców i kierowców jest nieco zdziwionych, co wojsko zza naszej zachodniej granicy robi na Lubelszczyźnie. Jak ustaliliśmy, przyjazd niemieckich żołnierzy został wcześniej ustalony i będą oni stacjonować m.in. w okolicach Zamościa.

Wszystko związane jest z rozlokowaniem w województwie lubelskim systemów Patriot, będące częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO. Z Niemiec do Polski trafią trzy jednostki, które zostaną wpięte w polski system dowodzenia, czwarta ma być przekazana na Ukrainę.

Decyzje na ten temat zapadły po wydarzeniach, jakie miały miejsce 15 listopada ub. roku. Wtedy to we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim spadła rakieta znad Ukrainy. Jej eksplozja doprowadziła do śmierci dwóch mężczyzn. Całość była efektem zmasowanego ataku rakietowego, jakie wojska rosyjskie przeprowadziły na Ukrainę. Sama rakieta należeć miała do ukraińskiej obrony powietrznej.

Jak przekazuje Deutsche Presse-Agentur, czyli największa niemiecka agencja prasowa, proces relokacji pierwszych dwóch baterii systemu Patriot ruszyć ma w najbliższy poniedziałek. Jednak już teraz do powiatu zamojskiego docierają żołnierze Bundeswehry których celem będzie montaż elementów systemu uzbrojenia. Oczywiście prace te realizowane są wspólnie z polskimi żołnierzami.

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej, uzgodnienia z Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych obejmują przyjazd na Lubelszczyznę ok. 400 niemieckich żołnierzy.

(fot. Bundesministerium der Verteidigung/zdjęcie ilustracyjne)

56 komentarzy

 1. Może wiozą do nas 6 bilionów

 2. Zdziwieni mogą być tylko ci, którzy w ogóle nie interesują się tym co dzieje się w kraju i poza nim.Zdecydowanie ,biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania międzynarodowe wolę oglądać na drogach lubelszczyzny samochody z czarnym krżyżem, niż z czarną literą Z

 3. Politycy tacy mądrzy chcą wojować to niech wojują ale ze sobą, a nie zwykłych, ciężko pracujących ludzi chcą w taką awanturę wciągnąć. Precz z wojną!!!!!!!! I politykami.

  • Historia ta sama od wieków. Co się dziwisz?

   • Dziwić się można, że tak wielu ludzi nie zna właśnie historii i pozwala się nakręcać propagandzie wojennej. Szczególnie można się dziwić Polakom, którzy nakręcani są jak przed ’39 do wojaczki, z szabelką… Ukraińcom nieba uchylili – to nieznajomość i historii i współczesności. Dla mnie tragikomedia.

 4. no i jest komplet, historia właśnie zatoczyła koło.

 5. Jakby to zobaczył mój dziadek…

 6. Jednak wrócili…Czy zostaną na Majdanku ?

 7. Szwaby banderowcy jeden j.

  • Ty byś wolał krasnoarmiejców? Ciągnie do swoich?

   • Tu jest Polska! I to nie nasza wojna, a lada dzień zacznie się u nas rozpie*dol. Polskie wojsko już nie istnieje, cały sprzęt już jest na Ukrainie, została nam tylko piechota bez amunicji. Chyba nie myślisz, że brygada żołnierzy wermachtu przyjechała tu po to by nas bronić?

    • Trudno dyskutować z głupotą, mam radę pakuj się i wal śmiało na wschód, drugą armia świata na pewno cię przyjmie

    • biedny, ruski troll…

     • Miejmy nadzieje że zostaniesz powołany i trafisz na pierwszą linie piechoty obrońców banderowskiej Ukrainy. Wtedy może coś dotrze do tej pustej bani w masce przeciwcovidowej ulokowanej na twoim karku.

      • już tam jesteś, tylko od tej wschodniej strony ?

       Chamberlain też ratował pokój, Czesi byli wdzięczni.

       Cyt. „wojsko już nie istnieje” – skąd wiesz, chyba że szpiegujesz….
       albo Cię kapelusik anty (5G, covid czy antytęczwoy) uciska

       Nikt Ci nie karze iść walczyć w Ukrainie czy też pomagać.

       I nic Ci do tego, czy ktoś inny pomaga,

       • ” w Ukrainie” hahahaha, poprawna polszczyzna, tak samo jak „w Słowacji”. Idź już sobie usiądź przed telewizor i połykaj kolejne dawki informacji.

 8. No i mamy nowożytną „wizytę kurtuazyjną” tym razem na zamojszczyżnie . Dla tych co nie wiedzą : poprzednia była w sierpniu 1939 w Gdańsku a czym się zakończyła to sobie poczytajcie .!!

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas